Bağırsak sağlığı nasıl korunur?

Bağırsak sağlığını korumada dikkat etmeniz gereken 7 nokta...

Bağırsak sağlığınızı korumak için...

Bağırsaklarda yer alan yararlı bakterilerin artmasını sağlamak daha sağlıklı bağırsaklara sahip olmak için yapılması gereken temel şeylerin başında geliyor. Bunu yapabilmek içinse beslenme alışkanlıklarınızda ufak değişiklikler yapmak yeterli.

 

Daha fazla prebiyotik alın

Artık biliyoruz ki bağısaklarda yaşayan yararlı bakterilerin sağlığı genel sağlığımız açısından oldukça önemli. Bu bakteriler bağışıklık sistemini düzenlemede de çok önemli bir role sahipler.  Bu bakterilerin sağlığı içinse prebiyotik açıdan zengin beslenmek gerekiyor. 

 

Ayrıca araştırmalar gösteriyor ki prebiyotikler, insulin ve kolesterol seviyesini azaltıyorlar.  Kalp hastalıklarını ve diyabeti de önlemede etkili olan prebiyotikler ek gıda olarak da alınabilirken kuşkonmaz, pırasa, muz, sarımsak ve yer elması gibi besinlerde de bulunuyor.

 

Lifli ve tam tahıllı besinlere yönelin

 

Elma, enginar, yabanmersini, leblebi ve bezelye gibi lifli besinleri tüketmek bağırsaklara zararlı olan bakterilerin büyümesini sınırlar ve yararlı bakterilerin artmasına yardımcı olur.

 

 

Mayalı ürün tüketiminizi artırın

 

Kefir, doğal yoğurt, kombu çayı ve fermente edilmiş soya sütü gibi mayalı ürünler, faydalı yararlı  bakterilerin sayısını artırırken, enterobakteriler adı verilen ve birçok hastalığa sebep olan bakterilerin de üremesini engellemeye yardımcı olur. Ev yoğurdu laktik asit bakterilerince zengindir ve inflamatuvar bağırsak hastalığına sahip olan insanların tedavilerinde de yararlı etikileri gözlemlenmiştir. Yoğurdun aromalı, şeker ihtiva eden çeşitlerinden ise kaçınmak daha doğru olur. 

 

Polifenollere öncelik verin

 

Polifenoller bağırsak bakterileri tarafından sindirilen bitki bileşikleri olarak tanımlanabilir. Polifoneller, tansiyon ve kolesterolü düşürmede oldukça etkililerdir ve badem, yabanmersini, brokoli, yeşil çay, kakao ve kırmızı şarap gibi besinlerin içinde bulunurlar.

 

Yapay tatlandırıcılardan kaçının

 

Yapay tatlandırıcılar genellikle şekerin yerine geçen besinlerin içinde bulunur. İnsanlar ve hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalara göre ise yapay tatlandırıcılar, zararlı bağırsak bakterileri üretimini artırır. Bu da kan şekerinin yükselmesine ve matabolik hastalıklarakarşı bağışıklığın azalmasına sebep olur.

 

 

Emzirmenin önemi

Birçok araştırmanın sonucuna göre ilk 6 ay anne sütüyle beslenen bebeklerin bağırsak gelişiminin mama ile beslenenlere kıyasla daha sağlıklı olduğu gözlemlenmiş. Ayrıca emzirilen çocukların alerjilere, obeziteye, diyabete ve lösemiye yakalanma olasılıklarının daha az olduğu tespit edilmiş.

 

Vejeteryan beslenmeyi deneyin

Araştırmalar göre vejeteryan beslenmek insan bedeninde hastalığa sebep olan bazı bakterilerin üretilmesini azaltmada büyük bir öneme sahip. Ayrıca bu şekilde beslenmek tip 2 diyabet hastaları ve hipertansiyonu olan insanlar için de faydalı.

 

Bağırsaklarınızı temiz tutacak besinler nelerdir?
+8
Bağışıklık sistemimizin temeli olan hücrelerin yüzde 70’i bağırsak duvarlarımızda yaşar. Kötü bir sindirim, kötü bir beslenme, stres, çevresel toksin maddeler birleşince, bağırsaklarınızın sağlığı giderek azalıyor.   İşte tam da bu an davranışımıza çeki düzen vermenin ve sistemli bir beslenmeye geçmenin zamanıdır! Beslenme düzeninize ekleyeceğiniz bazı yiyecekler bağırsaklarınızın temiz olmasını sağlayacaktır.
 

Kaynak

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön