Hamilelikte epilasyon yaptırılabilir mi?

Gebelik öncesi lazer epilasyona başlamış bir kadın, gebe kaldığında buna devam edebilir mi? Ya da gebelikte lazer epilasyona başlanır mı?

Hamilelikte epilasyon yaptırılabilir mi?

Birçok anne adayı, hamilelik hormonlarının da etkisiyle artan tüylenmeden rahatsızlık duyar. bunun sebebi gebelikte değişim gösteren tüy yapısının yeni ve zayıf kıllarda artış olarak kendini ortaya koymasıdır. Doğum sonrası bu tüylerin büyük kısmı kendiliğinden yok olur. Bu nedenle epilasyon yöntemlerinin doğum sonrasına ertelenmesi aslında daha uygun bir yaklaşım. Gebelik döneminde yapılacak lazer epilasyon, bu küçük kıllarda ters etki yaratıp dökülecek kılları güçlendirip kalıcı hale getirebilir. 

 

Lazer ve elektroliz gibi modern epilasyon yöntemlerinin de uzmanlara göre bebeğe herhangi bir zararı olmasa da dökülecek olan kılları güçlendirmesi sebebiyle gebelik döneminde lazer epilasyon önerilmez.

 

Hamileyken lazer epilasyon yaptırılır mı?

Lazer ışık enerjisi kullanan bir teknik. Ortaya çıkan elektromanyetik ışıma röntgende kullanılan X-ışınlarından farklı ve doku içinde ilerleme özelliği yoktur. Anlayacağınız ışın sizi tüylerinizden kurtarırken, dokularınızı da götürüyor mu diye endişe etmenize gerek yok. Işın sadece işlemin yapıldığı alana örneğin sadece yüze etki ediyor ve etki alanı sadece birkaç milimetreyle sınırlı. Bu nedenle anne karnı içindeki bebeğe ulaşması ya da zarar verebilmesi mümkün değil.Benzer şekilde radyo dalgalarıyla çalışan epilasyon sistemlerinde de bebekle ilgili bilinen bir risk söz konusu olmuyor. Bu cihazlar X ışınıyla çalışan röntgen cihazlarına göre daha düşük frekans ve enerjide radyasyonla çalışır. Bundan daha önemlisi söz edilen radyasyon, iyonize edici özelliği olmayan radyasyon. İşlem bittiğinde ortada radyasyon da kalmaz. Bu nedenle hamilelikte kullanımıyla ilgili bilinen bir risk söz konusu değil.

 


Elektroliz

Epilasyonun bir diğer türü olan elektrolizse biraz daha farklı bir yöntem. Burada cilt içine yerleştirilen küçük ve ince bir iğne yardımıyla elektrik akımı verilerek kıl kökü tahrip ediliyor. Elektroliz 100 yıldan uzun bir zamandır kullanılıyor ve bugüne kadar hamilelik üzerinde olumsuz bir etkisi bildirilmemiş.


Bununla beraber meme başı çevresindeki kıllar için hamileliğin son dönemlerinde elektroliz yapılması önerilmiyor. Bu öneri özellikle emzirmeyi isteyen anne adayları için geçerli. Benzer şekilde son 3 aya girildikten sonra karın üzerindeki tüyler için de elektroliz önerilmez. Sakın içinizden son 3 ay tehlikeliyse başlarda neden tehlikeli değil gibi bir düşünceye, çelişkiye kapılmayın. Bunun nedeni bebeğin zarar görme riski değil. Bu dönemde cilt, özellikle karın cildi çok hassaslaşır.

Ayrıca son dönemlerde karın üzerinde yapılan işlem, bebeğin fazla hareket etmesine neden olabilir. Bebeğinizi rahat ettirmek için son 3 ay karnınızla çok haşır neşir olmamanız, elektroliz yaptırmamanız daha iyi olur.


Hem bebeğin hareketleri hem de işlem sırasında duyulabilecek hafif ağrı anne adayını rahatsız edebilir. Elektroliz mutlaka uygun hijyen ve steril şartlarına sahip yerlerde yapılmalı. Aksi takdirde, her işlemde olabileceği gibi, bunda da enfeksiyon riski vardır.

 

 

Gebelikte Koyulaşan Cilt 

Gebelikte özellikle koltukaltı ve genital bölgede renk koyulaşması mümkün olduğundan lazer gibi kozmetik işlemler bu koyulaşmayı artırabilir ve bu da yönemin verimliliğini düşürür. 

Tüm bu nedenlerle gebelik sırasında tüylerle mücadeleye ara verip doğum sonra 6. haftadan sonra hatta bebeğiniz azıcık büyüdükten sonra (hormonlar filan evet de, uykusuzluk var... o sırada kılla mı uğraşacaksınız?) gebelik hormonları vücuttan tamamen çekilip, vücut normal kıl yapısına döndükten sonra devam etmek daha uygun olur. 

Gebe olduğunun farkına varmadan lazer epilasyon yaptıran kişilerin de herhangi bir derde kapılmasına gerek yoktur. 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
5
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  11 Ağustos 2018 Cumartesi 14:08
 •  
  22 Aralık 2017 Cuma 11:53

  Slm yüzüme lazer epilasyon yatırıyorum ama çocuk çok istiyorum ne yapmam. Gerekiyor lazeri bırakamam lütfen yardım bekliyorum

  Cevapla
 •  
  09 Temmuz 2016 Cumartesi 15:58

  3 aylık hamileyim lazer yapılırmı

  Cevapla
 •  
  09 Mart 2016 Çarşamba 00:11

  Bir aylik hamileyi lazer epilasyon zararlimi

  Cevapla
 •  
  26 Ocak 2016 Salı 21:52

  Meraba suan sadece yuzume lazer epilasyon yaptiriyorum ama bir yandan da cocuk istiyorum ama cocuga zarar verir diye korkuyorum lutfen yardimci olun bana

  Cevapla

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön