"Her 2 kadından 1’i kilolu!"

Büyük beden kadınlara özel alışveriş sitesi açan Melike Çarpatan, Blackviola adlı bir de giyim markası çıkaracak.

"Her 2 kadından 1’i kilolu!"

Melike Çarpatan, “Türkiye’de her iki kadından biri kilolu ama yeterli sayıda marka yok. Büyük beden pazar potansiyeli 4.5 milyar dolar” diyor Büyük beden olan annesi ve teyzesinin kendilerine göre giysi bulamaması üzerine çocukluğunda moda tasarımcısı olmaya karar veren Melike Çarpatan, 13 yıl tekstil sektöründe çalıştıktan sonra hayalini gerçekleştirdi. Zara ve Mango'nun Türkiye'deki iki büyük üreticisinden biri halindeki Innova Tekstil'den ayrılıp büyük beden kadınlara yönelik blog açarak stil danışmanlığı yapan Çarpatan, nisan ayından itibaren dolabimiseviyorum. com adlı online alışveriş sitesini hayata geçirdi.

“Black Viola” adında yeni marka çıkaracak!
Alışveriş ve stil belirleme sitesi dolabimiseviyorum.com'un 2.5 ayda 6 binin üzerinde kullanıcıya ulaştığını belirten Çarpatan, “Passo Plus, Eskiz, Verda, Hede, Batik gibi markalar ve no name ürünleri kombinleyerek satıyoruz. Büyük bedenler için renkli ve özel stil önerileri, ürünler geliştiriyoruz” dedi. Sağlık Bakanlığı'nın 'Türkiye Obezite ile Mücadele ve Kontrol Programı'nda yayımladığı rakamlardan yola çıkarak, Türk kadınlarında kilolu olma oranının yüzde 47-50 aralığında seyrettiğini kaydeden Çarpatan, şu bilgileri verdi: “Ben de büyük beden bir kadınım. Giyim konusunda Türkiye'de nasıl sorunlar yaşadıklarını biliyorum. Her iki kadından birinde santral obezite var. Ama bu orana rağmen büyük beden satan marka sayısı 15. Arz az olduğu için fiyatlar da yüksek. Koyu renkler, belli bir yaşın üzerine hitap edebilecek tarz hâkim. dolabimiseviyorum.com ile hedeflediğim, Türkiye'de büyük bir açık olan bu alanda büyük bedenlere trendin dışında kalmayan ve çok pahalı olmayan giysiler sunabilmek. Black Viola adlı bir marka çıkaracağım. İlk koleksiyon hazır. Eylülde satış başlıyor. İnternetin ardından gelecek yıldan itibaren mağazalar açmayı da planlıyorum.”

Santral obezite nedir?
Bel çevresinin kadında 88 cm üstü olması durumu. Türk kadınında santral obezite oranı yüzde 47-50 aralığında.

Büyük bedenin harcaması % 19 fazla!
Türkiye'de santral obezitesi olan kadınların yarısına yakını 30-45 yaş, yüzde 25-30'u 45-60 yaş aralığında ve kalan kısmı ise 30 yaşın altında.  Son 10 yılda Türk kadınının obezite sıklığında yüzde 5.1 artış gözlendi.  Ülkede kadınların kişi başı yıllık giyim harcaması 420 dolar ortalamasında iken, büyük beden kadınlarda bu rakamın yüzde 19 daha fazla olduğu ve 500 doları aştığı görülüyor.  Türkiye'de büyük beden kadınların tekstil perakende harcamasının potansiyel büyüklüğünün yıllık 4.5 milyar dolar seviyesinde olduğu tahmin ediliyor.

Hazırlayan: Menekşe Ataselim

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön