Tüp bebek tedavisinde oluşabilecek sorunlar

Tüp bebek tedavisine başlamaya karar verdikten sonra, işlemin aşamalarında bazı riskli durumlarla karşılaşmak da mümkün olabiliyor

Tüp bebek tedavisi sırasında karşılaşılan olası sorunlar

Her tedavide olduğu gibi tüp bebek tedavisi sırasında da çiftler bazı sorunlarla karşılaşabilirler. Ama önemli olan bu sorunların neler olduğunun bilinmesi ve ona göre önlemler alınmasıdır.

 

İşte tüp bebek tedavisi sürecinde sık karşılaşılabilen problemler:

 

Tüp bebek tedavisinin iptal edilmesi

Hastaların tedaviye beklenen yanıtı vermemesi, yeterli sayıda folikül gelişmemesi gibi nedenlerle tedavi iptal edilebilir.

 

Yumurta bulunamaması

Özellikle yaşı ileri ve yumurtalık rezervi düşük kadınlarda foliküller yeterli büyüklüğe ulaşıyor karşın aspirasyon sırasında hiç yumurta bulunamayabilir.

 

Döllenmenin olmaması

Yumurta ve spermler normal olmasına karşın bazı yumurtalarda döllenme gerçekleşmeyebilir. Tüp bebek tedavilerinde sağlıklı yumurtalar ve sağlıklı spermler için bile döllenme oranı %70 civarındadır.

 

Transfer zorluğu

Bazı durumlarda kadının genital organlarının anatomik yapısı nedeniyle embriyo transferi çok zor olabilir. Bu gibi durumlarda gebelik şansı düşmektedir.

 

 

Sperm bulunamaması

TESE uygulanan hastaların % 40′ında sperm bulunamaz ve tedavi iptal edilmek zorunda kalınır.

 

Gebelik testi öncesi kanama

Test gününden önce kanaması olanlarda gebelik şansı düşmektedir ancak bazı durumlarda, kanamaya rağmen gebeliğin gerçekleştiği de görülmektedir.

 

Ovarian hiperstimülasyon (yumurtalıkların aşırı uyarılması) sendromu (OHSS)

OHSS tüp bebek tedavisinin en önemli komplikasyonudur. Genellikle polikistik over sendromlu kadınlarda ortaya çıkar. Şiddetli formunun oluşma olasılığı % 5 civarındadır. Yumurtalıkları uyarmak amacı ile kullanılan ilaçlara aşırı cevap alınması sendroma zemin hazırlar. Yumurtalıkların uyarılması sırasında kabul edilebilecek sayıda yumurta uyarılması ile aşırı uyarılma arasında ince bir çizgi vardır. Her zaman doz ayarlaması mümkün değildir. Aşırı uyarılma olduğu zaman yumurtalık uyarıcı ilaçların dozunun azaltılması ve gerektiğinde bir gün veya daha uzun bir süre ilaç verilmemesi sonucunda estrojenin aşırı yükselmesini engellenir. Sendrom yumurtaların toplanması öncesindeki hCG enjeksiyonu (Pregnyl, Profazi, Choragon, Ovitrelle) verilmediği durumlarda ortaya çıkmaz. Gebelik oluşması sendromun daha şiddetli gelişmesine neden olur. Başlıca belirtileri:

 

 • Yumurtalık boyutlarında artma
 • Karın ağrısı, şişkinlik hissi, nefes darlığı, idrar miktarında azalma
 • Karın boşluğunda sıvı toplanması
 • Pıhtılaşma bozuklukları
 • Göğüs boşluğunda sıvı toplanması

 

Yumurtalıkların aşırı uyarılması sendromunun engellenmesi için yumurta toplama işlemi iptal edilebilir ve bu durumda hastalık tablosu gelişmez. Yumurta toplam işleminin iptali istenmediği durumlarda ise:

 • HCG dozu azaltılabilir
 • Yumurta toplama sırasında özel sıvılar verilebilir (HSA, HES)
 • Yumurtalar toplandıktan ve döllendikten sonra hepsi dondurulabilir. Bu sırada verilecek bazı ilaçlar ile sendromun ortaya çıkması %80-90 olasılıkla engellenebilir.
 • Embriyo transferine gidilecek ise sayı azaltılmalıdır. Tercihen 1 veya en fazla 2 embriyo transfer edilmesi uygundur. Sendrom çoğul gebeliklerde daha şiddetlidir.

 

 

Tedavi:

Sendromun hafif olan şeklinde hastaneye yatış gerekmez. Tuz ve sıvı kısıtlaması önerilir. Günlük kilo ve karın çevresi ölçümleri önemlidir. Karın çevresinde bir günde 3 cm daha fazla artış olması, vücut ağırlığının bir günde 2 kiloadan fazla artması, idrar miktarında azalma, nefes darlığı gibi yakınmaların ortaya çıkması durumunda doktora haber verilmelidir.

 

Sendromun şiddetli olması durumunda hastaneye yatarak tedavi gerekir. Bu sırada serum verilmesi ve karında biriken sıvının iğne ile boşaltılması (parasentez) hastalığın seyrini iyi yöne doğru çevirir. Bazı durumlarda hastanede kalış süresi 2-3 haftaya kadar uzayabilir. Bu dönemde 10-15 defa parasentez yapılması gereken olgular bildirilmiştir.

 

Sendrom gebe kalmayan kadınlarda kısa süre içinde geriler. Ancak gebe kadınlarda süreç uzayabilir.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön