Karın bölgesi ve basenlerden kilo vermenin yolu

Uzman Dr. Yasemin Hızarcı ile 1 saat içinde yan etkisiz bölgesel incelmeyi mümkün kılan 'Cool Shaping' yöntemini ve kimlere yapılabileceğini konuştuk.

Karın bölgesi ve basenlerden kilo vermenin yolu

Cool Shaping nedir, biraz anlatabilir misiniz?

Su sıfır derecede donar, yağ ise -5 derecede donar. Bu alet ise -10 dereceye indiriyor. Bu alet yağ kitlesini vakumlayarak içine alıyor. Ama bu yağ kitlesi özellikle ele gelen yağ kitlesi olması gerekiyor. İçine aldığı yağ kütlesinin o alanına zarar vermemek yani cildi korumak için özel bir ıslak mendil ile bunu gerçekleştiriyoruz. İçine doğru çekiyor ve içine çektiği bu yağ kitlesini kendi özel kontrol sistemi sayesinde -10 dereceye kadar donduruyor, böylece yağ hücreleri kristalleşiyor. Bu aletin diğer muadili olan ürünlerden farkı ise iki başlıklı olması, yani her bir işlem için 2 saat beklemek yerine 1 saatte işleminizi bitirebileceksiniz.

 

Bu işlem hangi bölgeler için yapılabilir?

Baseninizde, kolunuzda, sutyen çizginizde, göbeğinizde…

 

Herhangi bir yöntemle bölgesel incelme yapılırken gerçekten bu yağ vücuttan atılıyor mu? Çünkü uzmanlar bu konuda yağın vücuttan atılmadığını ve karaciğerde toplanıp çeşitli hastalıklara yol açtığını dile getiriyor. Cool Shaping yöntemi için sizin bu konuda söyleyecekleriniz var mı?

Bu dondurulan yağ hücresi fonksiyonlarını yitiriyor, apopitoz dediğimiz yağ hücresi ölüyor. Yani yağ hücresini yok eden bir sistem. Ve dolayısıyla vücut ölmüş olan bu dokuyu kendi biyolojik mekanizmalarıyla parçalıyor ve lenf sistemi sayesinde dışarıya atıyor, dolayısı ile karaciğer yüklenmesi ya da böbrek yüklenmesi söz konusu değil.

 

Peki, bu işlemi yaptıran kişiler nelere dikkat etmeli?

Bu işlemden sonra ekstra bir su içilmesi ya da ekstra bir diyet gerekmiyor. Sadece sağlıklı besleniyor olmanız ve normalde almanız gereken su miktarı ne kadarsa o kadar almanız yeterli. Tabii ki spor öneriyoruz, hatta sporu bu işleme özel değil genel anlamda hayatımızın bir parçası haline getirmemiz gerekiyor. Ama yinede hiç spor yapmayan biri iseniz bu işlem sonrası spora başlamanız şart değil.

 

Merak ettiğim bir şey daha var, öğle paydosunda bu işlem yapılabilir diyorsunuz. Bunu bize biraz anlatır mısınız? Yani masa başı çalışan bir kadın ya da erkek size bir öğlen arasında geliyor ve birden istediği bir bölgeden inceliyor mu?

Bir bölgede yapıyoruz bu işlemi, çünkü bölgenin genişliği süre açısından çok önemli. Örneğin karın bölgesi için olduğunu varsayarsak ve geniş bir karın ise 1 saat üst tarafı, 1 saat alt tarafı ve 1 saatte yanlar olmak üzere toplamda 3 saat sürebilir (bu süre maksimum).

 

Kişi size geldiğinde bütün bölgelerini aynı anda yaptırabilir mi?

Hayır, ancak şu şekilde yaptırabilir; herhangi bir zararı olduğu için değil ama neticede bir vakumlama işlemi ile yapıldığından maksimum 3 saat uyguluyoruz. Yani bu durum hastadan hastaya göre değişir. Örneğin her bir bölgesi maksimum 1 saat sürecek ebatlarda ise evet o zaman 3 bölge birden 1 gün içersinde yaptırabilir. Ama bir bölgesi 1 saatten fazla sürmesi durumunda ikinci bölgeyi yapmıyoruz. Ayrıca hastanın vakit problemi yoksa ve burada maksimum 1 saat öğle arası geçirmek isterse bütün bölgelerini günlere bölerek yapabilir. Yani bugün karın, yarın sutyen bölgesi, bir sonraki gün basen gibi…

 

Peki, hastanın aynı bölgeye görüntüsü itibari ile birden fazla seans uygulanması gerekirse işlem nasıl gerçekleşiyor?

Aynı bölgeye bugün 1 saat yaptık diyelim, o bölgenin ikinci seansı en az 3 hafta sonra olmak zorunda.

 

Bu işlem için ortalama olması gereken bir seans süresi var mı?

Genelde tek seans yetiyor, çok az hastada bir-iki seans daha istenebiliyor. Çünkü bu işlem yağ kitlesinin %20 – 40’ını yok ediyor. Ortalama %30…

 

Yaş aralığı nedir?

Aslında herhangi bir sınırı yok. Ama ilk başlangıç yaşımız 18, erişkin olmuş yaş grubu ile başlayabiliyoruz, 70 yaşa kadar yapıyoruz. Ama 80 yaşında hastalar bile olabiliyor.

 

Peki, bu işlem asla yapılmaz dediğimiz bir kesim yok mu?

Tabii ki var, olmaz mı? Birincisi kesinlikle hamilelere yapılmaz ve ikincisi en az bunun kadar önemli, soğuk alerjisi olan kişilere yapılmaz. Ayrıca komplike hastalıkları olan kişilere etik olarak yapılmaması gerekir diye düşünüyorum. Örneğin İBS (İrritabıl Bağırsak Sendromu) ve sürekli insülin kullanan şeker hastaları… Neden yapılmaması gerekir diyorum, işlemin ona herhangi bir zararı olmaz. Ama hasta işlemden mutlu da kalamaz, bu nedenle…

 

Bu işlem vakumlama yöntemi ile yapıldığından iç organlara zarar verme ihtimali var mı?

Hayır, herhangi bir organa zarar vermez. Çevre dokuya da zarar vermez çünkü kasın üstündeki yağı vakumlayıp içine alıyor, yaptığı başka bir şey yok.

 

Hasta size ulaştığı an itibari ile yapılan işlemler neler?

* Hastanın anemnezi alınır
* Talebi kesinlikle bölgesel olmalı, genel şişmanlık için bu işlem bir çözüm değildir.
* Önce bölgeler tespit edilir, ölçüler alınır ve seans süresi belirlenir.
* Ardından hasta ile ortak karar verilerek seansların sıklığı belirleniyor.
* Bir günde maksimum 3 saatlik bir işlem yapılabileceğini hastaya anlatıyoruz.
* Aynı bölge için bir sonraki seans maksimum 3 hafta sonra olabileceği anlatılır.

 

Bu işlemin etkisini gösterme süresi nedir? Yani geldim, işlemi yaptırdım, 1 saat sonra incelme mi olacak?

Tabii ki böyle bir şey mümkün değil. İşlem sonrası yağ hücrelerinde ilk yumuşama 3 hafta içinde gerçekleşiyor. Ardından 1,5 – 2 ay içersinde etkisini görüyorsunuz ve hatta 4. aya kadar incelme devam eder. Çünkü bir şokla donan yağ hücreleri var, bir de hasar görüp toparlanamayıp ölen yağ hücreleri var.

 

İşlem sonrası ne gibi durumlar oluşabilir?

Kızarıklık, morluk ve uyuşukluk olabiliyor. Tamamen sizin vücudunuzun kendi hassasiyeti ile doğru orantılı. Kızarıklık çok çabuk geçiyor 1 – 2 saat içinde, çok hafif morluklar olabiliyor ve buda maksimum 1 hafta içinde geçiyor, uyuşukluk da maksimum 2 hafta süre içerisinde geçiyor. Uyuşukluk neden oluyor diye merak edebilirler, o sadece vakumlamak ve soğutma işleminden dolayı oluyor. Kalıcı herhangi bir zararı yok.

 

En önemli özelliği liposuction ile aynı etkiyi gösteriyor. Farkı, diyet yapmıyorsunuz, spor zorunlu değil ama mutlaka sağlıklı besleniyorsunuz, her gün yağlı gıdalar (kebap gibi) tüketirseniz olmaz.

 

Kadınların en sık problem yaşadığı bölge 'karın bölgesi'… Bu işlemi yaptırmış kişide etkileri pozitif yönde görüldü ve hayatına kaldığı yerden devam ediyor daha sonra yeniden kilo alma, aynı bölgede eskisi gibi, hatta eskisinden bile daha kötü olma durumu olabiliyor mu?

Hayır, o bölgede tekrar yağlanma olmaz. Çünkü o yağ hücreleri öldüğü için olmaz. Ancak altta kalan yağ hücrelerini aşırı kötü beslenerek tetiklerseniz ki bu çok küçük bir ihtimal, hatta bu ihtimalde bile genelde aynı bölgeden olmaz ama vücutta başka bir bölgeden yağlanma yapabilir.

 

Size bölgesel incelme talebiyle gelen kişinin özellikle belirgin bir rahatsızlığı varsa bu durumda ne yapıyorsunuz? Örneğin İBS (İrritabıl Bağırsak Sendromu) hastası ise bu işlemi yine de karın bölgesi için yaptırabilir mi?

Eğer hastada böyle bir hastalık varsa yapmıyoruz genelde ya da hastaya bunu çok ciddi bir şekilde detaylı olarak anlatıyoruz. Çünkü çok ciddi bir gaz sorunu varsa, hasta bu işlemden mutlu kalmaz, yani incelme olsa da sürekli şişkinlik nedeni ile bunu anlayamaz. Ya da hastaya durumu anlattık ama yaptırmak istiyorsa, o zaman önce probiyotik desteği ile gaz durumunu çözmeye çalışıyoruz.

 

Doğum yapmış kadınların en büyük sorunu doğum sonrası kalan göbek, bu tip bir hasta gelmek isterse nasıl bir süreçte size başvurmalılar?

* Normal doğum yapmış bir kadın doğumdan 6 ay sonra gelebilir ancak emziriyorsa emzirme döneminin bitmesini beklemek zorunda.

* Sezeryan doğum yapmış ise dikişlerin tazeliğinden ve can acımasını artırmamak adına doğumdan en az 1 yıl sonra gelmesini öneriyoruz, hem bu süreçte emzirme işlemi de tamamlanmış olur.

* Karın bölgesinden başka bir operasyon geçirmiş olması durumunda da olabilir ancak yinede bu tip bir kişilerin de en az 1 yıl beklemesini öneriyoruz. Tek sorunu, dikişlerde ağrı yapar.

 

Not: Karın bölgem için deneyimlediğim cool shaping işleminden dolayı gerçekleşecek olan değişimi bir sonraki haberde sizlere resimli olarak aktaracağım.

 

Röportaj: Nuran Başyurt - nbasyurt@hthayat.com

Hastanın anemnezi alınır
Talebi kesinlikle bölgesel olmalı, genel şişmanlık için bu işlem bir çözüm değildir.
Önce bölgeler tespit edilir, ölçüler alınır ve seans süresi belirlenir.
Ardından hasta ile ortak karar verilerek seansların sıklığı belirleniyor.
Bir günde maksimum 3 saatlik bir işlem yapılabileceğini hastaya anlatıyoruz.
Aynı bölge için bir sonraki seans maksimum 3 hafta sonra olabileceği anlatılır.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön