Hayatın içinden - 24

Hayatın içinden - 24

Bayram nedir? Bir çoğumuz için “tatil zamanı” anlamındadır. Kelime karşılığı, “düzenli tekrarlanan neşe ve sevinç günleri” anlamını taşır. Kökü, Farsça “bazram”dan gelir. Ülkemiz için dini ve milli olarak iki grupta kutlanır.

 

Bence bayram kelimesinin anlamı bu kadar dar olmamalı. Daha büyük, daha yüksek, daha yoğun duygular, anlamlar, değerler taşımalı, barındırmalıdır. İki kesim insanlar için daha dolu ve özel günler olması gerekir: Çocuklar ve yaşlılar. İki gruba da ayrı ayrı bakmalıyız.

 

Çocuklar... Bayramın tam da karşılığı varlıklar. “Neşe ve sevinç”. Çocuklara bunlar kadar yakışan başka sözcük ararsanız, belki “afacan”ı bulabilirsiniz. Bayramlar en çok da işte bu yüzden çocuklara yakışır. Onlar bu günleri dolu dolu yaşarlar. Banyodan sonra taranmış mis kokulu saçlar, yepyeni giysiler, özellikle de yeni ayakkabılar, harçlıklar, çikolatalar, şekerler, komşu-akraba gezmeleri, el öpmeler, masum dilekler... Lunapark turları, harçlıkları bitirmece…

 

Buna göre bayramlar çocuklar için yapılmış, ayrılmış özel günlerdir. Çocuk yoksa bayram da yoktur. Her bayram çocuklarla değerlidir, içi doludur.

 

Yaşlılar... Bir anlamda, “büyüdükçe çocuklaşan yetişkinler”. Çocuklardan farkları -eksikleri- hamilerinin olmaması. Koruyup kolladıkları çocuklarını, ihtiyaç olduğunda yanlarında bulamamaları. İlgi, sevgi fakiri çokça büyümüş çocuklar. Tek eksikleri: Düzenli ilgi ve sevgi. Yani, neşe ve sevinç. Eşittir: Bayram. Çocuklardan daha fazla bayram ihtiyacı duyarlar. Buna sebep, biriktirdikleri anılardır. Çocuklarıyla yaşadıkları bayramları hatırlayıp aynı neşe ve sevinci tekrar birlikte yaşayabilme hayalini kurarlar... Burada sihirli cümle “birlikte”dir. Bu grup için tek başına da yeterlidir.


Zaten bayram birlik ve beraberlik günleri değil midir? Arada kalan yetişkinler için çok da zor olmasa gerek. Çocuklar için yeni giysiler, sevgi ve harçlık. Yaşlılar için sevgi ve birliktelik. Bu iki grup için gönül kazanmak bayramda bu kadar kolay. Bayramın gerçek sahipleri onlar. Bu kadarını onlardan esirgemeyelim ki bayram “bazram” olsun.

 

27.08

 

Meserifi

 

***

 

Siz de yazınızı gönderin, yayınlayalım

HTHayat.com Okur Blogu herkese açık!

Facebook Yorumları
Yorumlar
2
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  17 Eylül 2018 Pazartesi 15:25

  tdk sözlüğüne göre bayram”, türkçe kökenli, farsça değil. hatta divan-i lugati't-türk'e göre de oğuz türkçesi kökenli; türklerin perslerle (dolayısıyla farsça sözcüklerle) karşılaşmasından çok öncelere dayanıyor yani.

  Cevapla
 •  
  18 Eylül 2018 Salı 13:33

  düzeltme i̇çi̇n teşekkür ederi̇m. bi̇raz önce baktiğimda yaygin öngörünün,si̇zi̇n beli̇rtti̇ği̇nz şeki̇lde olduğunu gördüm.mutlu oldum.tekrar teşekkür ederi̇m. meseri̇fi̇.


 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön