Yiyecek hazırlarken nelere dikkat edilmeli?

Mutfaklar, bakteri üremesi için müsaittir çünkü; bakteriler yaşamak için neme, besine ve ısıya ihtiyaç duyarlar. Ancak bakterilerin hepsi zararlı değildir.

Yiyecek hazırlarken nelere dikkat edilmeli?

Sağlıklı beslenme konusuna çok dikkat ediyor, besin seçiminizde çok titiz davranıyor olabilirsiniz. Aynı özeni mutfağınızda da göstermelisiniz. Çünkü sağlıklı olmanın temel kurallarından biri de sağlıklı yemekten geçer. Sağlıklı yemeğin ilk kuralı sağlıklı malzeme seçimi, doğru ortamda depolama ve pişirme şartlarıdır. Bu nedenle evinizde ve gittiğiniz her yerde çok dikkatli olmalısınız. 

 

Besin kaynaklı hastalıklar

Mutfaklar bakteri üremesi için en uygun ortamlardır. Bakterilerin hepsi zararlı değildir. Örneğin yoğurt, peynir ve sirke gibi besinleri elde etmek için kullanılan yararlı bakteriler de vardır. Besin kaynaklı hastalıkların teşhisi oldukça zordur. Yorgunluk, ateş, baş dönmesi, üşüme, baş ağrısı, ishal ve kusma gibi birçok belirti gösterebilir. Bakteriler yaşamak için neme, besine ve ısıya ihtiyaç duyarlar. O nedenle özellikle sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde olduğu günlerde çok daha dikkatli davranmalısınız.

 

Besin kaynaklı hastalıklara neden olan ve en sık rastlanılan bazı kötü huylu bakteri türleri:

 

Salmonella 

Çoğunlukla çiğ et, iyi pişmemiş et, tavuk, yumurta, balık ve pastörize edilmemiş sütte bulunur. Besinler iyi pişirilirse bu bakteriler ölür. Pastörize edilmemiş, çiğ süt bu nedenle içilmemelidir. 

 

Staphylococcus aureu

Besinle uğraşan kişilerin deri, burun, boğaz enfeksiyonlarının besine geçmesiyle bulaşır. Bu nedenle hasta olan ve elinde kesik yara gibi sağlık problemi olan bireylerin mutfakta çalıştırılmaması sağlanmalıdır. 

 

Clostridium perfringens

Özellikle oda sıcaklığında üredikleri için mutfak tezgahı üzerinde unutulan yemekler bu duruma zemin hazırlar. Bu sebepten tencerelerdeki yemeklerin hemen soğutulup buzdolabına alınmaları gerekir. 

 

Clostridium botulinum

Konserve ürünler bu konuda risk oluştururlar. Ezik, bombeli ve açıldığında ısı fışkıran, köpüren kavanoz ve kutulara dikkat edilmelidir. 

 

Esherichia coli:

Bağırsaklarımızda bulunan bir bakteridir. Ellerin iyi yıkanmaması bu konuda risk oluşturur. Bu nedenle yemek yapan kişilerin kişisel temizliklerine çok dikkat etmeleri gerekir. Besinleri hazırlarken ve pişirirken uygulanan işlemler esnasında bakteri riski artabilir. 

 

Yiyecekleri hazırlarken nelere dikkat edilmeli?

Ekmek, kurabiye veya pasta için hamurun mayalandırılması besleyici değerini arttırır. Kimyasal kabartıcılarla olan mayalandırma ise besin değerini azaltır. Mayasız ekmeğin besin değeri mayalı ekmekten daha düşüktür. Ekmek dilimlenip kızartılırsa birçok vitamin kaybı meydana gelir. Böylece ekmeğin besleyici değeri azalır. Beyaz ekmek yapmak için buğday tanesinin kepek ve özünün ayrılması, besleyici değerini azaltır. Ekmeğin çok beyaz olması bu nedenle çok makbul değildir.

 

Tarhana çok değerli bir besindir. Çünkü un, yoğurt ve birçok malzeme mayalandırılarak hazırlanır. Pişirirken içine atılan nohut ve börülce gibi takviyelerle besin değeri daha da arttırılabilir.

 

Yemekleri pişirirken yağda kızartma yerine, haşlayıp fırında ızgara yapmalı veya sulu pişirmelisiniz. Yemeklere lezzet vermek için yağ ya da sos yerine sebze ve farklı baharat kullanabilirsiniz. Sebze yemeklerini yaparken bir kilo sebzeye iki yemek kaşığı sıvı yağ kullanırken, etli sebze yemeklerinde yağ kullanmayınız. Kuru fasulye, nohut ve mercimek gibi besinleri pişirmeden önce ıslatınız ve ıslatma suyunu dökünüz. İyi piştiklerine emin olunuz, bu sayede sindirilmeleri kolaylaşır.

 

Yumurta çiğ yenirse ya da sarısının etrafı yeşillenecek kadar pişirilirse besleyici değeri azalır. Süt, uzun süre kaynatılırsa besleyici değeri azalır. Süt kaynadıktan sonra 4- 5 dakika daha kaynatılıp hemen soğutulursa buzdolabında 1-2 gün saklanabilir. Yoğurdun yeşilimsi suyu atılırsa vitamin değeri azalır. Yağ yakıldıktan sonra yemeğe eklenirse zararlı hale gelir o yüzden zeytinyağı yemeğin altı kapatıldıktan sonra eklenmelidir. Baharat ve sarımsakla karıştırdığınız yağı tek seferde kullanınız ve uzun süre bekletmeyiniz. Yemek kaynadıktan sonra kısık ateşte pişirmeye devam ediniz. Izgara yaparken besinlerin kömürleşmemesine dikkat ediniz ve ızgarayı her seferinde yıkayınız. Pişmiş yemekleri buzdolabına almadan önce hızlı bir soğutma için küçük kaplara alınız ya da tencereyi soğuk su dolu bir kaba oturtturunuz. Kurulama bezini kısa sürede değiştiriniz ve besinle temas ettirmeyiniz. Dondurulmuş gıdaları tezgah üzerinde çözdürmeyiniz. Bu besinleri bir gece önce buzdolabının alt rafına koyabilir, doğrudan kaynayan suya atabilir ya da mikrodalgada çözdürebilirsiniz. 

 

Buzdolabınızı fazla doldurmayın

Buz dolabınızı fazla doldurmak soğuk hava dolaşımını engelleyecektir.  Dondurucuya attığınız ürünün üzerine mutlaka tarih yazınız. Kesme tahtalarınızın temizliğine özen gösteriniz. Et ve sebzeler için ayrı tahtanız olsun. Besinlerin son kullanma tarihlerini kontrol ediniz. Yemekleri karıştırdığınız kaşıkla yemeklerin tadına bakmayınız.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön