Hamilelikte epilasyon yaptırılabilir mi?

Doğum sonrası, hamilelikte artan tüylerin büyük kısmı kendiliğinden yok olur. Bu nedenle epilasyon yöntemlerinin doğum sonrasına ertelenmesi aslında daha uygun bir yaklaşım.

Hamilelikte epilasyon yaptırılabilir mi?

Birçok anne adayı, hamilelik hormonlarının da etkisiyle artan tüylenmeden rahatsızlık duyar. Doğum sonrası bu tüylerin büyük kısmı kendiliğinden yok olur. Bu nedenle epilasyon yöntemlerinin doğum sonrasına ertelenmesi aslında daha uygun bir yaklaşım. Buna karşın lazer ve elektroliz gibi modern epilasyon yöntemlerinin de uzmanlara göre bebeğe herhangi bir zararı yok. Bu yöntemlerin hamilelik öncesinde ya da hamilelik sırasında kullanılması, anne adaylarında endişeye neden olabiliyor. Güvenilirliği konusunda kafalarında soru işaretleri oluşuyor.

 

Hamileyken lazer epilasyon yaptırılır mı?

Lazer ışık enerjisi kullanan bir teknik. Ortaya çıkan elektromanyetik ışıma röntgende kullanılan X-ışınlarından farklı ve doku içinde ilerleme özelliği yoktur. Anlayacağınız ışın sizi tüylerinizden kurtarırken, dokularınızı da götürüyor mu diye endişe etmenize gerek yok. Işın sadece işlemin yapıldığı alana örneğin sadece yüze etki ediyor ve etki alanı sadece birkaç milimetreyle sınırlı. Bu nedenle anne karnı içindeki bebeğe ulaşması ya da zarar verebilmesi mümkün değil.Benzer şekilde radyo dalgalarıyla çalışan epilasyon sistemlerinde de bebekle ilgili bilinen bir risk söz konusu olmuyor. Bu cihazlar X ışınıyla çalışan röntgen cihazlarına göre daha düşük frekans ve enerjide radyasyonla çalışır. Bundan daha önemlisi söz edilen radyasyon, iyonize edici özelliği olmayan radyasyon. İşlem bittiğinde ortada radyasyon da kalmaz. Bu nedenle hamilelikte kullanımıyla ilgili bilinen bir risk söz konusu değil.

 


Elektroliz

Epilasyonun bir diğer türü olan elektrolizse biraz daha farklı bir yöntem. Burada cilt içine yerleştirilen küçük ve ince bir iğne yardımıyla elektrik akımı verilerek kıl kökü tahrip ediliyor. Elektroliz 100 yıldan uzun bir zamandır kullanılıyor ve bugüne kadar hamilelik üzerinde olumsuz bir etkisi bildirilmemiş.


Bununla beraber meme başı çevresindeki kıllar için hamileliğin son dönemlerinde elektroliz yapılması önerilmiyor. Bu öneri özellikle emzirmeyi isteyen anne adayları için geçerli. Benzer şekilde son 3 aya girildikten sonra karın üzerindeki tüyler için de elektroliz önerilmez. Sakın içinizden son 3 ay tehlikeliyse başlarda neden tehlikeli değil gibi bir düşünceye, çelişkiye kapılmayın. Bunun nedeni bebeğin zarar görme riski değil. Bu dönemde cilt, özellikle karın cildi çok hassaslaşır.

 


Ayrıca son dönemlerde karın üzerinde yapılan işlem, bebeğin fazla hareket etmesine neden olabilir. Bebeğinizi rahat ettirmek için son 3 ay karnınızla çok haşır neşir olmamanız, elektroliz yaptırmamanız daha iyi olur.


Hem bebeğin hareketleri hem de işlem sırasında duyulabilecek hafif ağrı anne adayını rahatsız edebilir. Elektroliz mutlaka uygun hijyen ve steril şartlarına sahip yerlerde yapılmalı. Aksi takdirde, her işlemde olabileceği gibi, bunda da enfeksiyon riski vardır.

Facebook Yorumları
Yorumlar
4
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  22 Aralık 2017 Cuma 11:53

  Slm yüzüme lazer epilasyon yatırıyorum ama çocuk çok istiyorum ne yapmam. Gerekiyor lazeri bırakamam lütfen yardım bekliyorum

  Cevapla
 •  
  09 Temmuz 2016 Cumartesi 15:58

  3 aylık hamileyim lazer yapılırmı

  Cevapla
 •  
  09 Mart 2016 Çarşamba 00:11

  Bir aylik hamileyi lazer epilasyon zararlimi

  Cevapla
 •  
  26 Ocak 2016 Salı 21:52

  Meraba suan sadece yuzume lazer epilasyon yaptiriyorum ama bir yandan da cocuk istiyorum ama cocuga zarar verir diye korkuyorum lutfen yardimci olun bana

  Cevapla

 • Propolis nedir? Propolisin faydaları nelerdir?
  Propolis nedir? Propolisin faydaları...

  Süresi : 01:12 İzlenme : 407

 • Senarist, yazar Meriç Demiray'la Türk dizileri ve kitaplar hakkında konuşuyoruz
  Senarist, yazar Meriç Demiray'la Türk...

  Süresi : 30:30 İzlenme : 266

 • Evde kot eskitme nasıl yapılır?
  Evde kot eskitme nasıl yapılır?

  Süresi : 00:56 İzlenme : 4985

 • Devlet Opera Balesi Çocuk Korosu ile 23 Nisan kutlaması
  Devlet Opera Balesi Çocuk Korosu ile 23...

  Süresi : 01:20 İzlenme : 324

 • "Rüya tabircilerine karşı temkinli yaklaşmak gerekli"
  "Rüya tabircilerine karşı temkinli yaklaşmak...

  Süresi : 28:09 İzlenme : 856

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön