Ağdaya başlama yaşı nedir?

Ağdaya başlama yaşı nedir?

Erken yaşta böyle bir problemle karşılaştıysak ilk olarak endokrinoloji'den bir randevu almak gerekir. Çünkü sorunun hormonal olup olmadığının bir hekim tarafından tespit edilmesi gerekir. Eğer hormonal bir sorun yoksa, kızımızın kıl probleminin ne kadar yoğun ve rahatsızlık verici düzeyde olup olmadığına karar vermeliyiz.

 

Kimi zaman sorun edecek düzeyde olmasa da çocuktan önce bunu takıntı yapan ebeveynler vardır. Çocuğunuzun bu durumdan ne kadar rahatsız olduğunu veya olup olmadığını anlamak gerekir. Eğer sizi zorlayacak kadar ısrarcı değilse ve bu durumu özgüvenini etkileyecek kadar sıkıntı etmiyorsa mümkün olduğunca geç başlaması en uygunudur. Kızınız bu durumdan hoşnut değil ama ağda uygulamasından çok korkuyorsa asla zorlamayın. Zaten böyle bir uygulamaya hazırsa bile mutlaka hijyenik bir ortamda, özellikle çocuk psikopatolojisinden anlayabilecek yapıda bir uzmana yaptırmanız en doğrusu. Onun ilk deneyimi olduğu için minik aşamalarla yapılmalı.

 

Eğer problem yüz bölgesinde veya hassas bir bölgede ise erken yaşta bu yönteme başlamamamız en doğrusu. Özellikle yüz bölgesindeki kıllanma hormonal sorunların yanı sıra çok sık ve yanlış uygulama yapmaktan kaynaklanıyor. Alternatif yönteme başvurabilirsiniz, çok sık kullanmamak kaydı ile kısaltıcılar ile kısa dönemli çözümlerle durumu takip edebilirsiniz.

 

Kız çocuğu olan bir anne olarak pek çok annenin bu sorunu yaşamış ve yaşayacak olduğunu düşünüyorum.

 

Kızım henüz dört buçuk yaşındaydı. Çocuk dünyasında ne kadar da büyük problemlerle savaşıyormuş meğer. Bunu ilk kez o akşam kendisinden duydum. Henüz net cümleler kuramasa da sorununu ne kadar da net anlatmıştı annesine. Özgüvenine ve kafa tutuşuna çok şaşırmıştım. Bir süredir anneannesinde kalıyorduk. Akşam işten eve yanlarına döndüğümde kapı açılır açılmaz bana koştu. Beni evin büyük salonunda kuytu ve sessiz bir köşeye çağırarak 'anne bak sana ne göstereceğim' dedi. O an aklımdan güzel bir resim veya oyun hamurlarıyla yaptığı etkinliği benimle paylaşacağı bunun heyecanı ile bana seslendiği geçti.

 

Beni yanına oturtarak yüksek bir tonla 'bak yanlış yapmışsın' dedi. 'Neyi kızım, ben bir şey ellemedim ki...' dedim. Sonrasında bana bacağını uzattı, 'bunlara bak, beni yanlış doğurmuşsun, ben erkek değilim, bu bıyıklar ne' dedi. O yaşlarda kıllara bıyık diyordu! :)

 

Annesinin güzellik salonu olmasının verdiği güvenle 'hemen dükkana gidelim' dedi. Yani bunlardan kurtulalım demek istiyordu. Evet kıl tüy işlerinde iyiyimdir. Gerçekten sonuç veren cihazlarım da var. Yetişkinlere yıllardır bu konuda hizmet veriyorum. Ama şu an donup kalmıştım. Bu problemin bu kadar küçük yaşlarda psikolojik olarak bizi etkilediği gerçeği ile karşı karşıya kalmıştım.Onu biraz sakinleştirdikten sonra bunun doğal olduğunu, ilerleyen yaşlarda zaten kolayca çözüleceğini, sorun etmemesi gerektiğini anlattım. Tek sorunun bu olsun, arkanda kapı gibi güzellik uzmanı annen var edası ile kalkıp bunu tetikleyen kaynağı sorgulamaya başladım. Ve buldum da... Bu kaynak fazla uzakta sayılmazdı, sadece birkaç adım ötedeki odadaki sevgili babamdı o...Babacım nur içinde yat ama ne muzurlukların vardı. Dedesi meğerse aralarındaki sözlü didişmede alay edivermiş. Dedeyi bu konuyu asla malzeme yapmaması konusunda uyararak işi tatlıya bağladık. Arkadaşları ve çevresinde bu konuda alay edildiği için iyice içe kapanan çocuklar olduğunu duyunca kendimi şanslı hissettim. Uzunca bi süre bu konu, küçük kızımın hassas konusu olarak kaldı ve açılmadı. Fakat tüm bu büyüme sürecinde etek giymek istememesinin, eteğin altına tayt giyip çıkmaya çalışmasının, yaz başında utandığı için denize girmek istememesinin altında yatan aynı problemdi. 7 yaşlarındayken "neden elbise giymiyorsun bak hepsi dolaplarda küçüldü" diye isyan ettiğimde, 'Anne ya tarz meselesi; kapri, pantolon, tayt seviyorum asla etek, elbise giymem. Benim tarzım bu' diyordu.Büyüdükçe kıllanma da yoğunlaştı. Hormonal bir problem mi var korkusu ile konusunda çok başarılı bir endokrinologa götürdük. Bazı hormon testleri ve tetkikler istedi. Ve doğal olduğunu öğrendim. Anne olarak içim sonunda çook rahatladı.

 

Ama kızımın, ara ara artan, 'beni bunlardan kurtar anne' ısrarına kaldığımız yerden devam...

 

Hep erken olduğunu anlatıp ikna ettim. En azından regl doneminden önce herhangi bir uygulama yapmama konusunda nettim.

 

Dün akşam güzellik salonumda ne olduysa oldu. Artık on yaşında olan kızımın ısrarına dayanamayıp küçücük bir bölgeyi ağdayla alayım, biraz acıyacak o zaman dedim. Tek kullanımlık, onun hassas tenini etkilemeyecek türden bir ürünle küçücük bi uygulama yaptım.

 

Ben dayanamaz "tamam" der diye düşünürken, benim cadı 'bu muymuş, bunda bir şey yok ki" demez mi... 'ANNEE benim tenim beyazmış yaa ben artık rahatça etek de giyerim' deyince gerçekten nasıl bir duygu içine girdiğimi anlatamam.

 

Ağda uygulaması doğal bir yöntem olduğu için o an kendini gerçekten iyi hissedeceğine inandığım için sadece diz bölgesine kadar küçük küçük hamlelerle konuşa konuşa işlem yaptık. Normalin belki iki katı zamanda bitirdim bu uygulamayı ama hiç canı yanmadan gayet keyifle bunu sonlandırdık. Kızım büyüyordu aslında. Ben de büyüdüğünün farkına varıyordum. 

 

 

Dilek Köprülü

Güzellik Uzmanı

 

 

 

***

 

Siz de yazınızı gönderin, yayınlayalım

HTHayat.com Okur Blogu herkese açık!

Facebook Yorumları
Yorumlar
12
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  17 Ağustos 2019 Cumartesi 17:57

  Merhaba. Arkadaşlar. Benim yaşım 11 bacaklarım ve bıyıklarım çok geldi. Aynı sizin gibi benimde bıyıklarımla dalga geçiyorlar. Eğer ağdayla alırasam çok acır. Bunu biliyorum. O yüzden korkuyorum. Ablam dün hamam otuyla almış. Hiç acımıyormuş. Krem gibiymiş. Bacağının üzerine koyunca hemen kendi gidi

  Cevapla
 •  
  28 Kasım 2019 Perşembe 09:56

  tüy dökücü işlevi görüyormuş herhalde...ama tüy dökucu krem jilet işlevi göruyor ve jilet çok sağlıksız ve kalın ve hızlı çıkartıyor.ağdadan korkacak bir şey yok kendine güvenip en küçük yeri alabilirsin...insanlık hali olur belki ağdaya ihtiyacın olur.kılların çıkarsa kalın çıkartıyor hamam otuunun zararları büyükmuş...

 •  
  14 Nisan 2019 Pazar 20:56

  13 yaşındayım ve bıyıklarımdan ve kıllarımdan bıktım en sıcak havada bile okulda hırkayla geziyorum ve bıyıklarım güneş ışığında çok daha belli oluyor zaten çok kalın ve fazlalar kardeşim ve sınıfımdakiler dalga geçti sürekli yüzümü kapatmaktan bıktım bazen annem herkesin içinde söylüyor çok utanıyorum çok düşüncesiz gerçekten insanların dış görünüşüyle dalga geçmek çok aptalca benim yaşımdaki hiç bir kızda bu kadar yok zaten psikolojik sorunlar yaşıyorum inş. lisede yurtta kalırım diye dua ediyorum çünkü istediğimde ağda yapabilirim bir kere herkesin içinde dalga geçtiler sonra kimseye...

  Cevapla
 •  
  15 Mart 2019 Cuma 22:03

  benim yaşım 14 ama annem bana yapmadı hala yapıyım dediği zaman da acır diye düşünüyorum o yüzden hayır diye ısrar ediyorum ve bunu genellikle sormuyor bir daha sorarsa yap dicem yap da diyemiyorum ki utanıyorum söylemeye bacağımda bir sürü kıl var ve çok kötü duruyor dışarda şort-kapri-elbise-etek falan hiç bir şey giyemiyorum hatta pantolon giydiğim zaman da ayakkabımın oraya kadar çekiyorum paçasını çünkü görünebiliyor kıllar ne yapmalıyım bana bir yol gösterin :((

  Cevapla
 •  
  14 Nisan 2019 Pazar 21:02

  bende aynı sorunu yaşıyorum benimle dalga geçtiler hatta annem çok düşüncesiz herkesin ortasında söylüyor güneşe çıkınca erkek gibi oluyorum zaten psikolojik sorunlarım var bide bu ekleniyor her gece ağlamaktan bıktım her yere giderken ağzımı kapatıyorum ve artık ölmek istiyorum bıyıklarım çok fazla ve belli benim yaşımdaki kızlarda hiçbirşey yok en sıcak havada bile hırka giyiyorum arkadaşım çıkar deyince üşüdüğümü söylüyorum lütfen bana yardım edin kafayı yemek üzereyim

 •  
  25 Şubat 2019 Pazartesi 19:28

  Benim de kızım 10 yaşını dolduruyor nisan ayında.Gecen yıl arkadaşlarının yüz ve bacak tüyleri ile dalga geçtiğini söylemişti.Ona bunu makulce aciklamistim.İkna olmuş gibiydi şimdi ısrarla rahatsız oluyorum temizle diye tutturdu.Yazinizi okuyunca bilgilendim sağ olun.

  Cevapla
 •  
  31 Ocak 2019 Perşembe 16:37

  Çok teşekkür ederim Dilek hanım. Kızım nisanda 10 yaşını dolduracak. Gözle görülür sıklıkta ve koyu renk kıl yapısı var. Diz altını bugün evde sir ağda ile aldım. Genital bölge için trimer tavsiyenize uyacağım. Sevgiler..

  Cevapla
 •  
  03 Aralık 2018 Pazartesi 01:03

  Öncelikle sizi tebrik efiyorum. Benim kızım 9 yaşında onunda genital bölgesinde çıktı. Doktora gittik hormanal olduğu için dedi. Hormonunun biri biraz yüksek olduğu için erken başladığını söyledi. Gerek olursada küçük bir makasla kesebileceğimi ekledi. Ama ben endişeliyim ve bir kaç kez yaptım

  Cevapla
 •  
  02 Ocak 2019 Çarşamba 18:32

  ilginize tesekkur ederim.makas biraz urkutucu olabilir ,bende denemiştim biraz etine degdirdim.canı acıdı çok.küçük bölgeler için trimerlar var,onlar kılın birkaç mm yukarısından kesiyor.kesici bir alette degil kalem pille çalışıyor.kurtarıcı olabilir .yas itibari kızınıza ile özel bölgeye ağdayı şuan düşünmeyin derim.sevgiler dilek köprülü

 •  
  13 Eylül 2018 Perşembe 19:23

  ne anlayışlı bir anne ♥♥ sizi tebrik ediyorum

  Cevapla
 •  
  06 Mayıs 2018 Pazar 21:10

  dilek hanım benim kızım 10 yaşında onunda genital bölgesinde çıktı ne yapmalıyım

  Cevapla
 •  
  16 Temmuz 2017 Pazar 13:05

  Dilek hanim sizin yasadiklarinzla biz şimdi karşılaştık lütfen bana yardim edermisiniz

  Cevapla

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön