Kilo yönetimi nedir?

Bu kış aylarında enerjimizin yüksek kalması ve sağlığımızı korumak için beslenme taktikleri...

Kilo yönetimi için annelere birkaç ipucu

Yazın verdiğiniz kilolardan sonra istediğiniz vücuda sahip olmanın verdiği rehavetle kilo almaya yönelik risk oluşabilir. Kışın kapalı ortamlarda da keyif için yapılabilen yemek aktivitelerinde dikkatli olun. Bu soğuk günlerde giyilen kıyafetlerin de alınan birkaç kiloyu belli etmiyor olması, kilo almaya yönelik gizli tehdidi artırır. İşte size yaşam boyu etkili olabilecek bazı ipuçları…

 

1- Kahvaltıda farklılık yapın!

 

Yapılan çalışmalar farklı besinleri yemenin, tek düzeliği kaldırdığını ve sevilen tüm yiyeceklerin yenilmesine olanak sağladığını ortaya koyuyor. Ama değişik yiyecekleri yemenin, bu iki duygu durumunun ötesinde farklı yararları olduğunu çalışmacılar kanıtlamış. Her zaman aynı besinleri tüketmek, ne yazık ki kilo verdirmiyor. Sadece bir öğünde bile yapacağınız bu çeşitlilik, kiloyu hızlı vermenizde kilit rol oynayacaktır.

 

2- Kalori ihtiyacına uygun beslenin!

 

Dengesiz besin öğesi alımı da metabolizmanın yavaşlamasına ya da durmasına neden olabilir. Bu nedenle yaşınıza uygun dikkat etmeniz gereken vitamin ve minerallerin bulunduğunu unutmayalım. İşte bu yüzden standart beslenmeler yerine size uygun düzenlemeler çok daha iyi. Eğer siz çok fazla besinle kalori alıyor ve yaşınıza uygun besin öğelerini uyguladığınız beslenmeyle karşılayamıyorsanız ya kronik bir hastalığa ya da şişmanlığa zemin hazırlamaktasınız demektir. Bu nedenle aşağıdaki bilgilere kulak verin…

 

Erişkinler:

Kalsiyum, potasyum, diyet posası, magnezyum, A-C-E vitaminlerine,

 

Çocuklar ve gençler:

Kalsiyum, potasyum, diyet posası, çinko, magnezyum ve E vitaminine,

 

Hamile, emziren anneler ve yaşlılar:

B12 vitamini, magnezyum, demir, folik asit, E ve D vitaminlerine dikkat etmeliler.

 

3-Hızlı değil yavaş tempoda yürüyün!

 

Kilo verirken birçok kişinin yaptığı en büyük hata, hızlı tempoda yürümek. Zayıflamak isterken kilo veriminizin durmamasını istiyor ve daha ince görünmek istiyorsanız yavaş tempoda yürüyüşü tercih edin. Yavaş tempolu uzun yürüyüşle normal yaptığınız bir egzersize göre % 70 daha fazla yağ yakarsınız. Size önerimiz yürüyüş bandında minimum 4, maksimum 5,2 düzeyde en az 70 dakika kalmanız. Haftada 4 kez yapacağınız fiziksel aktiviteyle basen, karın ve kalçada biriken yağlardan sağlıklı beslenme düzeninizin yardımıyla kolayca kurtulacaksınız. Burada egzersiz süresince her 20 dakikada bir 250 mililitre su içmek de egzersizi daha uzun süre yapabilme kapasitesini sağlayacaktır. Ayrıca unutmayın bol su ve burundan nefes alıp vermeniz de sağlıklı bir yaşam için için çok önem taşıyor.

 

4- Haftada 2 gün özel çorbamızdan buyurmaz mıydınız?

 

Öğünlerimizde sağlıklı çorba içmek kilo yönetimimizde oluşacak duraksamaları hızla düzene sokar. Bu durumu yaşamak istemiyorsanız kendi bilimsel deneyimlerimizle hazırladığımız ve % 100 sonuç aldığımız ‘metabolizma hızlandırıcı çorba’mızdan haftada 2 gün akşam öğünlerinizde 1 dilim ekmekle beraber için. İçerdiği farklı renkteki sebzelerin birbiriyle olan lezzetli etkileşimi, kaygılarınızı da ortadan kaldırarak kilo vermenizi sağlayacaktır.

 

Çorbamızın tarifi:

2 orta boy kabak,

1 orta boy domates,

1 orta boy tatlı kırmızıbiber,

1 küçük boy kuru soğan,

1/2 demet maydanoz ve

1 yemek kaşığı sıvı yağ.

 

Tüm malzemeleri sevdiğiniz kıvama göre suyla düdüklü tencerede pişirin. Soğumaya yakın 1/2 demet taze naneyle blender’dan geçirerek hazırladığınız bu nefis kokulu çorbayı afiyetle içebilirsiniz.

 

5- Öğlen sebze, akşam yüksek protein alın!

 

Kilo verenlere baktığımızda genelde ya hem öğlen hem akşam sebze yer, ya da proteinden zengin iki öğün yiyerek başarıya ulaşmaya çalışırlar. Ancak iki yöntemin sonunda da sizi bekleyen tehlikelerden habersiz kilo verme çabası içerisinde olursunuz. Eğer iki öğünde sebze yerseniz kısa bir süre sonra halsizlik, saç dökülmesi ve dikkatte azalma görülebilir. Kilo verme süreci de 3-5 hafta sonra duraksamaya girer.

 

İki öğünü proteinden zengin besin olan sadece et ve çeşitleriyle yerseniz kilo kaybınız sebzeye göre biraz daha fazla olacaktır. Ama hedefe yaklaşırken geceleri tatlı krizlerine girerek diyetiniz bozulacak ve hızla kilo almaya başlayacaksınız. O zaman ne yapmalı? Öğle öğününde sebze, yoğurt ekmek ve salata, akşam öğünündeyse avuç içi kadar ızgara balık veya tavuk ve ekmek yiyerek yeterli bir öğün düzeniyle vücut işlerliliğinin devamını sağlayabilirsiniz. Böylece kilo veriminizi hızlandırır ve duraksamasını da önlemiş olursunuz.

 

6- Çok su içince çok kilo verilemez!

 

Sürekli duyduğunuz bir diyet yalanını daha size açıklamak isteriz. Kilolu biri günde litrelerce su içse de çok su içmek kilo veremez! Su içmenin amacı, vücut su dengesini korumak ve vücudunuzun çalışması için gerekli olan ortamın devamlılığını sağlamak. Su içimi günde 8 su bardağı olarak içmek yeterli. Ancak kilo vermek değil yağ yakışını artırmak istiyorsanız en az 13 su bardağı kadar içmenizi öneririz.

 

İşte bir kilit nokta daha, kahve içmeyin diyenlere inanmayın! Günde 4 fincana kadar filtre edilmiş kahve içmeniz, kilo veriminizi hızlandıracaktır. İçerdiği kafeol ve kafestol denilen maddeler sizin sağlıklı kilo vermenize yardımcı olacaktır. Önerimiz; bu içecekleri öğününüzden en az 1 saat sonra içmeniz.

 

7- Beslenmeniz için öneriler!

 

 • Alışverişe giderken liste yapıp onun dışına çıkmayın ve her zaman tok karnına alışveriş yapın.

 

 • Tabağı çok doldurmayın.

 

 • Yemek yerken yiyecekleri çok çiğneyin ve gereksiz yere masa başında vakit geçirmeyin.

 

 • Fast-food türü besinlere, hamur işlerine ve tatlılara ağırlık vermeyin.

 

 • Ayakta değil masada yemek yiyin.

 

8-  Lütfen tuzu azaltın!

 

Ülkemizde de yapılan en önemli beslenme hatalarından biri, çok tuzlu tüketmek. Kimi tuz ihtiyacının geldiğini düşünerek besinlere tuz ekler. Aslında besinlerle birlikte günlük tuz alımınızı karşılamış olursunuz. Ekstradan kattığınız tuz ise vücudunuzda gereksiz su tutumuna ve fazla tuz tüketimi de kemik yoğunluğunuzun azalmasına neden olur. Unutmayın 1 gram tuz, vücutta yaklaşık 200-250 mililitre su tutar.

 

9- Güvenli şeker, alkol ve tuz alın!

 

Yüksek miktarda şeker alımı hem besin öğesi içermemesi hem de gereğinden fazla kalori alınmasına neden olarak, vücudun yağlanmasına ve kan yağlarının dai yükselmesine neden olabilir. Bu nedenle mümkün olduğunca az şeker içeren besinleri tercih edelim.

 

Herkes iyotlu tuz satın almaları konularında bilgilendirilmeli. Dörtte bir tatlı kaşığı iyotlu tuz kullamı günlük iyot gereksiniminin yarısından fazlasını sağlar. Eğer yüksek miktarda tuz alınırsa idrarda kalsiyum atılımı olur. Güvenli tuz alırsanız kemiklerden kalsiyum kaybı da azalır. Kemiklerden kalsiyum kaybının artması kemik erimesi (osteoporoz) ve kemik kırılmalarına neden olabilir.

 

Aşırı alkol alımı siroz, hipertansiyon, sindirim sistemi kanserleri, kazalar, şiddet ve ölümle sonuçlanabilir. Alkolde de öneriler aslında farklı bir boyut kazandı. Eğer birey hiç alkol kullanmamışsa alkol tüketim önerisi daha zararlı olur. Düzenli kullanıyorsa kadınlar günde 1, erkekler günde 2 alkol eş değeri alkol tüketimini geçmemelerini öneririz.

 

 • 1 su bardağı normal bira 144 kalori
 • 1 su bardağı light bira 108 kalori
 • 1 kadeh beyaz şarap 100 kalori
 • 1 kadeh kırmızı şarap 105 kalori
 • 1 kadeh tatlı şarap 141 kalori
 • 1 duble viski, cin, rum, votka, rakı 96 kalori.
 • İşte bir kilit nokta daha, kahve içmeyin diyenlere inanmayın!

 

10- Besin değerini korumak için!

 

Sebze ve meyveleri ezilmeden, parçalanmadan serin yerde saklayabilir, sebzeleri önce yıkayıp, pişirileceği zaman doğrayarak ve zaman kaybetmeden, bekletmeden hazırlayabilirsiniz.

 

Sebzeleri kendi suyunda ve kısa sürede pişirip yiyeceğiniz kadarını hazırlayın. Daha sonra yiyeceklerinizi de ayıklayıp keserseniz bu, vitamen değerini düşürmenize neden olur. Meyveleri yenilmeye yakın kesip hemen yemek de en sağlıklısı. Etleri temiz kaplarda veya poşetlerde kuşbaşı, kıyma veya parça et olarak bir pişirimlik hazırlayıp derin dondurucu da saklayabilirsiniz. Yiyecekleri hazırlarken az suda pişirin ve pişirme suyunu da dökmeyin. Aynı şekilde makarna için de geçerli.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön