Çocuğu komşu mahalleye göndermemek güvenli mi?

Çocuğu komşu mahalleye göndermemek güvenli mi?

Oğlumun Sosyal Bilgiler öğretmeni soruyor: “Çocuğunuzu komşu sokağa göndermiyorsunuz, ama eline verdiğinizi tablet ile dünyayı gezebiliyor. Hangisi daha güvenli?”


Bir veli seminerine gitmiştim. Orada bir anne çocuklarını komşuya oynamak için göndermeyeceğini, kendisi de davet etmeyeceğini, çünkü kimseye güven olmayacağını, çocuklarının arkadaşları ile ancak ortak alan olan bir kafede görüştüreceğini belirtmişti. (Bunu söyleyen annenin boşanmış, tek başına ikiz büyüten bir anne olduğunu belirtmem gerekir belki de.) Güvensizlik bu seviyeye çıkmış. Artık çocuklarımız neredeyse tüm gün birlikte okulda vakit geçirdikleri arkadaşlarına fazla güvenemeyecek, birbirlerinin evine gidemeyecek.İstanbul koşullarında bir kolejde okuyan 13 yaşında erkek çocuk günümüzün lüks sitelerinden birinde oturuyor. Okula servisle gidip geliyor. Tek başına daha bir defa bile bir yere gitmemiş. Hoş, bir görüşe göre 14 yaşına kadar gitmemesi gerekiyor zaten. Bu çocuk daha sora belki üniversite kazanacak. Oraya belki kendi gidip gelecek. Ve büyük ihtimalle üniversite sonrası bir kurumsal şirkete çalışmaya girecek. İş hayatında da evi ile işi arasında serviste geçirecek. Belki de tek başına bir yerlere gitmesine de gerek yok?Çocuklarımızı fiziksel olarak sınırlayabiliyoruz, peki zihinsel olarak sınırlandırabiliyor muyuz?


Özgüven, özdenetimden geçer. Çocuk dürtülerini ne kadar kontrol edebilirse o kadar iradeli o kadar özgüvenli yetişiyor.


Çocuğunuz kendisi internette geçirdiği zamanı ayarlayabiliyor mu? Gördüğü, oynadığı oyunları, filmleri onun zihni ne şekilde şekillendiriyor, bunun ne kadar farkındayız? Okuduğu çocuk kitaplarındaki karakterleri tanıyor muyuz? Örneğin; ünlü çocuk kitaplarının bazılarında karakterlerin eşcinsel olduğu söyleniyor. Bunları çocuğunuza anlatmaya hazır mısınız? Hayatı nasıl öğrenecek? Seyrettiğimiz filmlerde çok fazla şiddet, hırsızlık olayları görüyoruz. Bunların etkilerinin farkında mıyız?Belki de çocuğumuzu karşı sokaktaki bakkala göndermek çok daha güvenli? Belki de çocuklarımızla daha fazla iletişim kurma zamanı geldi? Ne dersiniz?

 

Zilya Necip

***

 

Siz de yazınızı gönderin, yayınlayalım

HTHayat.com Okur Blogu herkese açık!

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön