Tüp bebek tedavisinde yumurtalıkların uyarılması işlemi nasıl yapılır?

Dr. Bülent Urman, tüp bebek sürecinin önemli aşamalarından biri olan yumurtalıkların uyarılması sürecini anlatıyor.

Yumurtalıkların uyarılması

Tüp bebek sürecinde yumurtalıkların uyarılması ne demek?

Tüp bebek yöntemi ile bebek sahibi olma sürecinde ilk yapılan işlemlerden biri sayılan yumurtalıkların uyarılması işlemi, hamilelik şansını arttırabilmek için çeşitli ilaçlar ile takviye yapılarak sağlıklı ve verimli yumurta hücreleri oluşmasına yardımcı olma işlemidir. Yumurtalıklar bu ilaçlar sayesinde uyarılır ve yumurtlama dönemi geldiğinde daha sağlıklı foliküller elde edilmiş olur.

 

 

Tüp bebek tedavisinde yumurtalıkların uyarılması nasıl olur?

Öncelikle adet kanamasının ikinci ya da üçüncü gününde temel ultrason incelemesi yapılarak rahmin ve yumurtalıkların durumu incelenir, kanda da östrojen hormonu seviyelerine bakılır. Duruma göre de yumurta uyarma işleminde kullanılacak ilaç dozuna karar verilir.

 

Uyarı tedavisi başladıktan sonra belirli aralıklarla kontrol muayenesi yapılır. Bu kontrollerde vajinal ultrasonografi yapılarak gelişen folliküllerin sayısı ve büyüklüğü kontrol edilir. Zaman zaman yumurtalıkların ultrasonda gözlenen durumuna göre kanda östrojen incelemesine gerek duyulabilir.

 

 

Tedavide amaç mümkün olduğunca fazla sayıda 16-20 mm çaplı follikül elde etmektir. Takipler esnasında kandaki östrojen düzeyleri kontrol edilerek ilaç dozu ayarlaması yapılabilir. Hedef 14 mm'den büyük follikül başına 200 pg/ml östrojen düzeyine ulaşmaktır. Folliküller yeterli büyüklüğe ulaştığında, son olgunlaşmayı sağlamak için 5.000-10.000 ünite human chorionio gonadotropin (hCG hormonu) enjeksiyonu yapılır.

 

Yumurtaların uyarılması tedavisinin süresi değişken olmakla birlikte ortalama 10 -11 gündür. Çatlatma iğnesinden 32-36 saat sonra yumurta toplama işlemi yapılır.

 

 

Ultrason takipleri sırasında değerlendirilen bir diğer faktör de rahimin içini döşeyen ve endometrium adı verilen tabakanın yapısı ve kalınlığıdır. Gebelik oluştuğunda sağlıklı embriyo rahim içi dokusuna  (endometriuma) yerleşeceğinden buradaki yapı son derece önemlidir. HCG gününde endometrium 6 mm veya daha ince olduğunda gebelik şansı azalmaktadır. Endometrial kalınlığın 14 mm'den fazla olması da olumsuz etki yaratmakta ve gebelik elde edilse bile düşük olma olasılığı artmaktadır.

 

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
2
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  22 Kasım 2016 Salı 21:10

  Salam axsamlar sacim olur 29 cu hefdedeyem

  Cevapla
 •  
  22 Kasım 2016 Salı 21:07

  Hamileliyim 29 cu hefdesindeyem axsamlar saci olur

  Cevapla

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön