Boşanmaya sebep olan 5 iletişim alışkanlığı!

Evliliği içten yiyip bitiren bu kötü iletişim alışkanlıkları neler?

Boşanmaya sebep olan 5 iletişim alışkanlığı!

Araştırmalar gösteriyor ki boşanmaların en büyük sebebi iletişim bozukluğu. Dırdır etmek en büyük sanık; acımasız imalar, öneriler ve akıl vermeler... Peki evliliği içten yiyip bitiren bu kötü iletişim alışkanlıkları neler?

 

Sahtekarlık

Aslında "hayır" demek istediğiniz zamanlar kendinizi "evet" derken yakalıyor musunuz? Eleştirilmekten ya da reddedilmekten sakındığınız için "bilmiyorum" deyip, gerçek fikrinizi ortaya koymadığınız olur mu? İstemediğimiz şeyleri sistematik olarak kabul edersek, barışı ve sükuneti korumak için kendimizi geri planda tutarsak, bu kendimizi küstürmek ve öfkemizi biriktirmekten başka bir işe yaramaz. Duygularınızı bastırmamalısınız, partnerinizin "hayır" yanıtı ile başa çıkabilecek kadar olgun olmadığını düşünüyorsanız, zaten başka sorunlarınız var demektir.

 

Uyumsuzluk

Genellikle sözcükleri kullanmadan iletişim kuruyoruz ve bu yüzden de birbirimize karışık mesajlar yollayabiliyoruz. Çiftlerin neden kavga ettiği, didiştiği ve sonuç olarak da birbirlerine seslerini yükselttiğine şaşırmamak gerek! Gözleri devirmek, dudakları büzmek ya da omuz silkmek farklı mesajlar içerir. Yanlış anlaşılmaları önlemek için en önemlisi göz temasını kaybetmemektir. Bu, sıra size geldiğinde ne söyleyeceğinizi planlamak yerine  karşınızdakini gerçekten dinlemenizi sağlar.

 

 

Kazan - kaybet tutumu

Etkili iletişim, basitçe mesajınızı yolladığınızda değil, dinleyen tarafından alınıp, algılandığında gerçekleşir. Rahatsız olunan konulardan bahsederken, yargılayıcı, suçlayıcı ya da savunucu olunabilinir ve bunların her biri iletişim kopukluğuna sebep olacak etkenlerdir. Bunun yerine diyaloğun nasıl şekillenmesini istediğinizi belirleyin ve farklı ihtimaller dahilinde neler yapabileceğinizi... Birlikte imzalanan bir barış antlaşması, aranızdaki iletişimin kalitesini yükseltir.

 

Bölmek, cümleleri tamamlamak ve karşındakine cevap hakkı vermemek

Genellikle birbirini takip eden bu özelliklerden birine bile sahip olmak yeterince can sıkıcı! Karşınızdaki insana saygı duyuyorsanız, haklarına da duymalısınız. Erkeklerin çoğu, kadınların düşünmeleri ve kendi söyleyeceklerini dile getirmeleri için yeterli zamanı tanımadığını savunuyor. Ayrıca birine cevap vermeden arkası gelen sorular da şikayet ettikleri bir diğer husus.

 

Olumsuz olana odaklanmak ve kabalık

"Klozet kapağını kapatmayı unutma!", "Çöpü atmamışsın!" gibi cümleler bir erkeği inine geri yollamak için en uygun tarzı içerir. Bunun yerine karşı konulmaz bir gülümse eşliğinde "bebeğim çöp işini üzerine aldığın için o kadar mutluyum ki, teşekkür ederim" cümlesini tercih edin ve sonuçlarını kendiniz görün.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön