Ey özgürlük!

Ey özgürlük!

Hindistan’da filleri yetiştirmek için, onları daha küçücükken kalın bir zincirle bir kazığa bağlarlar. Tabii yavru bir filin bu zinciri koparabilmesi, kırabilmesi ya da kazığı söküp atabilmesi mümkün değildir, buna gücü yetmez. Küçük fil önceleri bundan kurtulmak için tüm gücüyle uğraşır, defalarca dener ama sonucu değiştiremez, özgürlüğüne kavuşamaz. Yıllar geçer, fil kocaman olur. Bağlı olduğu kazığın ve zincirin onlarca katına gücü yetebilir artık. Ama fil asla böyle bir girişimde bulunmaz. O özgür olamayacağına inanmıştır, artık kırılamayan şey, filin zinciri değil inancıdır.

 

Sorgulamayan bir beyin, çalışan bir beyin değildir. İnsanların bu hayatta hedefleri olmalı ki hayatın bir anlamı tadı olabilsin. Aksi halde algıları kapalı insanlar yığını kaçınılmaz olacaktır. Doğal olarak kendini geliştirememiş, sorgulama yeteneğinden yoksun boşuna geçen hayatlar.

 

Her babayiğidin harcı değil verdiği sözü tutmak. Bu dünyada atıp tutan çok. İyi insanlar da bu atıp tutanların laflarına inanıp sonra darbe alıp oturuyor. Ve düşünüyor neden ben inanıyorum diye. Beni ben yapan kararları neden ona buna göre alırım ki? Ona buna göre aldığım kararların ceremesini sonuçta ben çekerim. Kimse benim yerime acısını duyamaz, hissedemez. İnsan kendinden giderken, aynı şekilde dönemiyor. Bayrağı eline zaman geçiriyor çünkü. Hop yaş geçmiş.

 

Bir dost buldum kendime bir kendim ve bir de ötesi. Ne üzeni var, ne de kıranı var. Kendime mesaj: sen değerlisin. Sevmek, sevilmek, gerçek dost edinmek güzeldir. İnsan yalnızlıktan kurtulur, bir de dert ortağın varsa ne güzel. Her yürek kendi türküsünü çalar fakat her şey kişinin kendisinde başlar ve biter. Çünkü kendinden bir tane daha yok. Kendini sevmeye başla bir-sıfır öne geç!

 

Gayret eden ben hayret eden onlar olacak daima. Çünkü ben bir anneyim. Gücümü bana güvenen evlatlarımdan ve inanan ailemden alıyorum. Başarabilir miyim demiyorum. Her şeye rağmen, Allah'ın izniyle başarıyorum. Çünkü vicdanım rahat ve hak yanında hiç bir emeğin ziyan olmayacağına inanıyorum. Hepsinden önemlisi her şeye şükür etmeyi bilen bir kalbe sahibim. Ama nereye kadar… Ömür gayret ve sabretmek, şükretmekle geldi gidiyor. Ne olursa olsun insanlar kendi yaptıklarıyla kalsınlar. Her şeyi duyan ve de gören var.

 

 

Hülya Çakıcı

 

 

 

 

***

 

Siz de yazınızı gönderin, yayınlayalım

HTHayat.com Okur Blogu herkese açık!

Facebook Yorumları
Yorumlar
2
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  07 Mayıs 2016 Cumartesi 00:08

  Teşekkür ederim

  Cevapla
 •  
  06 Mayıs 2016 Cuma 15:12

  Fevkalâde özgürlüğü anlatan iyi kurgulanmış bir hikaye.Meral K.

  Cevapla

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön