Hamile göbeği bağlama nedir?

Hamilelikte beden hacminin büyüyen karın nedeniyle %30 arttığını ve ağırlık merkezinin öne kaydığını biliyor muydunuz?

Hamile göbeği bağlama nedir?

Birinci trimester yani ilk üç ayda hormon dengesinde değişiklikler yaşanır. İkinci trimesterde kilo artışına da bağlı olarak fiziksel şikayetler oluşmaya başlar. Omurga ve kaslar zorlanır. Bebek büyüdükçe iç organlar ona yer açmaya başlar. Üçüncü trimesterde ise annenin göğüsleri de büyüdüğünden sırta ve özellikle omuzlara olan baskı artar. Hamilelerin çoğunda ensede ağırlık ve belde ağrı şikayeti yaşanır. Hamilelik süresince bilinçli ve dik duruş, ağrı sebebiyle hassaslaşan bölgelere yönelik egzersizler ve esneme hareketleri bu sorunların çıkmasını önemli ölçüde azaltır.

 

Peki ya egzersiz yapma imkanı olmayan hamileler ne yapmalıdır?

 

Oldukça dinamik bir hayatımız var. İş hayatı, sosyal hayat... Hele bir de sizden oyun, ilgi ve şefkat bekleyen bir çocuğunuz varsa zaman nasıl akıyor anlamıyorsunuz. Benim de böyle geçiyordu hamileliğim ve nefes egzersizleri dışında fiziki olarak yapabildiğim tek aktivite tempolu yürüyüşlerdi. Bel ve sırt ağrılarımın artmaya başladığı dönemde tanıştım “Hamile Göbeği Bağlama” ile. Anlayacağınız kul sıkıştı ve hızır yetişti ve danışmanlık eğitimi aldım.

 

 

Hamile göbeğimi bağlamanın bana katkıları ne oldu?

 • Omurgam dikleştiğinden sağlam ve dengede hissettim.
 • Bebeğin büyümesi ile pelvik tabanda artan yükü hafiflettim.
 • Karın kaslarımı destekleyerek sırt ağrılarımı hafiflettim.

 

Altı farklı bağlama şekli ile üst ya da alt beden odaklı bağlama yaparak ağrı hissettiğiniz noktaları destekleyebiliyorsunuz. Kök çakra da denilen pelvik tabanı destekleyerek kendinizi daha canlı, yaşam enerjiniz yüksek hissediyorsunuz. Pelvik taban egzersizleri ile de desteklerseniz hamileliğin sonunda kolay bir doğum gerçekleştiriyorsunuz. Ayrıca dik duruşu desteklemesi sebebiyle daha kaliteli nefes alıp daha fazla oksijen almış oluyorsunuz.

 

Hamile göbeği bağlamanın en önemli noktası kaslara destek olmak, üzerindeki baskıyı almak değil, eşit dağıtarak hafifletmektir. Fizyoterapistlerin de önerisi günlük ortalama iki saati aşmamak yönündedir. Bu durumda kaslar rahatlayarak tembelliğe gidebilir. Benim tercihim blok iki saat yerine yarımşar saatlik dilimler olarak güne yaymak oldu.

 

Söylemeden edemeyeceğim. Doğum sonrası dört metrelik dokuma kumaşı ne yapacağım diye düşünenler olabilir. Doğum sonrası o dokuma ile bebeğinizi giyerek devam ediyorsunuz hayatınıza. Hamileliğinizde mobilize ettiğiniz bedeninizi bebeğinizi de dahil ederek hayatı kolaylaştırıyorsunuz kendinize.

 

Sizce de harika değil mi? Fikirlerinizi merak ediyorum..

 

Zehra Dörter

zehradorter.com

@zehradorter

 

***

 

Siz de yazınızı gönderin, yayınlayalım

HTHayat.com Okur Blogu herkese açık!

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön