Organik tercih etmeniz gerekmeyen gıdalar

Yalnızca zirai ilaca maruz kalmamak için ödediğiniz bedelin neredeyse %50 fazlasını ödemeye razı olduğunuz şey, organik meyve ve sebzeler, gerçekten bu bedele değer mi acaba? Belki eder, belki de etmez.

Organik tercih etmeniz gerekmeyen gıdalar

Zirai ilaç kullanımı, ekilen ürüne, bölgeye göre ve bazı faktörlere göre değişiklik gösterir. Bir şeyin organik olması demek o şeyin zirai ilaç kalıntısına sahip olmayacağı anlamına gelmiyor.

Örneğin, bazı organik tarım ürünlerinde, sınırlı da olsa bazı zirai ilaçların kullanılmasına izin veriliyor. 

 

Zirai ilaçlara maruz kalmak, bazı grupların iddia ettiği kadar tehlikeli bir şey değil üstelik, çünkü suyla yıkamak demek bu kalıntılardan ciddi anlamda kurtulabileceğiniz anlamına da geliyor.

 

 

Ancak, özellikle bazı zirai ilaç kalıntılarının çocukların sağlığını etkilediğine dair kanıtlar mevcut.
Dönem dönem çıkan bazı tartışmalarda uzmanlar, zirai ilaç kalıntılarının çocuklar üzerinde ciddi etkileri olduğunu tartışıyorlar ve yeme alışkanlıklarına organik meyve ve sebzeler katılması gerektiğinin önemini vurguluyorlar.

 

 

Bu çıkan tartışmaları ise sakinleştirecek Zirai İlaç Bilgi Programı, her ne kadar raporlar anlaşılması zor olsa da, bizler için organikler ve zirai ilaç kalıntıları üzerine araştırmalar yapıyor. Bulgulara göre ise elimize, kar amacı gütmeyen bir kuruluş tarafından ortaya 15 adet temiz yiyecek geliyor. Peki ne demek bu? Bu sebze ve meyveler, kalıntı açısından temiz ve geleneksel yollarla üretilseler bile organiklerinden çok da farkı olmayan sebze ve meyveler. Üstelik maliyet olarak da organiklere göre daha ucuza alabileceğiniz ürünler. Bu temiz ürünlere karar verilirken 6 farklı kriter göz önüne alınmış ve önerilmiş. İşte bu ürünlerin listesi:

 

 

 

Organik almaya gerek olmayan sebze ve meyveler
+15
Süt mısır Geleneksel olarak üretilen süt mısırda ancak %1 oranında zirai ilaç kalıntısına rastlanıyor. 

 

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bebek nasıl uyutulur?
  Bebek nasıl uyutulur?

  Süresi : 07:29 İzlenme : 10734

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Rahim ağrısına yoga pozları
  Rahim ağrısına yoga pozları

  Süresi : 07:00 İzlenme : 3995

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Çocuğunuz teknoloji bağımlısı mı?
  Çocuğunuz teknoloji bağımlısı mı?

  Süresi : İzlenme : 1526

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön