Hayat kırıklığı

Hayat kırıklığı

Yaşadığımız her şeyi/her olayı kelimelerimizle ifade ediyoruz. Kendimizi yeni bir iş yerine pazarlamak için kelimeleri kullanıyoruz, karşı tarafı etkilemek için kelimelerin gücüne sığınıyoruz. Belki de insanoğlunun sahip olduğu en uzun menzilli silah kelimeleridir. Kilometrelerce öteyi, başka bir kıtadaki bir insanı onlar sayesinde fethediyoruz. Tıpkı şu an size beni okumanızı sağladığı gibi.

 

Kendimi ifade edemediğim her olayda haksız çıkmak bana öğretti bunları. Her şiir, okunacak türden olacak diye bir kaide yok aslında ya da her şiir kelimerle yazılacak diye. Bazen bir insanın göz çevresindeki kırışıklıklar, okuyabileceğiniz en sağlam akrostişli şiirdir. Burada mesele kendi okuyuculuğumuzu sorgulayabilmek. Şahsen ben bize kızmıyorum, çocukken "Burada yazar ne anlatmış?" sorusuyla sürekli burun buruna gelen bir nesil en fazla ne kadar bir insan suretini şiir olarak görebilir ki?

 

Andaki güzellikleri göremeyip sahte acılarla büyüyoruz/büyütülüyoruz. Şu an da ortalama 11 yaşında ki bir çocuğun bilmesi gereken tek acının yemekte olması gerekirken, kan kusacak raddeye getiriyoruz çocuklarımızı. Melankoliden bahsedip parmaklarımıza renkli ojeler sürüyoruz. Hayatımızda kimseyi istemediğimizi söyleyip unutamadığımız insanlardan bahsediyoruz. Onları sadece beden olarak hayatımıza almıyoruz; halbuki hayatımıza birçok insanı böylelikle sığdırıyoruz. Hayranı olduğum Franz Kafka'nın sözü geliyor aklıma: "Yalvarırım yardım et bana, yazdıklarımdan daha fazlasını anla." Alman edebiyatı başta olmak üzere, dünya edebiyatında taşlarını yerinden oynatan yazar bile kendini kelimelerle tam olarak ifade edemezken, bir blog sayfasında karalayacağımız birkaç satırla bize kendimizi ne kadar ifade edeceğiz ki? İnsanoğlunun iflah olmaz umut kesmezliği diyorum ben buna. Tanıdığım acı, mutfakta kalmadı sadece, hayatıma da fazlasıyla dahil oldu. Ancak, yardım edin bana, yazdıklarımdan daha fazlasını anlayın.

 

Marla Tümörü

***

 

Siz de yazınızı gönderin, yayınlayalım

HTHayat.com Okur Blogu herkese açık!

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön