Yaşlandıkça anlar, tanırız kendimizi

Yaşlandıkça anlar, tanırız kendimizi

Kimseyi hayatının merkezine koymayan insan, kendisinin de hayatın merkezinde olmadığını bilen insandır. Ne istediğini, kim olduğunu bilmek kendini sorgulayıp dinlemek, oyunun tüm kurgusu senin üzerine yazılı sen varsan bu oyun var. Bir parçacığı ne kadar küçük bir yere hapsetmek isterseniz momentumu o kadar büyümeye başlar.

 

Yaşadıkça anlar tanırız kendimizi, yaşadıklarımız bize bizi tanıtır, biraz akıl, biraz fikir oluruz. Bazen rüzgar bizim yönümüzde esmez, bazen güneş yolumuza doğmaz ama yine de yürünecek yollar, söylenecek sözler vardır. Kendimizi tanımakla başlamalı, ne istediğimiz konusunda ilk önce kendimize dürüst olmalıyız. Kim olduğumuz ise zor bir sınav, yine de herkesin kendisi hakkında aydınlanması için; ben kimim, nereden geliyorum, nereye gidiyorum? gibi soruları kendine sorması gerekir. Önce benliğimizi öğrenmemiz, kendimizi kandırmamamız ve ne istediğimizi bilmemiz gerekir bunu başarabiliyorsak zaten sorunun cevabını da vermiş oluruz.

 

İnsanın kişiliğini düşünceleri belirler. Kurallar yığını insanları yönlendirir, eğitimi ise büyüdüğü ortamdır. Hayatımızı isteklerimize göre yönlendirebiliriz, kim olmak yada hayatta nerede olmak istiyoruz? Acaba diye yola çıkarsak geriye doğru gideriz. Buradaki ince çizgi inanmaktır, inananın başaramayacağı şey yoktur.

 

Değişime, gelişime açık mıyız, kültür robotu olarak mı yoksa kendi hür irademiz ve düşüncelerimizle mi yaşıyoruz veya bize çizilen hayatı mı yaşıyoruz, hayatın bizim için anlamlı olması ne demek? Tüm bunlar için farkındalık ve bilinç gereklidir. Yaşadığımız hayat gerçekten kendi seçimimizdir bunu fark edersek yaşantımızla ilgili tüm sorumlulukları da almış oluruz. 

 

İnsanın ömrü hep gerçeği arayarak geçer, sırlar, gizemler vs... Ta ki ömrü tükenene kadar sonra gerçeğe ulaşır ölürken ama bu seferde gerçeğin kendisine ne faydası olduğunu, onu ararken boşa oyalandığını üzüntüyle anlar. Varlığında kıymetini bilmediğimiz ne varsa kaybettiğimizde çok kıymetli olur. Tecrübe edinerek, hatalarımızdan yola çıkarak kim olduğumuzu kendimize hatırlatmış oluruz.Hülya Çakıcı

***

 

Siz de yazınızı gönderin, yayınlayalım

HTHayat.com Okur Blogu herkese açık!

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön