Sağlıklı ve hızlı kilo vermek

Daha hızlı kilo vermek ve tekrar geri almak istemiyorsanız, hayatınızda küçük değişiklikler yapmanızda yeterli.

Küçük değişiklikler ile hayat tarzınızı değiştirin!

Hayat tarzınızı belli noktalarda değiştirmez ve kilo vermeyi kısa süreli bir zayıflama kampı gibi görürseniz, diyet yapmak zor gelebilir. Üstelik bu sürecin sonunda ne yazık ki kaybedilen kilolar da genellikle geri alınıyor! Pes etmemek için sabırlı olmanın, kendinize yasaklar koymak yerine her besinden az miktarda tüketmenin daha iyi sonuç verdiğini unutmayın. Kilo verirken önemli olan, bunun emek ve zaman gerektirdiğini kabul etmektir. Böylece zor anlarda moraliniz de asla bozulmaz. Kilo verme hızı bazen yavaşlar bazen durur, bazen de vücut ağırlığı artmış gibi hissedilebilir. Diyet bir yarış değil, yolculuktur, keyfinizi kaçırmayın. Bu yolculukta ufak sapmalar, duraksamalar yolu daha iyi öğrenmek için minik geri dönüşler olabilir ama hedeften şaşmamak şartıyla...

 

Tariflerinizi gözden geçirin

 

 • Günlük kalori miktarını azaltmak için yağ, karbonhidrat ve protein alımında denge sağlamak çok önemli. Günlük şeker miktarınızı dengelemek ve mutfağınızda çeşitlilik yaratmak için stevya bitkisini alternatif olarak kullanabilirsiniz. Stevya bitkisinin yaprakları güçlü tatlandırıcı özelliği nedeniyle Güney Amerika ve Paraguay’da yaşayan Guarani yerlileri tarafından yüzyıllardır kullanılıyor. ‘Tatlı yaprak’ olarak da adlandırılan bu bitki şeker yerine kullanıldığında doğal olarak aynı tadı veriyor. Bu sayede daha düşük kalorili beslenmek isteyenler için şekeri azaltmak adına iyi bir alternatif olarak karşımıza çıkıyor. Stevya bitkisi ile hazırlanan yiyecekler, pişirme ve fırınlamada kullanılabilmesi nedeniyle de tercih ediliyor. Her tatlandırıcının kendine özgü özellikleri ve tat profili var ama hiçbir tatlandırıcının tadı şekerin tadıyla aynı değil, şekerin tadına mümkün olduğu kadar yaklaşabilmek için biraz şeker biraz tatlandırıcı kullanarak size en uygun tadı bulmaya çalışabilirsiniz.

 

 • Yağ yerine baharatlar ile lezzeti yakalamaya çalışın. Bazı tariflerde yağ miktarını söylenenin yarısına indirseniz dahi aslında lezzetin etkilenmediğini göreceksiniz. Yağı azaltmak besinlerin kalorisini azaltmak için en etkili yollardan biri çünkü 1 gr. yağ dokuz kaloriye sahip.

 

 • Miktar kontrolü yapmak için mutfak tartısı alabilirsiniz. Genellikle göz kararı yağ eklemek, alabildiğince un ya da bir dilim ekmek gibi ifadeler sizi yanıltabilir. Çünkü bir dilim ekmek 25 gr. olması gerekirken kalın bir dilim 50 gr. dahi olabilir. Mutfağınızda tartı bulun- durmak tarifler ve genel beslenme eğitimi için çok işinize yarayabilir.

 

 • Buhar makinesine ya da düdüklü tencereye ağırlık verin. Tariflerinizde yapı azaltıp vitamin ve mineral kaybı yaratmadan pişirmenin iyi yollarından biri de farklı ekipmanlar ile tanışmak… Bunun için mutfak malzemelerinizi tekrar gözden geçirin. Stresi azaltarak kilo vermek için e İster beş, ister 50 kilo vermek isteyin, tekrar kilo almamak ve sağlıklı bir ömür için yeme ve yaşam tarzı alışkanlıklarınızın bazılarını değiştirmeniz şart.

 

 

Bu değişiklikler, diyet programının ilk haftasında zor gelmeyebilir. Çünkü başlangıçtaki doğal heyecan, diyet yapan kişiyi motive etmeye yeterlidir.

 

 • Fakat iki, üç hafta sonra ‘yeni’ yeme alışkanlığı, genel yaşam tarzıyla çatışmaya başlar. Eğer kişi buna hazırlıklı değilse, devam etme arzusu giderek yok olur.

 

 • Üçüncü haftadan sonra kilo verme hızı yavaşlayabilir, hatta bazen durabilir. e İşte bu dönemde birey diyeti, sahip olacağı sağlıklı yaşama vize olarak görmek yerine, bir ‘engel’ bir ‘yük’ olarak görmeye başlar. Bu, diyet yapanların karşılaştığı ilk büyük duygusal problem ve vazgeçme sebebidir. e Bu dönemde sabırlı olun ve sürekli tartılmayın. Bunun normal ama geçici bir durum olduğu kabul edilebilirse bu duraksama dönemi daha kısa sürecektir.

 

 • Duraksama dönemi, kilo vermek isteyen herkesin başına gelebilir, özellikle kadınlarda bazı hormonal değişiklikler nedeniyle, kişi kilo almış gibi dahi görünebilir. Eğer amacınızı ömür boyu dengeli beslenmek üzerine kırmalısınız.

 

 

Yazı: Beslenme & Diyet Uzmanı Dilara Koçak 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön