Hamileliğin 13. haftası

Hamileliğinizin ikinci trimester denilen dönemi başlıyor.

13. HAFTA
Gebeliğin 13. haftasında neler oluyor?

Hamileliğin 13. haftasında bebeğin durumu

 

Bebeğinizin baş-popo mesafesi 6-7 cm'e ulaşmış durumda, ağırlığı ise yaklaşık 25-30 gr. Şimdiye kadar fetüsün karnının dışında gelişimini sürdüren bağırsaklar artık karnın içindeki yerini alıyorlar ve bebeğin iç organları gelişimini sürdürmeye devam ediyor. 40 hafta boyunca bebeğinizi besleyecek olan plasenta, bebek kadar hızlı büyümüyor ancak bu haftada plasenta da yaklaşık 30 gr ağırlığına ulaştı. Doğum haftasında plasenta 450 ila 900 gram arasında olacak. Ayrıca bebeğinizin karaciğerinde safra salgılanması ve pankreasında insülin üretimi de bu haftada başlar.

 

13. haftada ultrasonografiyle bakıldığında artık bebeğin el-kol ve bacak hareketleri gözlemlenmeye başlar.

 

13 haftalık bebeğin görüntüsü:

 

 

13 haftalık bebeğin ultrason görüntüsü:

 

 

 

Hamileliğin 13. haftasında annedeki değişimler

 

İlk aylarda görülen bulantı ve kusma gibi şikayetler, 13. haftada nihayet önemli ölçüde azalır. Yine de, iniş-çıkışlı hormon seviyeleri yüzünden duygusallık, kafa karışıklığı ve unutkanlık gibi durumlar görülmesi normaldir. İlk haftalardaki şikayetlerin de azalmasıyla birlikte bazı annelerde 13-14. haftalarda cinsel istekte de ani bir artış görülebilir. Unutmayın, hamileliğinizde özel bir risk durumu yoksa ya da doktorunuz aksini önermediyse, hamileliğiniz boyunca cinsel ilişkiye girmenizde herhangi bir sakınca yoktur. Tam tersine, seks sonrasında iyi vakit geçirirmiş olursunuz, rahatlarsınız ve kendinizi çok daha iyi hissedersiniz!

 

 

 

 

 

 

 

Hamileliğin 4. ayına başlanan bu günlerde, annenin vücudundaki değişimler de biraz daha görünür hale gelir. Karın ve bel çevresi belli belirsiz büyürken göğüsler de normalde olduğundan daha büyük görünürler. Hamile kıyafetleri alışverişine çıkmak için uygun bir zaman!

 

 

Hamile kıyafetleri
+34
Charismom 144.50 TL

 

 

Hamileliğin 13. haftası ile ilgili uzman görüşü:

 

Medicana International İstanbul Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Mehtap Derelioğlu hamileliğin 13. haftasında vücuttaki değişimleri şöyle anlatıyor:

 

 • Gebeliğin bu dönemi 2. Trimester denen 13. haftadan başlayıp 3 ayı içeren süreçtir. Gebeliğin diğer dönemlerine göre gebenin rahatladığı bir süreçtir. Fetüsün artmış kalsiyum ve demir ihtiyacını karşılamak amacıyla 12. haftadan sonra multivitamin desteği başlanmalıdır. Dengeli düzenli beslenen gebelerde vitamin eksikliğine rastlanmasa da diyette alınan gıdalar düzenlenmelidir. Artan vitamin ihtiyaçlarına ve gebenin yapılan tetkik sonuçlarına göre düzenlemeye gidilmelidir.

 

 

 • Gebelikte 11 - 14. haftalarda kromozom hastalıklarını değerlendirmek amacıyla ikili tarama testi yapılması gerekir. İkili tarama testi anneden alınan kan tahlili ile belirlenir. Fetüsün ultrasonografide baş-popo mesafesi ölçülüp önce kalınlığı ölçülür ve nazal burun ölçülür. Anneden alınan kan örneğinde serbest BHCG ve PAPP-A denilen hormonlar bakılır. Duyarlılığı %90'dır. 21 ve 18 kromozom hastalıklı bebekleri erken döneminde saptanmasına yönelik yapılır. Risk yüksek grupta çıkar ise ileri bir genetik inceleme önerilir.

 

 

Gebeliğin 13. Haftasında Neler Oluyor? – HT Hayat Hamileliğinizin ikinci trimester denilen dönemi başlıyor.
13. HAFTA
Facebook Yorumları
Yorumlar
8
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  08 Aralık 2019 Pazar 06:23

  Mrh benim de 13 haftalik olduk doktor erkek dedi değişiyormu

  Cevapla
 •  
  06 Haziran 2017 Salı 14:53

  merhaba bende 13 haftalık hamileyim ama karnım hiç büyümedi aynı duruyor ve bir kıpırtıda hissetmiyorm ama bulantılarım hala aşırı şekilde devam ediyor korkuyorum bebegime birşey olcak diye biri bana bir öneri versin lütfen

  Cevapla
 •  
  25 Ekim 2018 Perşembe 15:19

  bu normal bi̇şey bendede durum ayni ama bebeği̇ zaten bu dönemlerde hi̇ssetmemi̇ni̇z normal karninizda artik yavaş yavaş büyür bu zamandan sonra

 •  
  06 Mayıs 2017 Cumartesi 18:24

  Merhaba ben deniz 3.3aylık oldu bebeyim cinsiyeti bellimidır

  Cevapla
 •  
  26 Mart 2018 Pazartesi 11:57

  evet

 •  
  10 Kasım 2016 Perşembe 21:31

  Meraba ben Merjen sizin bilgileriniz sayenizde cok sey ovrendin size tesekur ederim

  Cevapla
 •  
  19 Aralık 2015 Cumartesi 19:34

  On üç heftede bebeğin Cinsiyyeti tam olarak bilinirmi usmde

  Cevapla
 •  
  12 Aralık 2014 Cuma 00:31

  risk yuksek cikarsa yapilmasi gereken genetik incelemeler nelerdir

  Cevapla

İlginizi çekebilecek diğer haberler
 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön