İzliyoruz gözlerimiz kapalı  

İzliyoruz gözlerimiz kapalı  

Biz sesimizin önemini susturulduğumuzda anladık. Türk’ün aklı sonradan başına gelirmiş. Umarım her şeyimizi kaybetmeden aklımız başımıza gelir. Aslında aklını başına almalarını dilediklerimizin hiçbiri koyun değil, sadece koyun postuna bürünmüş tilki. Hepsinin her şeyden haberi var. Yarın öbür gün kandırıldık diyecekler. Koyunlar, yaşadığı yer için canını ortaya koymaz, ahırlarında saklanırlar sadece yemlenmek için, çıkarları için ortaya çıkarlar.

 

Hiçbir şey tesadüf değildir. Her şey bir şeylerle başlar sonra büyür. Kontrol edilmesi zordur. Aklını kullanan insan her şeyi ve herkesi sorgular. Ama nedense gerçek anlamda aydın bu ülkede yok. Şayet varsa da çok az ki biz onları göremiyoruz.

 

Televizyonlar bizi anlatmıyor, kitaplar bizi yazmıyor, bizim sorunlarımız, hayatlarımız, çıkmazlarımız yok, kendimizi okuyamıyoruz hiç bir hikayede. Esnafın sıkıntısı anlatılmıyor, mağazadaki satış görevlisinin, müşteri temsilcisinin, santral görevlisinin, bakım elemanının sorunlarını, hastanedeki hemşireyi, hastayı, memuru bilmiyoruz. Bize televizyonlar bölünmez bütünlük saçmalıyor, Türkçeyi güzel kullanmanın fazileti, ünlülerin halleri, evlenmek isteyenlerin gülünçlüğü, ülkenin bölgesel çıkarları, dört şerit otobanları, havalimanlarını, ne olacak memleketin hallerini izliyoruz ve düşünüyoruz. Bize ait olmayan ve çoğu kez bizimle ilgisi olmayan olayların taraftarları gibi bunları dert ediniyoruz.

 

NATO ile derin bir kırılma sürecindeyiz. Kimse ilan etmese de, Suriye'deki yangın cephesi Türkiye'ye genişletildi. Putin gerçekleştireceği müdahalelerin haklı nedenlerini 70. genel birleşimdeki konuşmasında açıklamıştı. Türkiye 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana en ciddi saldırı tehdidi altında. İnsanların acımasızlığından şikayet edenler acımasızlıkta daha ustalar.

 

Vatan savaşta fakirlerin, barışta zenginlerindir. İlkeler yoksa her şey beklenir, değerler yoksa hiçbir şey beklenmez. Esas olan kendi oyununu kurmaktır. Kurallarını başkalarının belirlediği ve o kuralları istediği zaman değiştirebildiği bir oyunda, kazanmak adına ne yapılırsa yapılsın mağlubiyet kaçınılmazdır. O yüzden boşuna kendimizi kandırmayalım, kuralları önceden ve başkaları tarafından belirlenmiş bugünkü dünya sisteminde Türkiye ne yaparsa yapsın asla kalkınmış bir ülke haline gelemez. 

 

Hülya Çakıcı 

 

***

 

Siz de yazınızı gönderin, yayınlayalım

HTHayat.com Okur Blogu herkese açık!

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön