Sevgili ile aynı evde yaşamak...

Sevgiliniz ile aynı evde yaşamayı planlıyorsanız, yapmanız gereken bazı fedakarlıklarla ilgili sizi uyarmayı bir borç biliriz!

Beraber yaşamaya karar vermeden önce bilmeniz gerekenler

İlişkinizde büyük bir adım atmak üzeresiniz. Artık ayrı gayrı uyumak, uyanmak yok. Birlikte yaşamaya karar verdiniz. Faturalarınızın yanı sıra, yemekler, dolabınız, yatağınız, her şeyinizi paylaşmaya karar verdiniz. Eğer beraber yaşama fikrine hazır değilseniz bu sizin için sert bir deneyim olacaktır. Beraber yaşamak istiyor ama yine de çekiniyorsanız başarılı olabilmeniz için aşağıdaki ipuçlarını takip edebilirsiniz.

 

Temel kuralları belirleyin

Birlikte hareket etmeden önce, giderleri, aile ve diğer ziyaretçileri nasıl idare edeceğinizi, ev işlerini nasıl bölüşeceğinizi konuşun. Kira, mobilya taksitlerini nasıl karşılayacağınız açısından konuşmalısınız.

 

Uzlaşmak şart

Başka bir kişiyle yaşamak için her zaman uzlaşma yoluna gitmemiz gerekir. İlişkiler zordur ve beraber yaşamak yeni zorlukları beraberinde getirir. Erkek arkadaşınızın en kötü alışkanlığını düşünün. Beraberken erkek arkadaşınızın en kötü huylarını da öğreneceksiniz. Mesela kirli kıyafetlerini odanın her yerine dağıttığını göreceksiniz. Esnek olmak, yaşam koşullarınızı engellemediği sürece rahatsız edici değildir. Beraber yaşarken çiçekleriniz ya solacak ya da açacaktır. Ortak bir paydada buluşabildiğiniz takdirde beraber yaşamanın ne kadar eğlenceli olduğunu anlayacaksınız.

 

Paylaşın

Büyük olasılıklara bağlı olarak tuvalet, banyo da dahil olmak üzere bütün evi paylaşacaksınız. O daireyi beraber paylaştığınızı her seferinde hatırlayın. Kendinizi rahat ve özgür hissetmek için biraz fırsat tanıyın. Daha önce birisiyle ev paylaşmamışsanız bile zamanla bu duruma alışacaksınız. Küçük bir banyonuz varsa orada beraber diş fırçalamak sizi yakınlaştıracaktır.

 

İletişim kurun

Sorunlar ortaya çıkar ve bunları tartışmanız gerektiğinden emin olun. Erkek arkadaşınızın can sıkıcı alışkanlıkları sizi çıldırtsa bile, onunla sakince konuşmak sizi bir çözüme götürecektir. Mutsuz bir partner evin huzursuz bir alan olmasını sağlar ve taraflar bir süre sonra eve geç gelmeye hatta gelmemeye başlayabilir. Bunun gibi sonuçlardan kaçınmak istiyorsanız iletişim içinde olmalısınız. Kontrolü elinize alırsanız sorunların ilişkinizi mahvetmesine izin vermezsiniz.

 

Affedin

Hiç kimse mükemmel değildir. Erkek arkadaşınızın kötü alışkanlıkları ve kusurları için evi terk etmeyin. İlk etapta birlikte yaşamak yerine, birlikte yaşamanın olumlu taraflarını düşünün. Her gün birisinin çevrenizde olması zor olabilir ama bu sizi birbirinize daha çok bağlayacaktır. Anlayışlı ve bağışlayıcı olursanız ilişkinizde uzun bir yol gidebilirsiniz.

 

Temizlik

Birlikte yaşamaya başladıktan sonra sizin temizlik alışkanlıklarınızın erkek arkadaşınızın dağınıklığı ile uyum sağlamaması yüksek ihtimal, tabii nadir durumlarda tersi de gerçekleşebilir. 

 

Neyin önemli olduğunu bilin

Yapmanız gereken fedakarlıkları öğrendikçe, ilişkiniz için nelerin önemli olduğunu öğrenmelisiniz. Harcamaları, kendinize ayıracağınız zamanları, birlikte yaşamaya başlamadan önce var olan sınırlarla ilgili en başından konuşmak faydalı olabilir. Sadece tamamen dürüst olun ve birbirinizi dinlemeyi bilin. 

 

Takıntılar

Temizlik, arkadaş ziyareti, aile ile geçirilecek zaman ve bunun gibi konularla ilgili takıntılarınız varsa bu konuları da daha sonra daha büyük sorunlara yol açmaması açısından sevgilinizle paylaşmak isteyebilirsiniz. 

 

Sınırlarınızı bilin

Paylaşılacak bir ev söz konusu olduğunda en önemlisi herhalde herkesin sınırlarını bilmesi gerekliliği. Birlikte yaşamanın keyiften çok eziyete dönüşmesini istemiyorsanız, birbirinize saygı duymalısınız. 

 

 

Çiftlerin en çok kavga ettiği 7 konu
+7
Şu ‘arkadaş’ınla fazla zaman geçiriyorsun Kıskançlık en büyük ilişki katillerinden biridir. Ara sıra herkes biraz kıskançlık yapabilir, bu ilişkiye ve beraber olduğunuz insana tutku ile bağlı olduğunuzu gösterir. Ama alışkanlık ya da takıntı haline gelirse, tehlikeli hal alır. Örneğin arkadaşlarıyla çıktığında onu sürekli arıyor ya da mesaj atıyorsanız, kendinize bir dur demeli ve bunun altındaki sebepler ile yüzleşmelisiniz. Küçük adımlarla da başlasanız, sevdiğiniz insanın da bu rahatsız edici tutumdan kurtulmak için çaba harcadığınıza şahit olması gereklidir. Hayatınıza objektif bir gözle bakarak öz-değerleriniz üzerinde çalışın; kendinize güveninizi artıracak fiziksel bir aktiviteye başlayabilir ya da bir terapist ile konuşmak ve destek almak isteyebilirsiniz

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön