Meyve ve sebzelerin besin değerleri ve faydaları

Meyve ve sebzelerin besin değerleri hakkında bilinmeyenler.

Meyve ve sebzelerin besin değerleri ve faydaları

Elma:

C ve E vitamini, folik asit, pektin ve flovonoid içerir. Bağırsak sisteminin korunmasında faydalı ve posadan zengindir. Kolesterol düşürücü etkisi vardır. Kan şekerini kontrol altında tutar ve vücut direncini artırır. Kas ve eklem ağrılarının azalmasına yardımcı olur.

 

Kabak:

K ve C vitamini içerir. Kanın pıhtılaşmasını düzenler. Kemik gelişimini sağlar. Böbrek fonksiyonlarında faydalıdır.


Armut:

Fosfor, kalsiyum ve potasyumdan zengindir. Kalp kaslarının düzenli çalışmasına fayda sağlar. Tansiyon ayarlamasında etkilidir. Posadan zenginliği nedeniyle bağırsakları çalıştırır.


Dut:

Kalsiyum, C ve B vitamini ile bol lif içerir. İdrar söktürücü ve bağırsak çalıştırıcıdır.


Kiraz:

Kalsiyum, fosfor ve C vitamini içerir. Diş çürümesini önlemede faydalıdır. İdrar söktürücüdür. Vücudun su dengesini sağlar.


Erik:

A ve C vitamini ile kalsiyumdan zengindir. Bağırsak çalıştırıcı ve direnç artırıcıdır.


Yeni dünya (Malta eriği):

A vitamini deposudur. Görmeye ve büyümeye faydalıdır.


İncir:

Bol posa, kasiyum, fosfor ve magnezyum içerir. Sindirime yardımcıdır. Kemik ve diş sağlığına etkilidir.


Üzüm:

Potasyum ve C vitamini deposudur. Sindirim sistemi üzerinde faydalıdır. Vücudun savunma mekanizmasını güçlendirir.


Hindiba:

Potasyum, folik asit, C, A ve E vitamini içerir. Demir içeriğiyle kansızlığa iyi gelir. Yüksek lif içeriğiyle bağırsakları çalıştırır. Toksin atıcı ve idrar sökücüdür. İştah açıcı özelliği vardır.


Ananas:

Potasyum, fosfor, demir, A ve C vitamini içerir. Toksin atıcıdır. Bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar. Cilt sağlığında etkindir. Zindeliği artırır.


Havuç:

A, B, D ve E vitamini kaynağıdır. Cilt ve kemik sağlığında, hücre yenilenmesinde faydalıdır. Saç dökülmesini azaltır ve saçı canlandırır.


Salatalık:

A, B ve C vitamini ile fosfor ve selenyum deposudur. Güçlü bir antioksidandır. Cildi nemlendirir. İdrar yolları enfeksiyonlarında faydalıdır. Bol miktarda posa içermesinden dolayı barsak çalıştırıcıdır. Sakinleştirici etkisi vardır ve toksin atıcıdır.


Şalgam:

C vitamini, potasyum ve magnezyum içerir. Yüksek tansiyona iyi gelir. Lif içeriğiyle bağırsak çalıştırıcıdır. Antioksidan özelliği ile kansere karşı koruyucu etkileri vardır.


Soya:

A vitamini, folik asit, doymamış yağ asitleri, demir ve yüksek oranda lif içerir. Kalp sağlığını korur. Tansiyona iyi gelir. Bağırsak çalıştırıcıdır. Antioksidan özelliği ile kansere karşı koruyucudur. Kemikleri güçlendirir.


Kuşburnu:

A, C, D ve E vitamini yönünden zengindir. Antioksidandır. İdrar yolları enfeksiyonlarında etkilidir. Bağırsak çalıştırır. Enfeksiyonlara karşı vücudu korur. Güçsüzlük ve halsizliğe iyi gelir.


Brokoli:

A, C, E, B1 ve B2 vitamini ve bol miktarda posa içerir. Kalp hastalıklarına karşı korucudur. Prostat ve kolon kanseri riskini azaltır. Demir ve folik asitten zengindir. Kansızlığa faydalıdır.


Marul:

A, B ve E vitamini içerir. Sinir sisteminde faydalıdır. Büyüme ve gelişmede, cilt ve saç sağlığında olumlu etkileri vardır.


Soğan:

A, B ve C vitamini ile fosfor ve kükürtten zengindir. Doğal antibiyotiktir. Bronş açıcı, bağırsak çalıştırıcıdır. Dayanıklılığı arttırır. Kemik ve diş sağlığında faydalıdır.


Sarımsak:

A, B, C ve E vitamini ile sakaroz içerir. Yaşlanmayı geciktirir. Kireçlenmede faydalıdır. Yüksek tansiyonu ayarlar. Doğal antibiyotiktir. Ödem sökücüdür. Damar gelişiminde faydalıdır.


Kereviz:

A ve E vitamini ile folik asit ve potasyum içerir. İdrar söktürücüdür. Sindirimi kolaylaştırır. Sinir sisteminde yatıştırıcı etkisi vardır.


Karpuz:

A ve C vitamini ile fosfor ve potasyum içerir. Böbrekteki kum ve taşların atılmasında faydalıdır. Toksin atıcıdır. Sıvı ihtiyacının karşılanmasına da katkısı vardır.


Kavun:

A vitamini, potasyum ve folik asitten zengindir. Damar tıkanıklığında, bağırsakların çalışmasında etkilidir. Göz sağlına fayda sağlar.


Brüksel lahanası:

C ve B vitamini ile kalsiyum ve demirden zengindir. Kalp sağlığına ve kansızlığa iyi gelir. Kas gelişiminde faydalıdır. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Yüksek tansiyonu düşürmede fayda sağlar.


Lahana:

Folik asit, A, B ve E vitamini yönünden zengindir. Güçlü antioksidandır. Mide rahatsızlıklarında ve hazımsızlık gidermede faydalıdır. Toksin atıcıdır.


Pazı:

A ve C vitamini ile folik asitten zengindir. Beden güçlendiricidir. Demirden zengin olması sebebiyle kansızlığa iyi gelir. Bol posa içerir. Bağırsak rahatsızlıklarında faydalıdır.


Karnabahar:

Potasyumdan zengindir. C vitamini içerir. Kalp hastalıklarında ve tansiyon düşürmede faydalıdır.


Yer elması:

İnsülin ve glikoz içerir. Emziren annelerde süt artırıcı etki yapar. Böbreklerin düzenli çalışmasına yardımcı olur. Cilde faydalıdır.


Pırasa:

Demir, kalsiyum ve potasyum içerir. İdrar sökücüdür. Bronş açıcıdır. Sindirimi kolaylaştırır.


Patates:

C ve B vitamini ile fosfor ve potasyumdan zengindir. Hazımsızlığı giderir. Mide rahatsızlıklarında faydalıdır. Kalp üzerinde olumlu etkileri vardır. Nişasta içeriğinden dolayı kan şekerinin hızla yükselmesine sebep olabilir.


Enginar:

Bol posa içerir. Kalsiyum, potasyum, magnezyum, A ve C vitamini içerir. Karaciğer ve safra kesesi sağlığını korur. Sindirimi kolaylaştırır. Böbreklerin çalışmasını düzenler. Toksin atıcıdır.


Taze fasulye:

Folik asit, potasyum, A ve C vitamininden zengindir. Kötü kolesterolün düşmesinde yardımcıdır. Antioksidan özelliği vardır.


Avakado:

Potasyum, magnezyum, A ve E vitamini içerir. Lif oranı yüksektir. Kabızlığa iyi gelir. Kalın bağırsak ve hemoroit için faydalıdır. Yüksek tansiyonu düşürücü etkisi vardır.


Bamya:

A, B ve C vitamini içerir. Sindirime yardımcıdır.


Börülce:

Kalsiyum, posa, potasyum ve A vitamini içerir. Kolesterolün ve tansiyonun düşmesinde faydalıdır. Kabızlığa iyi gelir.


Ayva:

A, B ve C vitamini içerir. Mideyi rahatlatır. İshale karşı korucudur. Cilde faydalıdır.


Bakla:

A ve C vitamini içerir. Lif yönünden zengindir. Kabızlığa iyi gelir. Kolesterole ve kansere karşı koruyucudur.


Ispanak:

B ve C vitamini ile magnezyum ve çinkodan zengindir. Cilt sağlığına, sinir sistemine, sindirime, göz sağlığına, büyümeye ve gelişmeye faydalıdır.


Mısır:

Protein, A, B ve C vitamini yönünden zengindir. Damar sertliğine ve kolesterole faydalıdır. İdrar söktürücüdür. Böbreklerin düzenli çalışmasında fayda sağlar.


Muz:

B6 vitamini ve potasyumdan zengindir. Hücre yenilenmesinde ve bağışıklık sisteminin güçlenmesinde faydalıdır. Elektrolit dengesini sağlar.


Kayısı:

A, B ve C vitamini içerir. Cilt, göz ve bağışıklık sistemine fayda sağlar. Kemik gelişimini arttırır. Kansızlığa iyi gelir. Kas ve sinir sistemini güçlendirir.


Vişne:

A vitamini ve potasyumdan zengindir. İdrar söktürücüdür. Karaciğer ve mide üzerinde olumlu etkileri vardır.


Şeftali:

C vitamini, potasyum ve posadan zengindir. Hazmı kolaylaştırır. Sinir sistemine faydası vardır. Vücudun savunma sistemini güçlendirir.


Ahududu:

Folik asit, C, E ve A vitamini içerir. İştah açıcı ve idrar sökücüdür. Diş sağlığına iyi gelir. İshali önler ve ateş düşürücüdür.


Domates:

Folik asit, magnezyum, potasyum, B ve A vitamini içerir. Hücre yenilenmesinde, bağışıklığın artmasında, kemik ve kas gelişiminde etkilidir.


Patlıcan:

B1, B2, C ve A vitamini içerir. Sinir sistemine iyi gelir. Cilt sağlığına ve bağışıklık sistemine faydalıdır.


Trabzon hurması:

A ve C vitamini ile potasyumdan zengindir. İshal koruyucudur. Göz ve cilt sağlığına olumlu etkileri vardır.


Portakal:

C vitamini ve flovanoid denilen antioksidan deposudur. Kansızlığa iyi gelir. Kalp ve atardamarları korur. Kolesterol düşürücüdür. Bağışıklık sistemini güçlendirir.


Nar:

C vitamini, demir ve potasyum deposudur. Çok güçlü antioksidandır. Kansere karşı koruyucudur.


Mandalina:

C ve A vitamini ile potasyum yönünden zengindir. Hastalıklara karşı vücudun direncini arttırır. Yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı olur. Damar sertliğine faydası vardır. Güçlü bir antioksidandır.


Greyfurt:

Folik asit, potasyum ve C vitamini kaynağıdır. Hücre yenilenmesinde ve büyümesinde etkilidir. Güçlü antioksidandır. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Damar sertliğine faydası vardır.


Kivi:

C vitamini deposudur. Yaşlanmayı geciktirir. Güçlü antioksidandır. Alerjiye karşı bağışıklığı arttırır.


Çilek:

A, C ve E vitamini ile folik asitten zengindir. Kas ve eklem ağrılarında faydalıdır. Cilde iyi gelir. İdrar sökücüdür.


Yeşil biber:

C vitamini yönünden çok zengindir. Güçlü bir antioksidandır.


Limon:

Yüksek oranda C vitamini içerir. İskorbüt hastalığına iyi gelir. Güçlü antioksidandır. İdrar sökücüdür. İdrar yolları iltihabında faydalıdır.


Maydanoz:

Çok yüksek oranda C vitamini içerir. Ayrıca folik asit, A ve E vitamini yönünden zengindir. Büyüme, kemik ve diş sağlığı gelişiminde etkindir.


Mango:

A ve C vitamini yönünden hayli zengindir. Göz ve cilt sağlığına iyi gelir. Antioksidan özelliği ile kansere karı koruyucudur.


Pepino:

C vitamini, fosfor ve potasyum kaynağıdır. Eklem romatizmasında, kemik gelişiminde ve hemofili hastalığında etkilidir.

Facebook Yorumları
Yorumlar
78
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  18 Aralık 2019 Çarşamba 20:05

  mütiş waw

  Cevapla
 •  
  24 Mart 2019 Pazar 16:09

  Küresel iklim değişikliklerinin neden olduğu olumsuz olayları

  Cevapla
 •  
  11 Haziran 2019 Salı 09:55

  cilt kanseri gastrit

 •  
  11 Haziran 2019 Salı 09:55

  cilt kanseri gastrit

 •  
  24 Mart 2019 Pazar 16:08

  Küresel iklim değişikliklerinin neden olduğu olumsuz olayları

  Cevapla
 •  
  12 Aralık 2018 Çarşamba 20:38

  Böbreğin ağrıyor nasıl düzen fayda

  Cevapla
 •  
  31 Ekim 2018 Çarşamba 13:44

  cok guzel

  Cevapla
 •  
  20 Ekim 2018 Cumartesi 14:13

  Ceviz meyveleri Göster

  Cevapla
 •  
  15 Mart 2018 Perşembe 20:03

  hersey var

  Cevapla
 •  
  15 Mart 2018 Perşembe 20:02

  guzel

  Cevapla
 •  
  01 Şubat 2018 Perşembe 22:15

  Bilgiler için teşekkür ederim????

  Cevapla
 •  
  22 Ocak 2018 Pazartesi 20:35

  Çok güzel bilgiler var. Aradığımı buldum.Hatta fazlasını buldum.☺☺☺

  Cevapla
 •  
  10 Mayıs 2017 Çarşamba 17:25

  semizotu hangi vitamini içerir

  Cevapla
 •  
  25 Nisan 2017 Salı 17:14

  Doktor D vitamininin aşırı düşük olduğunu söyledi hangi meyveleri yemelyemeliyim

  Cevapla
 •  
  13 Kasım 2019 Çarşamba 14:07

  ton balığı havuç

 •  
  03 Mart 2017 Cuma 23:14

  Teşekkürler

  Cevapla
 •  
  03 Mart 2017 Cuma 23:14

  Teşekkürler

  Cevapla
 •  
  18 Ocak 2017 Çarşamba 19:50

  havuçta a vitamini var

  Cevapla
 •  
  18 Ocak 2017 Çarşamba 19:50

  havuçta a vitamini var

  Cevapla
 •  
  23 Aralık 2016 Cuma 15:55

  çokk teşekkür ederim yapana yazılıdan 95 aldım bir tane k vitaminini bilemedim k vitaminini bilen varsa söylesin çok memnun kalılım

  Cevapla
 •  
  26 Kasım 2016 Cumartesi 18:25

  helal olsun

  Cevapla
 •  
  22 Kasım 2016 Salı 19:39

  Niye yok

  Cevapla
 •  
  05 Kasım 2016 Cumartesi 15:09

  havuç neden yok

  Cevapla
 •  
  08 Kasım 2016 Salı 18:49

  havuç varya kör

 •  
  26 Kasım 2016 Cumartesi 19:01

  havuç var

 •  
  19 Aralık 2016 Pazartesi 20:13

  havuç var ayrıca her şey olucak diye bişey yok

 •  
  19 Aralık 2016 Pazartesi 20:22

  havuç saç dökülmelerini azaltır a b c d e vitaminleri vardır saçı besler

 •  
  19 Aralık 2016 Pazartesi 20:23

  ayrıca cilt ve kemik sağlığına faydalıdır gözlerin daha iyi görmesini sağlar

 •  
  25 Ekim 2016 Salı 19:48

  kivi var c vitamini iceriyor

  Cevapla
 •  
  17 Ekim 2016 Pazartesi 18:34

  kiviniyeyok

  Cevapla
 •  
  17 Ekim 2016 Pazartesi 18:34

  kivi niye yok

  Cevapla
 •  
  19 Aralık 2016 Pazartesi 20:20

  doğru düzgün bakarsan görürsün hem kivi var

 •  
  13 Ekim 2016 Perşembe 20:23

  Bunu yapana cok tesekkur ederim ve sinavdan 92 aldim.

  Cevapla
 •  
  06 Ekim 2016 Perşembe 19:21

  Bolcavitaminörenbimteşekür

  Cevapla
 •  
  02 Ekim 2016 Pazar 14:55

  Cevicde olsaydi iyiydi

  Cevapla
 •  
  12 Ekim 2016 Çarşamba 16:30

  b12 vitamini tatlım

 •  
  02 Ekim 2016 Pazar 14:22

  teşekkür ederim çok yardımcı oldu kim yazdığıysa

  Cevapla
 •  
  01 Ekim 2016 Cumartesi 23:24

  çilek yok

  Cevapla
 •  
  08 Ekim 2016 Cumartesi 19:24

  var

 •  
  30 Eylül 2016 Cuma 20:13

  sağolun

  Cevapla
 •  
  29 Eylül 2016 Perşembe 20:44

  biber ne vitamini?!

  Cevapla
 •  
  28 Eylül 2016 Çarşamba 18:28

  sagolun

  Cevapla
 •  
  28 Eylül 2016 Çarşamba 10:15

  Fındık yok olsa güzel

  Cevapla
 •  
  28 Eylül 2016 Çarşamba 21:19

  niye olsunki burda meyvelerden bahsediyor

 •  
  27 Eylül 2016 Salı 21:29

  tşk

  Cevapla
 •  
  27 Eylül 2016 Salı 21:18

  site güzel ama et,balık eti,tavuk yok!!!!! günderen=lazoyuncu

  Cevapla
 •  
  27 Eylül 2016 Salı 20:06

  k vitamini yoooooooooooookkk ama niye niye ıhıhıhıhıhhh

  Cevapla
 •  
  29 Eylül 2016 Perşembe 18:21

  site bi garip bazı şeyler yok

 •  
  26 Eylül 2016 Pazartesi 18:29

  Salın yaptınız için

  Cevapla
 •  
  24 Eylül 2016 Cumartesi 17:02

  ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM:

  Cevapla
 •  
  21 Eylül 2016 Çarşamba 21:18

  Etide koysaydınız ama yinede iyi

  Cevapla
 •  
  21 Haziran 2016 Salı 05:19

  Onu bunu bilmem ama tavuk boku nazara iyi geliyormuş şahsen denemedim

  Cevapla
 •  
  02 Mayıs 2016 Pazartesi 23:54

  allah hepinize şifa versin

  Cevapla
 •  
  19 Nisan 2016 Salı 22:35

  çağla niye yok ?

  Cevapla
 •  
  02 Mayıs 2016 Pazartesi 23:52

  bilmiyirum

 •  
  07 Nisan 2016 Perşembe 15:49

  Yaz aylarına girdik ama ben hala hastayım en iyi gelen meyve hangisi lütfen söyleyin nolur

  Cevapla
 •  
  22 Mart 2016 Salı 18:50

  d vitamininden sadece iki tane ver ama çok kötü bence

  Cevapla
 •  
  21 Aralık 2015 Pazartesi 21:11

  Bu harikalar bir şey ya abi ya çok çok çok çooook iyi

  Cevapla
 •  
  15 Eylül 2015 Salı 09:53

  Yer elması içinde insulin mi var yoksa inulin mi?Lütfen doğrusunu yazın.

  Cevapla
 •  
  15 Aralık 2015 Salı 08:23

  d vitami̇ni̇ güneşten ali̇ni̇r

 •  
  10 Şubat 2016 Çarşamba 22:41

  bence çok güzel olmuş

 •  
  18 Nisan 2016 Pazartesi 16:50

  ünsilin

 •  
  11 Eylül 2015 Cuma 07:43

  çok iyi ama bana gereken d vitamini

  Cevapla
 •  
  11 Eylül 2015 Cuma 07:42

  iyi

  Cevapla
 •  
  28 Temmuz 2015 Salı 14:10

  teşekürler

  Cevapla
 •  
  14 Nisan 2015 Salı 17:34

  çok güzeldi. bu bilgiler umarım herkese fayda sağlar. çok teşekkür ederim. :)

  Cevapla
 •  
  03 Nisan 2015 Cuma 22:40

  ııııııııııııyyyyyyyyyyyyyyyyyyy

  Cevapla
 •  
  22 Mart 2015 Pazar 19:44

  teşekür başka nediyim

  Cevapla
 •  
  04 Mart 2015 Çarşamba 17:43

  fazla beğenmedim

  Cevapla
 •  
  31 Aralık 2014 Çarşamba 07:36

  çok çok çok çok teşekkür ederim

  Cevapla
 •  
  23 Aralık 2014 Salı 17:36

  çok teşekkür ediyorm çünkü çarşıya gidip ödev çıkarmak zorunda değlim

  Cevapla
 •  
  03 Aralık 2014 Çarşamba 19:27

  meyve ve sebzelerde bulunan asitleri de yazarsanız çok memnun olurum.

  Cevapla
 •  
  02 Aralık 2014 Salı 20:04

  böyle habere ben teşekür ederim

  Cevapla
 •  
  05 Kasım 2014 Çarşamba 08:17

  süperrrr

  Cevapla

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön