Kadın orgazmının formülü bulundu!

Yapılan bir araştırma kapsamında, orgazm için kadın bedeninin nasıl uyarılması gerektiği hesaplandı

Kadın orgazmının formülü bulundu!

Kadın orgazmı, uzun zamandan beri en merak edilen konular arasında. Neredeyse bir asırdan fazla zamandır, bilim insanları iki şey üzerinde fazlasıyla odaklandılar: Vajina ve klitoris.

 

Kimileri kadınların yalnızca vajinal uyarı ile orgazma ulaşabileceklerini iddia ederken, kimileri de işin içine klitorisin de girmesi gerektiğini söylüyor. Ancak yapılan yeni bir araştırma, kadınları tahrik etmeye dair anlayışımızı genişletmemiz gerekliliğini ortaya koydu.

 

 

Kendini tanı!

Seks çalışmaları ile yapılan kapsamlı bir değerlendirme ile Concordia’dan araştırmacılar, kadının kendini neyin tahrik ettiğini bildiği takdirde, orgazma ulaşmanın o kadar da zor olmadığı sonucuna vardılar.

 

Doğru dokunuş ve ritim ile kadın, klitoris, G-noktası, serviks ve hatta dudaklar, meme uçları, kulaklar, boyun ve parmaklar gibi genital olmayan bölgelerde bile orgazmı tecrübe edebilir. Tabii ki her kadın açısından durum farklı olabilir.

 

Ancak araştırmacılar, partnerlerin bu çok merak edilen ‘formül’ü bulduklarında gerisini boş vermeye başlamamaları gerektiği konusunda da uyarıyor.

 

Erkeğin erotik vücut haritası değişmezken, kadının ‘tetikleyici bölgeleri’ zaman içerisinde sürekli evrimleşiyor.

 

Kadının orgazma giden yolunda, farklı partnerler, ortamlar, sesler ve tecrübeler de önemli ölçüde rol sahibi.

 

Araştırma ekibinden Prof. Jim Pfaus, “Erkeklerin aksine, kadınlar, orgazmik deneyimlerde, hayatları boyunca değişim içerisinde olan, kayda değer bir çeşitliliğe sahipler” diyor araştırmadan psikolog “Bir kadının erotik beden haritası, taş üzerine kazınmış değil; tecrübe, keşif ve inşadan oluşan süregelen bir süreç” diyor.

 

 

Orgazmın komplike doğası

Pfaus’un araştırma ekibi, klitoris-vajina uyarısı tartışmasının Viktorya döneminden beri nasıl geliştiğini inceledi. Esasen, bir kadını tahrik etmek için kullanılabilecek tek bir uyarı bölgesi ve tek bir formül olduğu düşüncesini hemen elediler. Klitoris, yaklaşık 8.000 sinir ucu (penisin iki katı) içerse de, uyarıyı garanti altına alan bir ‘açma-kapama düğmesi’ değil. ‘Bütün’ bir orgazma ulaşmanın en can alıcı noktası, kadının, kendi vücudunun farklı hislere nasıl tepki verdiğini anlayabilmesinde yatıyor.

 

“Orgazmlar, tek bir bölgeden gelmek ya da hiçbir yerden gelmemek zorunda değiller. Ve her kadın için aynı olmak zorunda değiller ya da aynı kadının farklı cinsel tecrübeleri aynı olmak zorunda değil” diyor Pfaus ve ekliyor:

 

“Deneyimle birlikte, bu tetikleyici bölgelerin birinin ya da hepsinin birden uyarılması, duyusal girdiler, hareketler, beden pozisyonları ve tahrikten oluşan bir ‘bütün’ ile entegre edilir.

 

“Mastürbasyon ve cinsel birleşim sırasında hazzı yaratan, bu duyusal girdilerin kombinasyonudur.”

 

En çok konuşulan 9 seks pozisyonu!
+9
Tek ayaklı leylek!
Sadece bir bacağınız havadayken vücudunu size daha çok yaklaştırabilir. Bu her iki taraf için de daha zevk verici olacaktır. 

 

 

 

dailymail.co.uk

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

İlginizi çekebilecek diğer haberler
 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

BU KATEGORİDEKİ EN ÇOK OKUNANLAR

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön