Denge-sizsiniz

Denge-sizsiniz

Bazı güçler ölünceye kadar bizi aptallaştırmak için çalışacaklar. Sistem çoğunluğu aptallaştırdı zaten ruh, vicdan, sevgi, saygı insana dair ne varsa yok edip büyük bir görsellik oluşturdu. 

 

Biraz hayatı frenlemek gerekiyor, teknoloji geliştikçe uçuruma davetiye çıkartılıyor. Sistemsel hareket bunları işlevsiz kıldığı gibi yapmamız gerekenleri en uç noktaya taşıyor, bizler de yetişemiyoruz. Örneğin, o kadar çok şey öğrenmeme rağmen bunu satabileceğim herhangi bir yer yok, o zaman neden öğrendim ben bunları? Neden iyi bir birey olmam istendi? Eğer üreteceğim parasal değer insanları aç bırakacaksa, suçları, kötülükleri görmezden gelmeme sebep olacaksa iyi bir insan olarak bana verilen eğitimi istemiyorum. Toplumsal olgularda insanların büyük çoğunluğu neden, sonuç ilişkisi kuramıyor.

 

Fikirleri ve düşünceleri ırk, mezhep, din ayrımı yapmadan dinleyip, sentezleyip yorumlama kapasitesine sahip bir millet olamıyoruz nedense... Doğrusal olmayan dünya denklemlerine doğrusal yaklaşarak bir yere varamayız. Düşüncelerimiz ne kadar mantıklı olursa olsun net bir sonuca ulaşamıyoruz.

 

Birkaç gün önceki bir haberde birçok yeni hapishanenin yapılacağından bahsediliyordu, hukuk sistemi bile sonuca endeksli işliyor. "Suç nedir, oluşturan koşullar ve etkenler nelerdir, nasıl önlenip ortadan kaldırılır, gerçek adalet nedir, oluşan suçta benim payım nedir?" Kimsenin bunlara kafa yorduğu yok. Ülkemizde hemen her alanda durum böyle ne yazık ki. Bazen huylar, davranışlar ve alışkanlıklar en güçlü ideolojilerden bile daha etkili olabiliyor.

 

İnsanoğlu istedikten sonra her şeyi yapabilir, salak insan yoktur çalışmayan tembel insan vardır, iyi yönde hırslı olunduğu sürece de her şey başarılır. Cahilin eğitim ile ilgili heves ve arzusu olsaydı cahil kalmazdı, cehaletin kaynağı sorgulamanın, özeleştirinin reddedilmesidir. Cahil toplumların en belirgin özelliği ise özeleştiri ve empati yeteneğinden yoksun olmalarıdır. 

 

Empati kültürüne olan toplumsal bilinçsizlik acı verici, hele vatanseverlik duygusunu kan bağına, ırka bağlayıp aynı tutumları sürdürenler ülkeye en fazla zarar verenlerdir aslında. Ne vatandaşlık, ne de vatan sevgisi doğuştan bir ırka, bir topluma verilmiş ilahi bir belge değildir. Bizim milliyetçiliğimiz, bizim vatanseverliğimiz şuna göre, buna göre şu kadar büyüktür, bu kadar büyüktür, onlara, bunlara, şunlara göre yüz çeker gibi konuşmalardan artık vazgeçmek gerekiyor.

 

Hülya Çakıcı

***

 

Siz de yazınızı gönderin, yayınlayalım

HTHayat.com Okur Blogu herkese açık!

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön