Modada takas dönemi

Gardırobunuzdaki kıyafetlerden sıkıldınız, yenileri içinse para harcamak istemiyorsunuz. O halde size değiş tokuşu öneriyoruz. İlk hedefiniz en yakın arkadaşlarınız olmalı, halka zamanla genişleyebilir...

Modada takas dönemi

İnternet dünyasında “değiş tokuş” sitelerini ilk duyduğumda ilginç gelse de ihmal ettim. Aslında tutulacağını bile sanmazdım. Kıyafetlerine veda edebilenlerden değilim! Ardından “kiralama” siteleri çıktı. Önce çanta için ilginç bulduğum bu sitelerin sayısı her geçen gün arttı. Aynı ivmeyi değiş tokuş
siteleri de yakalayınca kadınların artık modadan çok kredi kartlarını düşünmeye başladığına karar verdim. Peki nasıl yapılıyor bu değiş tokuş işi diye merak edenler, böyle buyursun...

 

Önce gardırobunuza göz atın; giymediğiniz kaç ayakkabınız, kullanmadığınız kaç çantanız var? Peki ya sadece bir gece giymek için aldığınız ve bir daha elinizi sürmediğiniz gece elbiselerinize ne demeli! Benim gibi vermeye kıyamayanlardansanız vay halinize. Ayakkabı çılgınlığıma son verdiğime inansam da her sezon ister istemez eskilerin yanına yenileri ekleniyor. Yenisi geldiğinde eskisini vermek istiyorum istemesine, ama “Peki yeni sahibi hakkını verebilecek mi ” sorusu beynimi bir kurt gibi kemiriyor. Sonuç, gardırobumda üst üste kutusunda bekleşen ayakkabılar... Çoğunuza tanıdık geldiğine eminim. Çok sevdiğiniz kıyafet ya da aksesuarlarınızı bir daha kullanmayacağınızı bilseniz bile vermeye kıyamıyorsunuz değil mi? Neyse ki Amerikalılar bu durumu eğlenceli hale getirmeyi başarmış; değiş tokuş partileri yapıyorlar.

 

Önceleri küçük arkadaş grupları arasında başlayan bu eğlenceli partiler birçok tasarımcı ve oyuncunun tutkusu haline gelmiş. Çoğu çok az kullanılmış orijinal giysileri, uygun fiyata hatta parayla değil kredi sistemiyle değiş tokuş ediyor. Partide arkadaşlarınla bir araya gelip keyif yapmak da cabası... Kıyafet değiş tokuşu, sadece maddi değil aynı zamanda çevreci bir yaklaşım. “Swap” yani değiş tokuş, bilinçsiz alışveriş çılgınlığının da önüne geçiyor. Amaç takas yöntemiyle “yeniden dönüştürme” projesine destek vermek. Bu trend, tüketimi azaltıyor. Alışveriş hastalığına “Dur” demenizi sağlayan yaklaşım, gardırobunuza para harcamadan yeni kıyafetler katmanızı da sağlıyor. Bir yandan lüks etiketli, sadece birkaç kez giyilmiş, iyi durumdaki parçaları değerlendirmek, bir yandan da yerlerine hiç para harcamadan yenilerini katmak çok mantıklı değil mi?

 

Eskiye rağbet

Takas trendini tetikleyen moda akımlarından biri de vintage. Anneannemizin, annemizin kıyafetlerini giymek eskiye rağbeti artırdı biliyorsunuz. Bu arada fast fashion yani hızla tüketilen moda da sorgulanır oldu zaten. Sizce de modanın bir fırtına gibi gelip geçici olduğunu ve sonunda elimizde ne kaldığını sorgulamanın zamanı gelmedi mi?

 

Parti yapın!

Değiş tokuş partileri için önerilere kulak verin, Türkiye’de bu trendin öncüsü olun!

 • Arkadaşlarınızı evinize davet edin. Yanlarında giymedikleri lüks markalı giysilerini getirmelerini söyleyin. Hatta halkayı genişletmek için arkadaşlarınızın başkalarına da haber vermesini isteyin.

 

 • Evde yapacağınız ufak hazırlıklar davete ayrı bir lezzet katacaktır. Şampanya ve atıştırmalıklar ya da çayla yenilecek bir şeyler yapabilirsiniz.

 

 • Gelenlerin getirdikleri parçaları not alıp markası ve durumuna göre ayırın. Amerika ve İngiltere’de bu iş o kadar ilerlemiş ki, değiş tokuş festivalleri bile düzenleniyor.

 

 • Size küçük gelen Christian Louboutin’lerinizi YSL bir çanta ile takas etseniz fena mı olur!

İnternet sitelerinden değiş tokuş

Sayıları her geçen gün artan internet siteleri üzerinden de değiş tokuş yapabilirsiniz. bigwardrobe.com, swapstyle.com, clothingswap.com ya da swishing.co.uk gibi sitelerin yardımıyla da hem gardırobunuzu hem kendinizi değiştirmeye başlayabilirsiniz. Sadece kıyafet ve aksesuar değil mobilya ve elektronik eşya değiş tokuşu yapılan siteler de var. freecycle.com bunlardan biri. Ayrıca Amerika’da bebek ve çocuk giyimi için ayrı gruplar da mevcut.

 

Hazırlayan: Esra Çoruh

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön