Kedinizin karakteri nasıl şekilleniyor?

Yapılan araştırmalara göre kediler, karakterlerini sahiplerinden alıyor...

Kedinizin karakteri nasıl şekilleniyor?

Kedi besleyenlerin bir araya geldiklerinde aynı çocuk sahibi olanlar gibi saatlerce kedilerinden, kedilerinin yaptıklarından ve onların karakterlerinden bahsedebildiğini gözlemlemişsinizdir. Her kedi kendine has özelliklere ve karaktere sahiptir. Peki, kedilerin karakterleri nasıl şekilleniyor? Eğer çok agresif, asosyal ya da alan sahiplenici kedileriniz varsa ünlü atasözümüz “armut dibine düşer” sözünü hatırlatmamızda fayda var.

 

İnsanların yetiştirilme tarzının ve ailevi özelliklerinin, karakterinin şekillenmesinde ne kadar önemli olduğu, bilinen bir gerçek. Öte yandan, bu tür araştırmalar evcil hayvanlar üzerinde çok yaygın değil. Nottingham Trent Üniversitesi ve Lincoln Üniversitesi kedilerin davranış özellikleri ile ilgili kapsamlı bir araştırma yapmış. Bu araştırma sonucunda ise kedilerin özellikleri ve sahiplerinin özellikleri arasında bir paralellik olduğu sonucu ortaya çıkmış.

 

Bu araştırmanın amacı kedi sahiplerinin kişiliği ile kedilerin yaşam biçimleri, davranışları ve refahları arasındaki ilişkiyi ortaya koymak. Araştırma çoğunlukla, İngiltere’de yaşayan 3000’den fazla kedi sahibi ile yapılan anketlere dayanıyor. Bu anketlerde kedi sahiplerinin kişilik özellikleriyle ve  kedilerinin davranışları, sağlıkları ve yaşam biçimleriyle ilgili sorular sorulmuş.

 

Kaygı düzeyi yüksek, öfke problemi yaşayan, depresif özellikler gösteren, nevrotiklik puanı yüksek bireylerin kedilerinde davranış bozukluklarına daha sık rastlandığı, yapılan araştırmanın sonuçları arasında. Sahipleri bu tür eğilimler gösteren kedilerin agresif, korkak ve endişeli olduğu, stres kaynaklı hastalıklara daha yatkın olduğu gözlemlenmiş. Diğer yandan, psikolojik olarak güçlü bireylerin kedilerinin daha mutlu, sağlıklı ve sakin olduğu gözlemlenmiş.

 

Kedi sahipleri, kedileri için en iyi bakımı sağlamaya çalışıyor. Bu da son derece yakın ve güçlü bir bağ kurmalarını sağlıyor. Oluşan iletişimden kediler yüksek oranda etkileniyor.

 

Önceden yapılan araştırmalar, ciddi nevrotik bozukluklar yaşayan ebeveynlerin çocuklarının dış dünyaya uyum sağlamada sorun yaşayabileceklerini, pozitif ebeveynlik stillerininse çocuklarda vicdan, uyumluluk, dışa dönüklük, açıklık gibi özelliklerle ilişkili olduğunu ortaya çıkarıyor. Tıpkı çocuklar gibi evcil hayvanlar da sahiplenildikleri evde cereyan eden ruhsal havayı emebilme yeteneğine sahipler.

 

Ayrıca bu araştırma sonucunda ortaya çıkan bir diğer gerçek, iç mekanda yaşayan ya da dışarıya sınırlı ulaşımına izin verilen kedilerin stres kaynaklı hastalıklara daha yatkın olduğu yönünde.

 

Böylece araştırma bazı davranış bozuklukları gösteren kedilerde bu sorunların kendi doğalarından kaynaklanmadığını, aslında bunların, sahiplerinin doğasıyla ilişkili olduğunu gösteriyor. Araştırmanın İngilizce orijinaline buradan  ulaşabilirsiniz.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön