Gerdek gecesi için tavsiyeler

Jinekolog Op. Dr. Gökçen Erdoğan ilk gece ile ilgili soruları yanıtlarken önemli tavsiyelerde bulunuyor.

Gerdek gecesi için tavsiyeler

Özellikle kadınlar, “evlenmeden asla ilişki yaşamayacaksın, bacaklarını kapatarak oturmalısın, erkek gördüğünde kendine çeki düzen ver, ateşle barut yan yana durmaz, kuyruk sallama, cinselliği sadece eşinle yaşamalısın" sözlerini hayatın bir döneminde mutlaka duymuşlardır. Bu sözler bilinçaltına o kadar işlemiştir ki düğüne kadar ‘’koru’’ kelimesi vurgulanarak yaşanır. Gerdek gecesi gelir çatar, bu defa ise ilişkiye kesin girmelisin, zorluk çıkarma, keyif ver ve al… Ne değişmiştir? Fark eden ne olmuştur? 24 saat içinde bu sözlerin 180º değişimi vücudu alt üst edecektir ve eder de… İşte bazen bu değişim hızına vücut ayak uyduramaz, bu değişimi yakalayamaz ve olması gereken, doğru sayılan ilişkide de söylenenler düşünülür ve korkular başlar.

 

 

 

Hayatının herhangi bir döneminde çeşitli sebeplerden dolayı kadınlara karşı korku beslemiş bir erkek, ilk cinsel ilişkisinde bu duyguyu aklına getireceği için iyi bir performans sergileyemeyecektir. Erkeklerde ereksiyon yani sertleşme, istek ve orgazm sorunları, kadınlarda istek, orgazm sorunları, vajinismus yani ilişkiye girememe ve bundan kaçınma da korkulara bağlı olabilir. "Bu gece erken boşalacak mıyım? Penisim sertleşecek mi? İyi bir birliktelik yaşayacak mıyım?  Vajinal kuruluk yaşayacak mıyım? Acı, ağrı, kanama çok olacak mı? Orgazm olacak mıyım? Ve daha niceleri... İlişki anında da bilinçaltı sesi ‘vücudunu koru’ emrini verip korku hormonunu salar. Sonuçta bu hormon cinsel isteği azaltır, orgazm yaşatmaz yani sonuçta ilişki başlamadan biter. 

 

 

Doğuştan kodlanmış olan cinselliğin kadında da erkekte de herhangi bir sorun yoksa, hayatın belirli bir döneminde dış şartlara bağlı olarak başlar. Cinsellik, ayıp, günah ve yasağı saf dışı bırakmış, başlı başına bir dünyadır. Cinsel isteğin yolunu kesen en önemli ve güçlü düşman korkudur.

 

İlk geceye hazırlanan gençler beni soru yağmuruna tutuyor. Sorulardan bazıları:

Soru: Nişanlım benim ilk erkek arkadaşım. Ve ikimizin de daha önce cinsel bir tecrübesi olmadı. Evlenince ne yapacağımızı bilmiyoruz, konuşamıyoruz da. Kabus gibi geliyor. Ya olmazsa?

Cevap: Öncelikle benim ve başka meslektaşlarımın ilk birleşmeyle ilgili olarak paylaştığı detaylı bilgiler var, yerinizde olsam birlikte okur ve üzerine konuşurdum. Bu sizi birbirinize yakınlaştırıp aranızdaki mesafeyi kırar. Yakın olmanız işleri kolaylaştıracaktır ve inanın çok mutlu olacaksınız, kaygılı ve umutsuz olmayın.

 

Soru: Düğünüme çok az kaldı ama korku içindeyim. İlk gece başıma geleceği düşündükçe korkudan içim titriyor, hiç istemiyorum. Ne yapacağımı bilmiyorum.

Cevap: Öncelikle ilk ilişkinizi ilk gece yaşamak zorunda değilsiniz. Bu kaygınızı eşinizle paylaşırsanız anlayış gösterecektir. Daha az stresli ve daha az yorgun olduğunuz bir zamana bırakabilirsiniz. Bir uzman olarak söylüyorum ki kendinizi kasmadıkça rahat geçireceğiniz bir eşik bu. Büyük acı yok, küçük bir çimdik gibi belki. Her şeyin olağan olduğuna inanırsanız olağanüstü olur.

 

 

Örneklerden de görüldüğü gibi vajinismus sorunu yaşayan kadının bedeninde hakim olan duygu korkudur. Bu korkuyla beden kendini korumaya alır, savunma pozisyonuna geçer, kasılır. İlk gece korkusu ve vajinismus hastalığının getireceği problemlerle  evliliği devam ettirmek söz konusu olamaz. Doğru bir vajinismus tedavisi ve terapisi alarak vajinismustan kurtulmak mümkün. Tedavi yoluna gidilmezse evlilik yıpranıp boşanma noktasına gelebilir.

 

Gökçen Erdoğan röportajı için tıklayınız...

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
9
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  08 Nisan 2017 Cumartesi 06:02

  sinek ısırığı gibi olcek :d

  Cevapla
 •  
  20 Şubat 2017 Pazartesi 20:01

  ilk önce ne yapılır

  Cevapla
 •  
  20 Şubat 2017 Pazartesi 20:00

  bence kolay birsey

  Cevapla
 •  
  19 Aralık 2017 Salı 17:15

  bekle

 •  
  20 Şubat 2017 Pazartesi 19:59

  guzel bir sey

  Cevapla
 •  
  19 Aralık 2017 Salı 17:16

  evet guzel bir sey

 •  
  25 Haziran 2016 Cumartesi 22:40

  Yorum

  Cevapla
 •  
  25 Haziran 2016 Cumartesi 18:19

  Çok rahat davranmak gerek başka türlü olmaz

  Cevapla
 •  
  16 Nisan 2015 Perşembe 18:32

  valla bende utanırım

  Cevapla

İlginizi çekebilecek diğer haberler
 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön