Spirulina nedir, nasıl kull anılır?

Eski çağlardan beri yüksek besin değerine sahip olduğu bilinen spirulina, ülkemizde yeni tanınmaya başlayan kaliteli bir besin takviyesi…

Spirulina nedir?

Spirulina nedir?

Spirulina, mavi yeşil alg olarak da bilinen siyanobakteriler cinsinden bir tür su yosunudur. %70 oranında protein içeren spirulina, içerdiği vitamin ve mineraller açısından da çok zengindir. Tropikale yakın iklimlerde yetişir. Okyanuslarda ya da tatlı sularda yetişen farklı türleri vardır.

 

Spirulina nasıl yetiştirilir?

Gıda takviyesi olarak piyasada bulunan spirulinalar özel olarak yetiştirilmektedir. Temiz bir çevrede saf suyun içerisinde, tropikal iklime sahip ve iyi güneş gören yerlerde yetiştirilirler. Suyun üzerinde yetişen spirulinalar yine özel bir teknikle hemen kurutulur ve toz haline getirilir.

 

Spirulina nasıl tüketilir?

Kurutulmuş spirulina toz haline getirilerek yemeklere ya da içeceklere karıştırılabilir. Aynı zamanda gıda takviyesi olarak kullanılmak üzere kapsül formunda da kullanılabilmektedir. Salatalarınıza serpiştirerek ya da smoothie’lerinize karıştırarak tüketebilirsiniz.

 

 

Spirulanın faydaları

 • Yüzde 60-70 oranında protein içeren spirulina, içerdiği proteinin bitkisel olması sebebiyle hayvansal proteinlere alternatif olarak kullanılabilir. Özellikle vejetaryenler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

 • Bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi vardır.

 • İçeriğindeki yüksek A vitamini sayesinde göz sağlığı için çok faydalıdır.

 • İçeriğindeki gamma-linolenik asit (GLA) doğada bulunan en iyi antienflamatuarlardan birisidir.

 • Adet öncesi sendromu (PMS) belirtilerini azalttığı bilinir.

 • Sütten 26 kat daha fazla kalsiyum içerir, bu özelliğiyle hamile ve emziren kadınlar için iyi bir gıda takviyesidir.

 • Sindirim sistemini güçlendirir, bağırsaklardaki sağlıklı bakterileri besler, iyi besinlerin absorbe edilmesini kolaylaştırır.

 • Yüksek oranda demir içerir.

 • B1, B2, B3, B6, B9 (folik asit) ve özellikle B12 vitaminleri açısından zengindir. Yalnızca et ürünlerinden alınabilen B12 vitamini için hayvansal olmayan tek alternatiftir.

 • Yüksek oranda E vitamini içerir.

 • Potasyum, magnezyum, manganez, fosfor ve çinko bakımından zengindir.

 

 

Yediğiniz yemekler kişiliğinizi gösteriyor!
+5
Heyecan arayanlar baharatlı yiyecekleri seviyor 1970’lere geri döndüğümüzde, Pennsylvania Üniversitesi tarafından yapılan araştırmada, bazı insanların neden baharatlı yiyeceklerin yarattığı yanma hissini sevdiği üzerine odaklanıldı. Sebep potansiyel olarak tehlikeli aktivitelerden de hoşlanmaları olabilir miydi?  Heyecan arayışı aranılan cevap mıydı?

Daha sonra Nadia Byrnes ve John Haze tarafından yapılan araştırma gösterdi ki heyecan düşkünleri – Arnett envanteri heyecan arama testi uygulanarak belirlenen- baharatlı yiyeceklerle diğer insanlardan daha iyi başa çıkıyordu. Araştırma deneklere, acı biberdeki aktif madde olan kapsaisin içeren su vermeyi de kapsıyordu. Ardından hissettikleri duygular ve keyif alıp almadıkları soruldu.

Araştırma sonucuna göre, baharatlı yiyeceklere olan eğilimin arkasında pek çok farklı faktör yatsa da kültürel altyapı ve yetiştirilme tarzı önem arz ediyordu.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön