Müzik dinleyerek formda kalın!

Life Fitness Akademi Uzmanı Bünyamin Aysoy, müziğin performansa olumlu katkılarının bilimsel olarak kanıtlandığını belirtiyor.

Müzik dinleyerek formda kalın!

Life Fitness Akademi Uzmanı Bünyamin Aysoy, egzersiz müzikli ve müziksiz ortamlarda değerlendirildiğinde müziğin bir dış faktör olarak tüm mekanizmaları üzerinde olumlu etkilerini gözlemenin mümkün olduğunu söyledi. Bilim insanlarının bunu müzikteki ritim ve insan hareketleri arasındaki eşzamanlılığın motor becerilerini artırması olarak açıkladığını belirtek Aksoy “Performansa katkı sadece tempo olarak yapılan egzersize uygun müzik dinlemek ile sağlanmıyor, burada kişisel deneyim ve beğeniler de önemli; zira tercih edilmeyen ama ritmik bir müzik performansı artıracağı yerde motivasyonu düşürebiliyor” dedi.

 

Yapılan araştırmaların uyumlu müziklerin performansı olumlu etkilediğini, uyumsuz müziklerin ise antrenmanı güçleştirdiğini ortaya koyduğunu belirten Aksoy, egzersiz müziklerinin doğru seçimi için şu tavsiyelerde bulunuyor:

 

 • Müzik sportif aktivitedeki hareket ritmini algılamaya yardımcı olmalı

 • Müziğin melodik ve armonik yapısı sporcuların ruh halini ifade etmeli

 • Çeşitli müzik eğilimleri, aktiviteleri ilgilendirecek türdeki müzikler arasından tercih edilmeli

 • Müziğin sesi egzersiz yapılan çevrenin her yerinden eşit duyulmalı

 

Müzik beden ısınıza dahi etki ettiğine değinen Aksoy “Yüksek sesli ve hızlı müzikler, insana enerji verir ve kalp atış hızının artmasına neden olur, solunum hızını değiştirerek kan basıncını artırır. Yüksek tempolu egzersiz başlarında yükselen bu tempo gevşeme egzersizlerinde yumuşak sesler ve yavaş müziklerle yer değiştirmelidir. Rahatlatan müziğin hızı genellikle anne karnındayken işittiğimiz kalp hızıyla (dakikada yaklaşık 72 vuruş) olarak tarif edilir” ifadelerini kullandı.

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bebek nasıl uyutulur?
  Bebek nasıl uyutulur?

  Süresi : 07:29 İzlenme : 10734

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Rahim ağrısına yoga pozları
  Rahim ağrısına yoga pozları

  Süresi : 07:00 İzlenme : 3995

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Çocuğunuz teknoloji bağımlısı mı?
  Çocuğunuz teknoloji bağımlısı mı?

  Süresi : İzlenme : 1526

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön