Gebelik maskesi nedir?

"Gebelik maskesi geçer mi? Gebelik maskesi oluşmaması için neler yapmak gerekir? Gebelik maskesi nasıl geçer?" sorularının yanıtı haberimizde.

Gebelik maskesi hakkında bilmeniz gerekenler...

Medicana International İstanbul Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Arzu Aslan, hamilelik döneminde ortaya çıkan ve “gebelik maskesi” olarak bilinen cilt lekeleri başta olmak üzere kadınların saç, tırnak, cilt ve cilt altı dokularında meydana gelen fizyolojik değişiklikler hakkında önemli bilgiler verdi.

 

Hamilelik döneminde çoğu kadının cilt tonunda belirli derecelerde koyulaşma görüldüğünü ifade eden Dermatoloji Uzmanı Dr. Arzu Aslan, şunları söyledi: “Bunun sebebi, artmış olan östrojen ve progesteron hormonudur. En sık görüleni karın ortasından başlayıp genital bölgeye uzanan çizgi şeklinde koyulaşmadır, doğum sonrası tamamen normale döner. Diğer koyulaşan bölgeler ise meme uçları, genital bölge, makat, boyun, yara kesi izleridir. Bunun yanında çiller de de koyulaşma görülür.”

 

Gebelik maskesi geçer mi?

 

Anne adaylarının yüzlerinde oluşan ve gebelik maskesi olarak tanımlanan lekelerin hamilelerin yüzde 75’inde görüldüğünü belirten Dr. Arzu Aslan, “Gebelik maskesi yanak, alın, dudak üzeri, çenede görülür. Yüzeysel olanlar açık kahverengi, derinin daha alt tabakalarına inmiş olanlar ise daha koyu kahverengidir. Gebelik maskesi bir senede geriler fakat tamamen geçmez.” dedi. Leke oluşumunu önlemek için şu tavsiyelerde bulundu: “Yüksek koruyucu faktörler içeren organik koruyucu içeren kremler kullanılmalı, yazın mutlaka geniş kenarlı şapka takılmalıdır. Gebelik sonrası gerilemeyen lekeler için soyucu yenileyici kremler, mezoterapi, prp ve lazer tedavileri uygulanabilir.”

 

Gebelik maskesine karşı ne yapılmalı?

 

Hamile kadınların 3'te ikisinde, benlerin koyulaştığını ve et benlerinin sayısının arttığına dikkat çeken Dr. Aslan “Ancak benlerdeki koyulaşma fizyolojik kabul edilip kendi haline bırakılmamalı mutlaka yakından takip edilmeli, şüphelenilen durumlarda çıkarılmalıdır. Gebelikte artan östrojen sebebiyle örümceksi benler, avuç içlerinde kızarıklık ortaya çıkar. Doğumdan sonra 3. ayda geriler” şeklinde bilgi verdi.

 

 

Beyaz çatlakların tedavisi zordur

Bu dönemde görülen en yaygın cilt problemlerinden birinin de çatlaklar olduğunu söyleyerek, çatlakların tedavisi hakkında şunları söyledi: “Çatlaklar kadınlar için gebeliğin en önemli problemidir. Altıncı ve yedinci ayda ani kilo artmasına bağlı olarak ortaya çıkar. Burada dikkat edilmesi gereken çatlağa, pembe kırmızı renkli iken müdahale etmektir. Beyaz çatlakların tedavisi zordur. Çatlak önleyici kremlerin 4. gebelik ayından itibaren sürülmesi gerekir, bir kez oluştuktan sonra tedavisi zordur. Zeytinyağı ve Hindistan cevizi yağının kanıtlanmış herhangi bir faydası yoktur. Doğum sonrası lazer, dermaroller, mezoterapi gibi yöntemlerden faydalanarak çatlaklara erken dönemde müdahale edilebilir”

 

Dermatoloji Uzmanı Dr. Arzu Aslan, gebelikte, tırnaklarda ve saçlarda görülen değişimi ise şöyle anlattı: “Tırnaklarda gebelikte hızlı uzama görülür ancak tırnak kırılganlığı ve çizgilenmesi artar. Saçlarda ise hormonal olarak hacim artışı olur, saçlar dökülme evresine girmezler. Doğum sonrası 4. ayda meydana gelen ani saç dökülmesi fizyolojik kabul edilir.”

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön