Gözlükte haute-couture!

Gözlük merakınız varsa, mutlaka bağa gözlük merakınız da vardır. “Bağa” dediğimiz, deniz kaplumbağasının kabuğu.

Gözlükte haute-couture!

Gözlüğün hautecouture’ü sayılabilecek gözlükler üreten Bonnet, bağa gözlüklerini sadece sipariş üzerine yapıyor. “Bağanın üretimi artık yasak, bunlar nasıl yapıyor” sorusu da Bonnet’ye çok soruluyor. Yanıtları komik. “Elimizde çok stok vardı” diyorlar ve üretmeye devam ediyorlar.

 

Maison Bonnet mağazasına gidiyorsunuz ve ölçülerinizi alıyorlar. İyi bir bağa gözlüğü yaklaşık 2 ayda teslim ediyorlar. Bir süre sonra gözlük sizin yüz yapınıza göre şekil alıyor ve yeniden gidip ince ayarlarını yaptırıyorsunuz. Sonra da ölünceye veya kaybedinceye kadar takıyorsunuz. Fiyatları da 20 bin Euro’ya kadar çıkıyor. Zaten o yüzden de sınırlı müşterileri var.

 

Birkaçını sayayım, belki arada tanıdıklarınız çıkar. Mesela Jackie ve Aristotle Onassis tüm gözlüklerini Bonnet’ye yaptırırdı. Yves Saint Laurent de öyle... 1930’lardan beri en kaliteli gözlükleri yaptıkları için geçmişin önemli isimleri de Bonnet’nin müdavimleri arasında. Jean Gabin bunlardan biri. Ünlü mimarlar Le Corbusier ve I. M. Pei ile ünlü yazar Simenon da Bonnet takanlardan.

 

Maison Bonnet gözlükler

 

En şık saat kurma makineleri...

Saat koleksiyonerlerinin vazgeçilmezlerinden biri de otomatik saatlerini sakladıkları “Saat kurma makineleri”dir. Eğer bu makinelerden birine sahip değilseniz, saatinizi kolunuza takmadığınızda bir süre sonra durur ve yeniden ayarlamanız gerekir.

 

Ancak özellikle perpetual saatlerde bu öyle kolay bir iş değildir. Ayarlar için saatin yeniden fabrikaya gitmesi gerekebilir. Bu yüzden de saat kurma makineleri otomatik saatler için vazgeçilmezdir. Son zamanlarda gördüğüm en şık saat kurma makinelerinden ikisini sizlere göstermek istedim. Bunlardan biri Wolf Designs’ın Orbita Futura’sı. Diğeriyse Döttling’in Gyrowinder’ı. Ortalama bir saat fiyatına satılıyorlar. Ama gözünüzü rahatsız etmeyecek dekoratif bir şey istiyorsanız, bedeli var.

 

Wolf Designs’ın Orbita Futura’sı


 

Döttling’in Gyrowinder’ı

 

 

Hazırlayan: Fatih Altaylı

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön