Anne olmak için en uygun yaş hangisi?

İngiltere’de yapılan bir araştırmada, kadınların fiziksel ve duygusal olarak hangi yaşta anne olmaya daha elverişli olduklarıyla ilgili ilginç sonuçlara ulaşıldı.

Anne olmak için ideal yaş kaçtır?

Anne olmak için en iyi zaman hangisi? Royal College Jinekoloji Birimi’ne göre, 20 yaş ile 35 yaş arası en uygun zaman. Bu 15 senelik zaman içerisinde döllenme daha kolay oluyor, yüksek tansiyon hastası olma ihtimalinizin düşük olduğu bir yaşta oluyorsunuz ve düşük tehlikeniz az oluyor, sezaryen doğum yapma ihtiyacınız az oluyor… Dönem olarak daha enerjik olabileceğiniz için uyku yoksunluğu ve yoğun tempo sizi o kadar da etkilemiyor…

 

Peki ya çocuk yetiştirmeye başlamanın ideal yaşı nedir? Aarhus Üniversitesi’nin araştırmasına göre, 30’lu yaşlar bekli de daha üzeri aslında anne olmak için daha ideal. Danimarkalı kadınlar üzerinde yapılan bu çalışmaya göre, olgun yaşlarda çocuk sahibi olmak demek daha az davranışsal sorun ve duygu değişimi demek. Danimarka’da, ortalama çocuk sahibi olma yaşı 30.9.

 

Çocuk doğurmayı erteleyen annelerde aslında (her zaman olmasa da) eğitim olarak yüksek seviyeye ulaşmış olmak, finansal olarak kendisine yetebilir olmak ve genç annelere göre daha sakin ve oturmuş ilişkiler görülebiliyor. Sadece bunlar bile çocuk eğitimindeki farklılıkları göz önüne sermeye yetmez mi?

 

 

Olgun anne mi, genç ve enerjik anne mi?

Araştırmacıların söylediğine göre dahası da var. Daha olgun annelerde affedicilik ve anneliklerinde daha esnek olma söz konusu oluyor. Bu durumun da uzmanlara göre otoriter ebeveynliğin tam zıttında durduğuna, kurallar ve limitler belirlerken öngörülen mantık çerçevesinin çocuk açısından da doğru olduğunu söylemek mümkün. Danimarka’da yapılan çalışma, olgun annelerin sözlü ya da fiziksel olarak çocuklarına daha az ceza verdikleri ortaya çıkıyor. Daha sabırlı ve daha az disiplin kullanıyorlar. Ancak, annelerinin yaşına bakılmaksızın, çalışmadaki 15 yaş çocuklarda benzer duygusal problemler görülüyor.

 

Ancak çalışmanın amacı geç yaşta anne olmanın güzelliklerini göstermeye çalışmak değil. Çünkü dahası da var. Başka bir açıklamaya göre ise, daha yaşlı anneden doğan çocuklar algı becerisi testlerinde, genç annelerin çocuklarına göre daha iyi sonuçlar ortaya koyuyorlar. Bu testler çocukların ileride gösterecekleri eğitim başarılarıyla ilgili ciddi bir belirleyici olabiliyor.

 

 

Ancak, her ne kadar doğumda yaşanan problemler giderek azalmış olsa da, ilerleyen yaştaki kadınlarda ciddi bir doğurganlık problemi ortaya çıkabiliyor. Buradaki sebep çok güçlü. Aslında ileri yaşta bir anne olmak daha iyi değil; ancak çocuğun gelişimini etkileyecek problemleriniz yoksa, 30'lu yaşlarda anne olmakta da bir problem yok elbette. Yani aslında buradan çıkarılacak olan mesaj şöyle: 30 yaşındaysanız, illa ki çocuğunuza karşı daha sabırlı olacaksınız diye bir şey yok. Problem yoksa, gelişim de normal ilerleyebilir.

 

 

Anne olmadan önce ve olduktan sonra

 

 

Bu yazının İngilizce orijinali theguardian.com sitesinde yayınlanmıştır.

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön