Yaşam zincirimiz...

Yaşam zincirimiz...

İyi düşünmeyi, saygıyı, sevgiyi, kendine değer vermeyi, faydalı olmayı seçmek yaşam kalitesini artıracaktır. Ve bu kaliteye seçimlerimizle ulaşabiliriz. İyi-kötü, doğru-yanlış tecrübelerle de seçimlerimizi belirleriz. Güne başlama şeklin, senin ve evde, işte gününü paylaştığın insanların enerjileri, karşılıklı paylaşımlarınız, kafandaki düşüncelerin, kalbindeki duygularının birleşimidir tecrübelerin. Bunların hepsini toplarsak sonuç olarak karşımıza çıkan, yaşam zincirimizdir. O zincirin sağlam olması da bizlerin elindedir. Yaşam zincirimizi oluştururken önceliklerimiz, hayallerimiz, umutlarımız olmalı, iyi niyetimiz olmalı, egolarımız değil… Egolarımız bizim yaşam olasılığımızla orantılıdır. Egoların ölümü kelime olarak negatif görünse de aksine yaşamımızdaki anlamı pozitiftir. İnsanın yaşama olasılığını artırır.

 

Tabii "Tek kötü olan ego mu?" diyeceksiniz. Hayır, tabii ki de “sahip olma” duygusu da var ama bu, egolarımıza göre daha masumdur; sadece yaşam enerjimizi azaltır. Sahiplik duygumuz düşüncelerimizin bizi yönlendirmesiyle ortaya çıkar. Düşünceler çok ince bir çizgide ilerleyen ve zor fark edilen nesnelerdir. Yani düşüncelerimiz manevi değildir, maneviyat düşüncelerin olmadığı yerde devreye girerler.

 

Unutmamalıyız ki yaşam zincirimizi oluşturan halkalar bir ritim gibi tek tek bir araya gelir. Bazen hızlı, bazen yavaş ama her zaman uyumlu. Bu süre zarfında yaşam kalitemizi artırmak için verimliliği artıracak sebepleri bulmalı, kişi kendini tanımalı, ne istediğini bilmelidir. İşte, yaşam zincirimiz oluşurken bitmek bilmeyen bir arayışın içinde oluruz ve neyi araması gerektiğini de yaşamdaki ihtiyaçlarımızla, tercihlerimizle belirleriz.

 

Negatif düşünceyi zihinden, negatif duyguyu kalpten, negatif sözü dilden çıkarmaya bakalım. Kendimize her gün “her şeyin pozitif yönünün olduğunu” hatırlatalım. Olumlu düşünelim, doğruyu yanlışı ayırt edebilelim. "Bizim için doğru olan nedir?" sorusunu sorabilelim.

 

Sevgi ve dua ile kalın.

 

Sevim Yeşilyurt

***

 

Siz de yazınızı gönderin, yayınlayalım

HTHayat.com Okur Blogu herkese açık!

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön