Boşandıktan ne kadar zaman sonra yeni bir ilişkiye başlamalı?

Sizin yeniden bir ilişkiye başlamak için en uygun zaman.

Boşandıktan ne kadar zaman sonra yeni bir ilişkiye başlamalı?

Boşanan insanların kafasında bu soru hep döner durur: “Yeniden bir ilişkiye başlamak için en iyi zaman nedir? Hazır olduğumuzu ne zaman hissederiz?” Bunun için bir zaman çizelgesi çıkarmak mümkün değil. Herkesin kişisel deneyimine göre değişecek bir süreçten bahsediyoruz. Aşağıdaki sorular, sizin yeniden bir ilişkiye başlamak için en uygun zamanı belirlemenize yardımcı olabilir.

 

Evliliğiniz ne kadar sürdü?

Evliliğinizin uzunluğu, yeni bir ilişkiye kendinizi hazırlama süreciniz açısından önem taşımaktadır. Evliliğiniz hukuken sonlanmadan çok önce de fiili olarak bitmiş olabilir. Odalarınızı ayırmış ya da fiziksel olarak aylardır temas etmemişsinizdir ki bu birinizin evden ayrılmasına bile neden olmuş olabilir. Evlilik ve ilişkinizi sonlandırma sürecinin üstesinden gelip gelemediğinizden emin olmalısınız. Eğer hala bu döneme dair atlatamadığınız sıkıntılarınız devam ediyorsa, hazır değilsiniz.

 

Çocuklarınız var mı? 

Zamanınızı çocuklarınızla işiniz ve yeni bir ilişki arasında dengeli bir şekilde dağıtmak kolay iş değil. Çocuklarını yalnız büyütmek her zaman streslidir ve çocuklu bir hayat her zaman sıcak kucaklaşmalar ve mis kokulu öpücüklerden ibaret değildir. Buluşmak için takvim belirlemek ve bakıcı ayarlamak zordur. Bununla birlikte çocuklar da yeni bir aile figürü için hazır olmayabilirler. Bu onların hayatını ve dolayısıyla sizin hayatınızı daha da zorlaştıracaktır. Zaman vermekte fayda var.

 

Ayrılığınızın temel nedeni neydi?

Ayrılmanın doğası ve hissedilenlerin şiddeti, yeni bir buluşmayı etkileyecek önemli dinamiklerdir. Bir ihanetten kaynaklanan kızgın bir ayrılıkla, ekonomik açıdan uyuşamayan çiftlerin barışçıl ayrılığı arasında büyük bir fark vardır. Eğer boşanma büyük bir kızgınlığın ardından geldiyse, bu hislerinizle başa çıkmak için kendinize zaman tanıyın. Eğer bunu yapmazsanız yeni ilişkinizde, kendinizi istemsizce sürekli eski eşinize karşı duyduğunuz öfkeden bahsederken bulacaksınız. Bu buluşmalarınızı iki taraf açısından da zor bir hale getirecektir.

 

Evlenmeden önce yaşadığınız ilişki deneyimleriniz nasıldı?

55 yaş ve civarındaki pek çok insanın evlilik öncesi sevgililik deneyimi pek bulunmuyor. Eğer evlenmeden önceki son ilişki deneyiminiz okuldan bir arkadaşınızla pastanede buluşmaksa, kendinizi bu süreçte sudan çıkmış balık gibi hissedebilirsiniz. Ne istediğinizi ve tutkularınızı keşfetmek için kendinize daha fazla zaman tanımanızda fayda var.

Boşanma kararınız ortak mıydı?

Çiftlerin ortak karar ile gerçekleşen boşanması ile tek tarafın isteği üzerine gerçekleşen boşanma arasında büyük fark vardır. Eğer istemeden ayrıldıysanız, bir şeyleri "düzeltmek" için hatalı bir şekilde eski eşinizi kıskandırma istediğinizden ya da ona çok benzediğini düşündüğünüz için yeni bir ilişkiye başlamış olabilirsiniz. Bir ilişkiye başlamadan önce kendinize mutlaka zaman tanıyın ve biten evliliğinizin üstesinden geldiğinize emin olun.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön