Sperm bankası nedir?

Ülkemizde yasal olmasa da pek çok ülkede yasal olan sperm bankaları, partnersiz hamile kalmak isteyen kadınlar tarafından tercih ediliyor.

Sperm bankası hakkında merak edilenler

Sperm bankası nedir?

Sperm bankası, şartları uygun erkeklerden belirli kriterler doğrultusunda spermlerini alıp dondurarak, çocuk sahibi olmak isteyenlere veren merkezlere denir. Ülkemizde etik ve teknik pek çok sebepten ötürü sperm bankası bulunmamaktadır. Ancak dünyanın pek çok ülkesinde, bir partneri olmadan anne olmak isteyen kadınlar, gönül rahatlığı ile sperm bankalarını tercih edebiliyor.

 

SPERM KALİTESİNİ ARTIRMAK İÇİN NELER YAPMALI? Sağlıklı spermler için yediğiniz... CEP TELEFONUNUN ZARARLARI Yapılan araştırmalara göre cep t...

 

Sperm bankası merkezlerine başvuran erkekler spermlerini bıraktıktan sonra, spermler bazı işlemlere tabii tutuluyor ve hızlı bir şekilde donduruluyor. Bu uygulama için pek çok şart var. Öncelikle sperm bankasına sperm verecek kişinin yaş ortalaması 18 – 30 arası olmalı. Ayrıca kişinin kan grubuna, kalıtsal hastalıklarına, ailesinde herhangi bir hastalığın olup olmadığına da bakılıyor. Pek çok testten geçen bu kişilerin sonuçları negatif çıktıktan sonra o kişiden örnek olarak sperm alınıyor. Bir başka araştırma bölümü ise kişinin doğal ten, saç ve göz rengi, boyu ve kilo oranları gibi bilgilerini kayıt ediyor.

 

Bu sayede sperm bankasından aldıkları spermler ile hamile kalmak isteyen kadınlar, çocuklarının biyolojik babalarını tanımasalar da sağlıklı genleri olduğuna emin olabiliyorlar.

 

Sperm bankası ile hamile kalanlar...

Ülkemizde Sevda Demirel, Leyla Bilginel ve Günel Özkul sperm bankası ile çocuk dünyaya getirmiş olduğu bilinen ünlü isimlerdir.

 

Sperm ne kadar süre dondurulabilir?

Her bireyin spermi soğutmaya ayrı bir yanıt verir. Ama sağlıklı spermler, 10 yıla kadar dondurularak saklanabilmektedir.

 

 

Sperm bankaları hangi ülkelerde yasal?

Amerika, Belçika, İtalya, Almanya, İngiltere, Danimarka gibi çok sayıda gelişmiş ülkede sperm donörlüğü, çeşitli merkezlerde uygulanıyor. Ayrıca Yunanistan ve Kıbrıs’ta da birkaç merkez bulunmaktadır.

 

Sperm bankası fiyatları ne kadar?

Ücretler genel olarak ülkelere göre değişmektedir. Sperm dondurma ücreti Avrupa ve Amerika'daki merkezlerde 10.000 – 15.00 dolar arasında seyretmektedir. İngiltere'de ise, 950 pound civarındadır. Kıbrıs'ta sperm bankası ile hamile kalmanın maliyeti ise, 3.500 euro civarındadır.

 

Sperm bankası kimler tarafından tercih ediliyor?

Bir erkek ile ilişkiye girmeden hamile kalmak isteyen ya da eşinde hiçbir şekilde sperm bulunamadığı halde hamile kalmayı düşünen kadınlar, sperm bankası aracılığı ile hamile kalmayı tercih edebiliyor.

 

Sperm bankası neden yasak?

Türkiye'de etik sebeplerden ötürü sperm bankası uygulaması doğru bulunmuyor. Hatta 2010 yılında Üremeye Yardımcı Tedavi Uygulamaları ve Üremeye Yardımcı Tedavi Merkezleri Yönetmeliği’nde yayınlanan bir karara göre, yurt dışındaki sperm bankalarına yönlendiren kişi ve kurumlara da ceza öngörülüyor. 

 

 

Sperm dondurma uygulaması nedir?

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön