Kafein zararlı mıdır?

Diyetisyen Güneş Aksüs, kafeinin iyi ve kötü yanlarını değerlendirdi

Kafein iyi mi kötü mü?

Kafein deyince aklınıza ne geliyor? Benim aklıma her gün içtiğim kahve geliyor. Çok sevdiğim ve onsuz yapamadığım kahve acaba bana zarar veriyor olabilir mi? Acaba günde kaç fincan kahve içmeliyim? Başka nelerden kafein alıyorum? Kafeinle ne kadar samimi olmalı?

 

Bu konularda sizin de kafanız karışık olabilir. Kafein üzerine biraz araştırma yapıp sizin için bir ‘kafein yazısı’ hazırladım. Gelin, kafein iyi mi kötü mü biraz inceleyelim.

 

Kafein nedir?

Bitkilerde doğal olarak bulunan kafein genelde yaprak, tohum ve meyvelerde bulunur. Kahve ve kakao tohumunda, çay yapraklarında vardır. Yani biz kafeini kahveden, çikolatadan, çaydan ve kolalı içeceklerden alıyoruz. Aynı zamanda kafein 1000’den fazla ilacın içinde de var.

 

En çok kahvede var

Bir kahvesever olarak sürekli kafein aldığımın farkındayım. Ama seviyorum! Kahve çeşitlerinin içindeki kafein miktarları aynı değil. Siz de benden misiniz? Peki gelin biraz bu durumu inceleyelim. Burada önemli olan ne? Miktar! Sıklık yani doz dediğimiz şey. Her gün 3-4 fincan kafeinli içecek içmekle gelen kafein sıkıntıya sebep olmuyor. Herkeste aynı tepki olmayabilir ama genelde aşırı kafein alımı sinirlilik, huzursuzluk, yorgunluk, uykusuzluk yapabilir. Bu sebeple içeceklerin içinde ne kadar kafein olduğunu ve bu içeceklerden ne kadar içmemiz gerektiğini bilmeliyiz.

 

Kafein kalsiyumu atar mı?

Kafein sütün içindeki kalsiyumun atılmasına sebep olabilir ama bu oran korkutmayacak seviyede. 1 kupa kahve, 1 tatlı kaşığı sütteki kadar kalsiyumun atılmasına sebep oluyor. Yani siz bol sütlü bir kahve yaptığınızda 1 tatlı kaşığı dışındaki kalsiyumlar size kalıyor. Bu rakam gayet iyi bence! Genelde uyanmak, ayılmak için sabah kahvesini bekleyenler çoktur. Kimi kahvaltıdan önce kimi kahvaltıdan sonra hemen kahve içmek ister. Hatta her an elimizin altında olan çayda bile kafein miktarı çok. Peki bu bağımlılık mı? Hayır, çay ve kahve içiyor olmak bağımlılık değil, alışkanlık. Bağımlılık tanımına çok da uymuyor ama genelde bu alışkanlığı olanlar bunu sürdürmekten dolayı mutlu olanlar. Hiç kafein almayan; çay, kahve, kolalı içecek tüketmeyen ve kakaolu hiçbir yiyecek yemeyen birine bir anda 3 fincan kafeinli içecek verirseniz belki bir huzursuzluk olabilir. Ama her gün çay içen birinde çaydan gelen kafein çarpıntı yapmıyor.

 

Zekanızı geliştiren 10 yiyecek
+11
Yedikleriniz zekanızı arttırır mı? İyi dengeli bir yiyecek sizi satranç şampiyonu yapmasa da düşünce kapasitenizi geliştirebilir. Yağlı bir hamburger menüsü ya da krema dolu bir doughnut yedikten sonra kendinizi nasıl hissediyorsunuz? Yemek komasına giden yol, besleyici içeriği olmayan boş kalorilerden yapılmıştır. İşte size zekanızı geliştirecek 10 yiyecek:

 

İyi veya kötü olması size bağlı

Bütün yiyeceklerde aynı şey söz konusu aslında. Bir besin maddesinin veya içeceğin iyi veya kötü olmasını belirleyen şey, ne miktarda tükettiğinizle ilgilidir. Kafeinle ilgili yapılan çalışmaları araştırmaya devam edeceğim. Ama şimdiye kadar okuduklarım çok da olumsuz değil. Olumsuz belirtiler de çok yoğun miktarda kafein yüklemesi yapıldığında oluyor. Yani çaya, kahveye, çikolataya dikkat edin. Çok abartmadan taze demlenmiş çayınızı için. Kahvenizi yudumlayın. Çikolata için zaten miktar önemli bir kontrol noktası. Çikolata yemeyi durdurmak zor oluyor ama imkânsız değil. Katkısız güzel bir çikolata yerseniz az miktarda durması daha kolay oluyor. Kolalı içeceklerdeyse çay ve kahvedeki kadar yoğun kafein yok. Toplamda günde 300-400 mg kafeini geçmemeye özen gösterin. İçeceklerin üzerindeki etiketleri kontrol edin.

 

Yiyecekler hakkında yanlış bildiklerimiz
+14
Yanlış: Tahtadan yapılmış kesme tahtaları bakteri yayar Doğrusu: Plastik kesme tahtalarına kıyasla, tahtadan yapılmış olanlar yıkandıklarında bakterilerden daha hızlı bir şekilde arınır.

 

Güneş Aksüs

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön