Kendinizle barışın, hayatı ertelemeyin!

Kendinizle barışın, hayatı ertelemeyin!

İnsan doğasındaki en büyük trajedilerden biri, aşamalarla hayatı ertelemek. Çocuklar istedikleri karşısında sürekli "büyüyünce" der, gençler "param olunca", çalışanlar "emekli olunca", emekli olduktan sonra da geçmiş günlere özlem başlıyor. Bu kısır döngü içerisinde şöyle basit bir hataya kurban gider insanoğlu: Yaşamamak.

 

Kendimizi ve sahip olduğumuz hayatı tanımaz ve benimsemezsek beklentiler ve aşamalar içinde mutluluğu kaybederiz. Hepimiz mutlu, başarı dolu bir hayat isteriz, bunun için sorumluluk almayı kabul ederiz fakat sorunlarımızın sorumluluğunu alabilmek çok daha önemlidir. Bu, en çok karşılaşabileceğimiz, bizi hayatta geliştirecek önemli fırsatlardan biridir.

 

Olayımızın en başına dönersek, çocukluktan gelen bir başka trajedimiz, kendimizle barışmayı bilmemek. Diğer arkadaşlarının oyuna dahil etmediği çocuğun kendi oyuncaklarıyla bir başına mutlu da olabilmeyi fark etmesinin sağlanmaması, en büyük gelişim dönemimiz gençlikte yapılan hatalarda isyankarlığı dost edinmek yerine, "Evet fazla para harcadım, daha dikkat etmeliyim" ya da "Başkalarına fazlasıyla muhtaç kalıyorum, kendimle yaşamayı öğrenmeliyim" diyebilmeyi, iş hayatında "Bu benim hatam, öfke kontrol sorunum var çözüm bulmalıyım" diyebilmeyi öğrenmemiz gerek.

 

Öz değerimizi, güzel olaylar yaşamayı beklemeden negatif deneyimler ile harmanlayıp geliştirmeyi fark edebildiğimiz gün penceremizin önünde duran saksı çiçekleriyle mutlu olabilmeyi de fark edeceğiz. Belki de bunlar, hayalimizde olan uzaklardaki çiçek bahçemizin birkaç tohumudur... Kim bilir? Bence denemeye değer!

 

Merve Camikorur

***

 

Siz de yazınızı gönderin, yayınlayalım

HTHayat.com Okur Blogu herkese açık!

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  21 Ocak 2019 Pazartesi 14:44

  Gezmek yaşamaktır. Kendinle başbasa kalırsin. Başkalarınin görmediklerini görürsun. Çunkü sana ait gözlerle bakarsın. Güzel anılar biriksin yureginde . ????

  Cevapla

 • Koruyucu psikolojik yaklaşım
  Koruyucu psikolojik yaklaşım

  Süresi : 29:24 İzlenme : 0

 • Çocukken korumak, yetişkini tamir etmekten kolay: Çocukluk çağı travması
  Çocukken korumak, yetişkini tamir etmekten...

  Süresi : 41:21 İzlenme : 0

 • Travmaya duyarlı okul
  Travmaya duyarlı okul

  Süresi : 08:03 İzlenme : 0

 • Eğitim Uzmanı Koray Varol: Sınav sistemine nasıl yaklaşmalı?
  Eğitim Uzmanı Koray Varol: Sınav sistemine...

  Süresi : 23:38 İzlenme : 0

 • Sema'nın Sağlıklı Mutfağı - Sema Sumeli anlatıyor
  Sema'nın Sağlıklı Mutfağı - Sema Sumeli...

  Süresi : 08:40 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön