Evliliğin bittiğini gösteren işaretler

Uzman Psikolog Özge Genlik’ten kötüye giden evlilikler hakkında uyarılar… 

Ruhsal sevişme biterse…

“Paylaşacak bir şeyimiz kalmadı”, “eskisi gibi heyecanlanmıyorum” gibi şikayetler, kötüye giden bir evliliğin en belirgin işaretleri… İlişkinizin bozulmaya başladığından şüpheleniyorsanız, Uzman Psikolog Özge Genlik’in sözlerine kulak verin.

 

Duygusal soğuklukla başlayan bozulma

Özge Genlik, evliliğin bozulmaya başladığını gösteren en önemli aşamada “ruhsal sevişmenin” son bulduğunu söylüyor. “Öncelikle partnerler bu duygusal soğukluğu anlamdıramazlar ancak duygusal bağlamda bir şey paylaşmak içlerinden gelmemektedir. Sadece zihinsel düzlemde kısa ve geçiştirici cümlelerden oluşan diyaloglar; evlilik sürecindeki ilk sarsıntıdır.”


Daha sonra fizyolojik düzeyde de bir arada paylaşılan zamanda azalmalar gözlemlendiğini anlatan Genlik, "Duygusal boyutta ayrışan çift, zihinsel boyutta da ayrışmaya başlamıştır. Ve çoğunlukla: "paylaşacak bir şeyimiz kalmadı", "eskisi gibi heyecan hissetmiyorum, her şey çok rutin" gibi söylemlere çok rastlanır. Evlilik dönüşümsel bir ilişki sürecidir. Partneriniz size, sizi yansıtan bir ayna vazifesi görmektedir. Partnerlerin özlemleri aynıdır ancak beklentileri farklıdır. Örneğin "sevmek ve sevilmek" her birimizin ortak özlemidir. Ancak sevgiyi ifade etme biçimindeki farklılıklar beklentileri ortaya çıkarır. Kimi insan sevildiğini duymak ister, kimisi dokunarak sevildiğini hisseder, kimisi sürekli kendisine somut düzlemde bir şeyler verildiğinde sevildiğini hisseder vb. Evlilik ilişkisi de beklentilerin farklılığından doğan bir ruhsal beslenme sürecidir. Partnerleri "farklılıklar" biraraya getirir, "aynılıklar" uzaklaştırır" diye konuştu.

 

EVLENMEDEN ÖNCE SORULACAK SORULAR NELERDİR? Herkes ruh eşini bulup dünya evi... MUTLU EVLİLİĞİN 25 ALTIN KURALI! Evliliğinizi bu 25 kural ile dah...Boşanmaya ne zaman karar verilmeli?

Evlilik zeminindeki "güç" ile "mutluluğun" dansı ahenkli olmadığında o evliliğin zaten son bulduğunu söyleyen Uzman Psikolog Özge Genlik, "Güç; esnekliktir: Partnerler birbirlerini ne kadar istekle, keşif şapkalarını takarak anlamak için dinliyorlar ise evlilik zemini güçlüdür. Partnerlerden biri veya her ikisi de sadece kendi zeminlerinden anlatmak için konuştuklarında ve "dinlemek" yerine duymayı tercih ettiklerinde duygusal boşanma gerçekleşir.


Mutluluk; özgüvendir. "öz"e güvenmek; evlilikte ortak payda da partnere "istek" ve "ihtiyaçlarını" güvenle açabilmektir. "Olması gerekenleri" dayatmak ve inatla "-meli, -malı" zemininden konuşmak yerine; ayrışma ve buluşmamanın sentezinde olanı olduğu gibi kabul edebilmek rol beklentilerine girmeden duygudaşlık yapabilmek evlilik sürecindeki "mutluluktur". Evlilik sürecindeki mutluluğun son bulması ile ruhsal boşanma gerçekleşir.


Ruhsal ve duygusal olarak boşanmanın gerçekleştiği bir evlilik zemininde zaten düşünsel ve fiziksel boşanma somut formda hızla oluşacaktır" dedi.

 

BOŞANMANIN EVLİLİKLE İLGİLİ ÖĞRETTİĞİ 14 ŞEY Evlilik bittikten sonra yapılan ... BOŞANMA SÜRECİNDE YARDIMCINIZ OLACAK 5 ARKADAŞ TİPİ Boşanma süreci mi yaşıyorsunuz? ...

 

Evliliğin işlevi tükendiyse…

Evliliğin 4 bin yıllık mazisi olan toplumsal bir kavram olduğunu anımsatan Uzman Psikolog Özge Genlik, "Kadının "karı", erkeğin de "koca" olarak adlandırıldığı ve karı-kocalık makamındaki zeminde kurulan ilişkinin adı "evlilik"tir. Bu bağlamda evlilik; kadın ve erkeğin duygusal-fiziksel-düşünsel ve ruhsal zeminde ortak paydada buluşma halidir. Evliliği bitirmek tek tarafın kararı ile mümkündür ancak ortada evliliği bitirme gibi bir karar var ise evlilik sürecinin yara aldığını söyleyebiliriz. Boşanma statik bir olgu değil bir süreçtir. Dinamik bir yapıya sahiptir ve içerisinde pek çok kişisel, sosyal, ekonomik ve hukuksal nicelikler barındırmaktadır. Bu bağlamda boşanma sürecinin psikososyal açıdan anlamlandırılmasına yardımcı olunması özellikle tek taraflı boşanma durumlarında daha işlevsel olacaktır.

 

Psikolojik olarak boşanma hem bir yas evresini hem de kriz evresini iç içe sergilemektedir. Boşanma kararı tek taraflı alınmış ise boşanmak istemeyen taraf kendisini çaresiz ve yalnız hissedecek belki de partnerinin geri döneceğine ilişkin obsesyonlar (takıntılı düşünceler) üretecektir. Evliliği bitirmekte kararlı olan taraf tutumunda kararlılık sergiledikçe, evliliğinin sürdürmek isteyen partner "öfke, çaresizlik, uyku-iştah düzeninde dalgalanmalar deneyimleyerek duygusal ve fiziksel tansiyonun yükselmesine zemin hazırlayabilmektedir. Bu süreçte en önemli husus; evliliğini sürdürmek isteyen kişiye "alan" ve "zaman" tanınmasıdır. Çünkü evliliğini sürdürmek isteyen kişi; "kontrolsüz bir gebelik" sürecini deneyimlemektedir. Bebek dünyaya "merhaba" demek üzereyken, anne "korku" duygusunu deneyimliyorsa, ne yapmalı? Anneye kendi kendisini teskin edebilmesi ve doğumu gerçekleştirebilmesi için vakit ve güvenli zemin tanınmalıdır. Bir süre sonra evliliği sürdürmekte niyetli olan kişi; evlilik mekanizmasının işlevsel olmayan yönlerinin farkına varacak ve kriz ile başa çıkma mekanizmalarını güçlendirerek aslında kendi arzu ve ihtiyaçlarının tatmini yönünde eylemde bulunduğunu, ilişkinin yara aldığını ve ilişkisel süreçteki iyileşmenin ancak partnerlerin ayrışması sonucunda gerçekleşebileceğini görecek ve duyumsayacaktır" şeklinde konuştu.

Facebook Yorumları
Yorumlar
2
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  23 Haziran 2016 Perşembe 23:19

  Aynen bizde 10 yıldır evliyız esım benim harıcı herkesı dınliyo ama bir beni dınlemiyo bende sınırlerıme hakım olamiyorum konusuyorum konuduncada kavga yerli alevleniyo sasırdım kaldım iyice ne yapacagımı bılmıyorum

  Cevapla
 •  
  23 Ekim 2017 Pazartesi 20:04

  basit boşan bak keyfine


 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön