Yoganın faydaları nelerdir?

Kafamızın üzerinde durabilmek için mi yoga yaparız, ruhsal aydınlanma için mi, yoksa sadece daha sağlıklı olmak için mi?

İnsan neden yoga yapar ki?

Yoganın faydaları, son yıllarda yapılan araştırmalarla da onaylanmaya devam ediyor. Yalnızca esnekliğinizi arttırmak ya da kafanızı dağıtmak için yoga yapıyorsanız, yoganın fiziksel ve zihinsel olarak ne gibi faydalar sağladığını öğrenmek sizin için şaşırtıcı olabilir.

 

Yoga ruh sağlığınızı korur

2015’te Frontiers in Human Neuroscience dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre yoga, beyin için de çok faydalı. Yaşlandıkça beynimizdeki gri hücreler azalır ve çeşitli nörolojik ve psikiyatrik sorunlar yaşama olasılığımız artar. Araştırmada yoga ve meditasyon yapan kişilerin beyin aktivitelerinde de olumlu değişiklikler gözlenmiş. Bütün bunların yanı sıra meditasyon, anın içinde olmayı ve olanı olduğu gibi kabullenmeyi teşvik eden bir pratiktir. Bu farkındalıkla içsel dengenizi sağlamanız ve depresyon, kaygı, panik atak gibi sorunlardan uzaklaşmanız çok daha kolaylaşır.

 

Yoga ile güçlenebilirsiniz

Özellikle Hatha Yoga ve Vinyasa Yoga pratikleri denge duygunuzu geliştirir, bazı pozları düzenli olarak pratik ettiğinizde vücudunuz güçlenir. Bu sayede fiziksel olarak daha güçlü ve özgüvenli hissetmenizin yanı sıra, psikolojik olarak da daha sağlam hissedersiniz. Yin Yoga gibi esneklik ve durağanlığı esas alan yoga pratikleri ile de daha sağlıklı bir iskelet sistemine kavuşur ve özellikle kronik ağrılardan şikayetçiyseniz, bu ağrıları önemli ölçüde azaltabilirsiniz. Güçlenen omurganız sayesinde daha dik bir duruşa sahip olabilirsiniz.

 

SAĞLIKLI İNSANLARIN HER GÜN YAPTIĞI ŞEYLER NELERDİR? Daha dengeli ve daha enerjik olm... YOGANIN BİLİMSEL FAYDALARI Yapılan bilimsel çalışmalar, yog...

 

Stresle baş etmek için 4 yoga pozu...

 

Yoga kilo vermenize yardımcıdır

Yoganın en temel katkılarından biri, kazandırdığı farkındalık duygusudur. Yoga duruşlarını yaparken nefesinizin farkında olmanız, pozların içindeyken kullandığınız ve serbest bırakabildiğiniz kaslarınızı hissetmeniz, pozlar arasında geçiş yaparken ya da başka bir pozun içinde gevşerken vücudunuzdaki değişimleri gözlemlemeniz, bedeninizle yepyeni bir bağ kurmanızı sağlar. Yükselen bedensel farkındalığınız sayesinde doğal olarak tükettiğiniz gıdalara daha çok özen göstermeye başlarsınız. Özellikle diyet yapıyorsanız ve başka bir egzersizle de kilo verme hedefinizi güçlendirdiyseniz, yoga yapmak bu yolculukta her şeyi daha da kolaylaştıracak ve keyifli hale getirecektir.

 

Yoga ile sınırlarınızı keşfedersiniz

Bir müddet düzenli olarak yoga yaptığnızda vücudunuz güçlenir, daha esnek bir yapıya kavuşursunuz ve yogaya başladığınızda imkansız olduğunu düşündüğünüz bazı pozları yapabildiğinizi gördüğünüzde cesaretlenirsiniz. Fiziksel sınırlarınızı nasıl esnetebildiğinizi görmek, duygusal olarak da kendinize engeller koyduğunuz alanları keşfetmenizi, aşamadığınız psikolojik sorunlara başka bir gözle yaklaşmanızı sağlar.

 

Yoga kalbinizi korur

2016’da yapılan ve European Journal of Preventive Cardiology dergisinde yayınlanan bir araştırmada, yoganın kilo vermeye yardımcı olmasının yanı sıra kan basıncını düzenlediği ve kötü kolesterolü de önemli ölçüde azaltabildiği ortaya çıktı. Bu faydaları sayesinde yoga, kalp sağlığınızı korumanızda yardımcıdır.

 

 

Yoga yapan erkekler
+36
Zarif ve başlangıçta kas gücü gerektirmeyen bir 'egzersiz' gibi göründüğü için olsa gerek, yoga birçok kesimin 'kadın uğraşı' diye nitelendirdiği bir şey. Ancak yoganın aslında ne olduğuna bakarsanız, onun herkes için olduğunu anlamanız çok uzun sürmeyecek!   

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön