Cinsel sorunların nedenlerini anlamanıza yarayacak ayrıntılar, bu sorunların ortadan kaldırılmasına ve sağlıklı bir cinsel yaşama sahip olabilmeniz için ihtiyaç duyulabileceğiniz bilgileri maddeler halinde Cinsel Sağlık Enstitüsü Başkanı Dr. Cem Keçe HT Hayat için açıkladı.
İşte seks hakkında bilmeniz gereken 12 altın kural!

Konuşun!


Çiftlerin konuşarak kafalarındaki tüm kaygı ve korkuları, üzüntülerini, geçmiş üzücü olayları, rahatsız eden şeyleri ve isteklerini kesin ve net bir dille anlatmaları, cinsellikte beklentilerini veya fantezilerini partnerleriyle paylaşmaları cinsel sorunlarının çözümünde ilk adım olmalıdır. Çünkü sorunlu cinsel yaşam için en iyi ilaç, daha iyi bir iletişimdir. İletişimin vazgeçilmezi ise konuşmaktır. Konuşmada önemli olan, vereceğiniz mesajların yanlış anlaşılmamasına dikkat etmektir. "Hep kendini düşünüyorsun, benimle ilgilenmiyorsun, benim cinsel haz almam senin için önemli değil" demek yerine, "Ön sevişmeyi uzun tutarsak, yatakta birlikte daha fazla vakit geçirebiliriz, böylece seni daha çok hissedebilirim" diyebilirsiniz. Konuşurken düşüncelerinizi bu şekilde ifade ederseniz, partneriniz bu düşüncelerinizi söylenme olarak algılamayacaktır. Üstelik kendine eleştiride yapılmış olarak da hissetmez ve sizi rahatsız eden davranışlarını yeniden gözden geçirmeyi kabul eder.


İdeal ortam!


Tatlı konuşmalar, yumuşak yastıklar, dinlendirici bir müzik çiftlerin cinsel enerjisini artıracak ideal bir ortamdır. Yemek yedikten sonra sevişmeyin. Sevişmeden önce soğuk içeceklerden, dondurmadan ya da buzdan kaçının. Çükü hazımsızlık veya soğuk yiyecekler cinsel enerjiyi azaltır. Ama yorgun, aç ve kızgınken de cinsel ilişkiden kaçının. Çünkü bu da cinsel enerjinizde dengesizliğe neden olabilir. Sevişmeden yarım saat önde tuvalet ihtiyaçlarınızı giderin. Dolu idrar torbasıyla cinsel ilişkiye girmek sıkıntı vericidir. Aşırı soğuk ya da aşırı sıcak havalarda sevişmek elektromanyetik alanda dengesizliğe yol açabilir. Sevişmeden önce ve sonra çok çalışmayın. Kaslar gevşediğinden enerji toparlamak zorlaşır.

Dokunun!Çiftler için cinselliğin korku verici yanları vardır. Erkeklerin yetersizlik, tatmin edememe, erken boşalma vb. korkuları vardır. Kadınlarda ise kirletilme, zarar görme, aşağılanma. Cinsellik sevgi ve şefkat dolu dokunuşlarla kombine edilince korkutucu olmaktan çıkar. Bu nedenle cinsel mutluluğun sırrı çiftlerin birbirini çok iyi tanımalarında yatar. Partnerinin vücudunu iyi tanımak için göz kapakları, dudaklar, yüz, göğüs bölgesi, eller, kalça, bacaklardan ayak parmaklarına kadar cinsel haz alarak ve cinsel haz vererek sevgiyle dokunmak şarttır. Böylece partnerinizin gizemini dokundukça keşfedecek, karşınıza çıkacak yeni duygular hoşunuza gidecek ve her ikiniz de oldukça heyecanlı ve zevkli anlar yaşayacaksınız.

Ön sevişme önemlidir!Daha uzun, duyarlı ve keyifli bir cinsellik yaşamak, erkeklerde boşalmanın denetim altına alınması, kadınlarda ise daha kolay orgazma ulaşılması için son derece gerekli olan ön sevişme, cinsellikten alınan hazzın arttırılması ve cinsel uyumsuzlukların daha az görülmesi için de gereklidir. Bu nedenle ön sevişmeye yeteri kadar zaman ayıran çiftler sağlıklı ve mutlu bir cinsel yaşama sahip olurlar.

Aşk oyunları oynayın!Partnerinizle ilişkinizin eskisi gibi arzulu, heyecanlı ve zevkli olmadığını düşünüyor musunuz? Her ne kadar ortada somut bir sorun görülmese de artık birlikte daha az mı vakit geçiriyorsunuz? Hatta zamanla birbirinizden uzaklaşıyor musunuz? Yanıtlarınız "evet" ise; ilişkinizin ilk zamanlarında hissettiğiniz arzuyu, heyecanı, romantizmi ve saflığı yeniden yaşamaya ne dersiniz? İşte ateşinizi yeniden alevlendirmenin ip uçları: Aşk oyunları. Aşk oyunları partnerinizle birlikte yaptığınız çocukça, aptalca ve kışkırtıcı şeyleri kapsar. Aşk oyunlarını en önemli parçası olan cinsel yaratıcılık ise daha önceden planlanması gereken ve bir rutini olmayan cinsel yaramazlıklardır. Cinsel fantezileri paylaşma, fotoğraflarla oynama, partnerlerin birbirlerini yeniden tavlamaları, için barda randevulaşma, partnerinize sevgi ve şehvet dolu küçük notlar bırakma, farklı mekanlarda sevişme, erotik masaj yapma, mum ışığında bir şeyler içip dans etme, küçük hediyeler alıp partnerinizi şımartma, birlikte güneşin batışını ya da doğuşunu izlemek gibi sizi partnerinizle birbirinize daha da yakınlaştıracak romantik ortamlara gitme ve romantizmi arttırma, partnerinizle nasıl tanıştığınızı, O"na nasıl aşık olduğunuzu anlatan bir hikaye yazma, partnerinize O"nu daima sevdiğinizi hareketlerinizle ve sözlerinizle gösterme vb. aşk oyunlarını deneyebilirsiniz. Cinsel hayatınızda cesur olun, hayal bile edemeyeceğiniz kadar usta bir oyuncu olmaya çalışın, zengin bir cinsel aşk oyunları repertuarı oluşturun.


Kendinizle barışın!Kendini tanımayan ve kendiyle ilgili olumsuz düşünlere sahip çiftlerin cinsellikte rahat olması beklenemez. Örneğin cinsel istek bozukluğunun arkasında ağır bir patoloji yoksa cinsel isteğin olmayışı, büyük bir ihtimalle kişinin cinsel fantezilerinin, cinsel arzularının farkına varamayışıyla ilgilidir. Bu arzuların, fantezilerin kişide suçluluk ya da utanç yaratması nedeniyle sağlıklı ve mutlu bir cinsel yaşam engelleniyordur. Veya çiftlerin hem kendilerinin hem de birbirlerinin cinsel organlarını tanıma ödevleri bu başlık altında düşünülür.

Güvenin!Çocuklukta ve ergenlik döneminde güven duygusunda zedelenme olanların öncelikle güven duygularının yeniden kazandırılması gerekir. Kendini güvende hissetmeyen veya karşısındakine güven duymayan kişilerin sağlıklı ve mutlu bir cinsel yaşam sürmeleri mümkün değildir.

Partnerinize saygılı olun!Partnerlerine karşı sevgi ve saygısı olmayan çiftlerin sağlıklı ve mutlu bir cinsel yaşamlarının olması beklenemez. Çünkü sevgi ve saygı çiftin cinsel yakınlaşmasını artırır. Birbirini okşamak, sevmek, masaj yapmak, gün içinde birbirlerine dokunmayı artırmak için çiftlerin birbirlerine sevgilerini fiziksel olarak göstermeleri gerekir. Gün içinde çiçek vermek, hal hatır sormak sevgiyi ifade etmenin yollarından biridir. Bu sayede çiftler sevgiyle seksi iç içe geçirmeyi ve seksin olduğu zaman sevginin de olabileceğini hissetmeyi öğrenirler.


Rahatlayın!Cinselliğin tadını çıkarmak için ilişkiden önce tüm kızgınlıkları unutmak, sakinleşmek ve rahatlayarak gevşemek çok önemlidir.

Utanmayın!Utanç duygusundan kurtulmak için cinsel öykü yazma tekniği, ayıp sözler ve eylemler tekniği kullanılabilir. Cinsel deneyimi az olan, utangaç, çekingen çiftlerde bu teknikler çok başarılı olmaktadır. Bu sayede çiftler cinsel konularda utançlarını ortadan kaldırırlar.


Konsantre olun!Cinsellik mekanik ve teknik bir olay olmadığı için, cinsel ilişki sırasında dikkatinizin tamamının partnerinize ve cinsel eylemlerinize yönlendirmek çok önemlidir. Cinsel ilişki sırasında aklımızın başka bir yerde olması, zihin içinde beden içinde uygun olmayan bir durumdur. Cinselliğe iyi konsantre olamama haz almamızı ve vermemizi engeller. Boşalma yalnızca zihninizle ilgili bir meseledir. Eğer zihninizle boşalmaya karar vermezseniz bedeniniz herhangi bir rahatsızlık duymadan sevişmeyi boşalmadan ama tümüyle tatmin olmuş bir şekilde bitirebilir.

Sağlıklı beslenin!Beslenme alışkınlıklarımız hem sağlığımız için hem de cinsel yaşamımız için son derece önemlidir. Bu nedenle mutlu bir cinsel yaşam için mutlaka sağlıklı ve cinsel iştahı arttırıcı beslenme gerekmektedir. Ayrıca beslenme kadar düzgün ve esnek bir fiziksel yapıya sahip olmak da genel anlamda sağlığımız ve cinsel yaşamımız için son derece önemlidir. Çünkü bedenimizin sinir sistemimiz, salgı bezlerimiz ve iç organlarımız arasında güçlü bir ilişki bulunmaktadır. Alkol, sigara ve kafeinli içecekler cinsel hayatı çok olumsuz etkiler. Bu maddelerin alımı kısıtlanmalı hatta hiç alınmamalıdır.
Sonuçta; yukarıdaki önerilerin bir kısmını uygulamanıza rağmen, sorunlarınızın devam ettiğini düşünüyorsanız ve mutlu bir cinsel yaşam istiyorsanız cinsel terapiste gitmekten kesinlikle çekinmeyin. Cinsel haz vererek veya alarak uyarılmayı öğrenme, erotik mataryeller ile cinsel arzuyu ve tutkuyu besleme, yatak odası dışında da hoş, nazik veya sevecen olabilme, cinsel terapide sürecinde danışanlara öğretilmektedir. Çünkü var olan sorunu çözmekte geç kalmak, sorunu tamamen çözümsüz bir noktaya taşıyabilir.Facebook Yorumları

YORUMLAR

Yorum kurallarını okumak için tıklayınız!
 • Misafir Bence iş sevgi ve saygı ile ben sevgilimle sürekli ilişkiye giren birisiyim ve bi kadın erkeği tahrik etmeli konu sizsiniz bayanlar siz elinize alın bi erkeği bide öyle deneyin kendinizi bi köle gibi görmeyin ve en önemlisi evet önsevişme mümkün olduğunca uzun tutun
  CEVAPLA
 • Misafir İş kadınların odak noktalarını bulmak
  CEVAPLA
 • Misafir Eşim ex yamak istemiyor morelim bozuluyorben istiyorum sertleşme olmuyor
  CEVAPLA
 • Misafir Eşler arasındaki utanma duygusu olmamalı rahat bir şekilde hareket etmeli
  CEVAPLA
 • Misafir Tamamen ustalık meselesi :)
  CEVAPLA
 • Misafir Kadınlar ön sevişmeyi daha çok seviyor bence kendimden yola çıkarak söylüyorum
  CEVAPLA
 • Misafir Erke boşanıyorum
  CEVAPLA
 • Misafir Uzun sevişmeler süper
  CEVAPLA
 • Misafir Ön sevişme herzaman içinilişkiyi ateşlemesi için dinamit fitilidir bunu uygulamak herzaman ustalık ister Tabi ki bu işi beceri işidir usta bir erkek olarak fark farktır diyorum
  CEVAPLA
 • Misafir En az 45 dakika ön sevişme
  CEVAPLA
 • Misafir Bosalamiyorum
  CEVAPLA
 • Misafir ahhhh
  CEVAPLA
 • Misafir Hhhu
  CEVAPLA
 • Misafir Benim eşim çok ilişkisi yok biridir öyla bir ilac kebi bişi varmi guvenli kaliteli içinca bana kendisi galsin isteb
  CEVAPLA
 • Misafir Güzel
  CEVAPLA
 • Misafir evet
  CEVAPLA
 • Misafir Ön sevişme seksin en önemli parcasıdır
  CEVAPLA
 • Misafir ben sevmiyorum hic boyle seyleri ya
  CEVAPLA
 • Misafir hayata 1 sıfır yeniksin malkadsfdfdsfdsf ,
  CEVAPLA
 • Misafir Ben öpusmeyi daha cook seviyorum ve tabikide ön sevismeyi
  CEVAPLA
 • Misafir ya güzel diyon da her bayan ön sevişmeyi sevmiyoki,
  CEVAPLA
 • Misafir ben de
  CEVAPLA
 • Misafir Eşim her gün seks yapmak istiyor ama istemiyorum ruh halimi piskoji mi bozmuş anlayışsız bir eş akşam olmasını istemiyorum sirf onunla birlikte olmamak için ne yapmalıyım
  CEVAPLA
 • Misafir seksi en iyi japonlar yapar
  CEVAPLA
 • Misafir benden şikayet eden kadın olmadı şimdiye kadar ama ben şikayet ediyorum bazı bayanlardan bazıları daha öpüşmeyi bile bilmiyor p*r*o izliyorsunuz ama uygulamayı yapamıyorsunuz :p
  CEVAPLA
 • Misafir o zaman ben de kadınım benden de herkes memnun ama ben hiçbirinden değilim sorunları hep kadında arayan bu zihniyete çok sinir oluyorum
  CEVAPLA
 • Misafir En az 2 saat ön sevişme yapıyorum bir erkek olarak sorun eşinizi yönlendirememeniz
  CEVAPLA
 • Misafir evet yaa
  CEVAPLA
 • Misafir benimle istermisin
  CEVAPLA
 • Misafir okey
  CEVAPLA
 • Misafir ne fazla
  CEVAPLA
 • Misafir erkekler aynen bir okuzler sexden anlamiyorlar hele on sevisme ne hiiic anlamiyorlar
  CEVAPLA
 • Misafir sen bide benle yat bakalım erkekler öküzmü değilmi anla
  CEVAPLA
 • Misafir bu ki̇şi̇ye ve karşisindaki̇ne göre deği̇şi̇r ...
  CEVAPLA
 • Misafir Ön sevişme ve Tatlı sohbetle kadının şımartılarak hitabet çiftleşmenin doruk noktasına ulaşmasını sağlar
  CEVAPLA
 • Misafir Benim esim sevismeden ic anlami yo oyuzden ic iliskiyegirmermek istemiyom
  CEVAPLA
 • Misafir salam
  CEVAPLA
 • Misafir biraz zorla sınırları onu öküzlükten çıkar insan yap bu senin elinde..düzenli sexte ön sevişme ve romantizm çok önemli
  CEVAPLA
 • Misafir olsa da uysak kurallara:)
  CEVAPLA
 • Misafir SEXY BABY...
  CEVAPLA
 • Misafir Çinli kızlar çok güzel sex yaparlar
  CEVAPLA
 • Misafir sevismek dünyanın enguzel seyi
  CEVAPLA
 • Misafir Türk bayanları sexsi iyi bilmiyor yeterince
  CEVAPLA
 • Misafir sen kendine bak önce
  CEVAPLA
 • Misafir AYY bn korktum
  CEVAPLA
 • Misafir niye korktunuz ki?...:)
  CEVAPLA
 • Misafir korkma geçer
  CEVAPLA
 • Misafir Süpersiniz
  CEVAPLA

İnternet sitemizde kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak ve tercihlerinizi yönetmek için Çerez Politikası, daha fazla bilgi için Aydınlatma Metni sayfalarını ziyaret edebilirsiniz. Sitemizi kullanarak çerezleri kullanmamızı kabul edersiniz.