Geçip giden zamanları bir yerlerde bulsam

Geçip giden zamanları bir yerlerde bulsam

Şu fani dünyada ne kadar çok şeyi kafaya takıyoruz, büyütüyoruz. Ufacık sorunları dağ gibi gösterip işin içinden çıkamaz hale sokuyoruz. Sanıyoruz ki sonsuza kadar yaşayacağız. Maalesef durum öyle değil. Hayattaki en önemli şey “keşke” dememek. Yaşananlardan pişman olmamak. Çünkü bu insanın içini öyle bir kemirir ki, on sene yaşlanırsın. Evlenirken bile benimsin diyerek kâğıt imzalıyoruz sanıyoruz ki o adam ve ya kadın bizden hiç gitmeyecek. Hâlbuki her an her koşulda insanlar gidebilirler. Neyin garantisi var ki? Önemli olan o anlardan keyif çıkartmak.

 

Her anın farkında olmak. Çay içiyorsanız sadece o an çay için ve keyfini çıkarın.  Arkadaşlarınızlaysanız o anın tadını çıkarın başka bir işle ilgilenmeyin. Hayata hazırlanmaya, gelecek planları yapmaya o kadar odaklanmışız ki yaşamaya zaman kalmıyor.

 

Kasım ayı da bitiyor… Bu sene o kadar çabuk geçti ki gerçekten hiçbir şey anlamadım. 1 ay sonra koskoca bir seneyi daha geride bırakıyoruz. Daha dün gibi 2017’ye girdiğimizi hatırlıyorum. Geçen sene bugün sanki dün gibiydi o kadar yakında. Bu durum bana tutamadığım tek şeyin zaman olduğunu hazin bir şekilde hatırlatıyor.

 

Son beş senedir ilk defa 2017 senesinin bu kadar hızlı geçip gitmesinden sonra kendimi sorgulamaya başladım… Acaba bu koskoca senede neler oldu? Kendim için ne yaptım ya da bir ilerleme kaydettim mi? Neler değişti, neler sabit kaldı? Hayalini kurduğum ve gerçekleşen bir olay oldu mu? Ne oldu ne bitti? Ders aldım mı bir şeylerden? Bazı soruların yanıtı var, bazıların ise ucu kapalı. Soru işaretleri peşimizi hiç bırakmıyor. Yaş aldıkça, sorumluluklar arttıkça, hayaller azalıyor, soru işaretleri artıyor. Bu hepimiz için geçerli. O yüzden ben diyorum ki çok fazla gelecek planları yapacağımıza içinde bulunduğumuz koşulların, şartların tadını çıkaralım. Elimizdekilerle yetinmediğimiz kullanmasını bilemediğimiz sürece yenisi gelmeyecektir. Hiçbir şey için "benimdir" demeyelim ama "yanımda" diyelim. Çünkü ne altın, ne toprak, ne sevgili, ne eş, ne yaşam, ne ölüm, ne huzur ne de keder her zaman bizimle kalmaz.

 

***

 

Siz de yazınızı gönderin, yayınlayalım

HTHayat.com Okur Blogu herkese açık!

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  28 Kasım 2017 Salı 11:53

  Ölümlü olduğumuzu unutup planlar yaparken yarinlara...anlar anlik mutluluklar ucuyor farkina varamadan yarin olecekmis gibi yasamali insan

  Cevapla

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön