Dış gebelik nedir, nasıl belli olur?

Op. Dr. Aylin Akıncı, dış gebelikle ilgili sorularımızı yanıtladı...

Dış gebelik nedir?

Medicana Çamlıca Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Aylin Akıncı, dış gebelik konusunda merak edilenleri açıklıyor:

 

Dış gebelik nedir? 

Embriyonun (döllenmiş yumurta hücresinin) normal yerleşim yeri olan rahim içi yerine başka bir yerde ve sıklıkla fallop tüpünde yerleşmesi ve burada gelişmesi sonucu oluşan normal dışı bir gebelik durumudur. 

 

Dış gebelik neden olur?

Rahim içine geçişi geciken döllenmiş yumurta dış gebelik şeklinde gelişir. Bunun 5 en önemli sebebi var. Mekanik, fonksiyonel, kısırlık ve yumurtlama tedavisi, korunma yönteminde başarısızlık ve son olarak ileri yaş:

 

1) Mekanik sebepler: Tüpe ait geçirilmiş ameliyatlar sonrası tüp cidarının bozulması sonrası oluşan gebeliklerde, pelvik bölgeye ait geçirilmiş enfeksiyonlar ve cinsel yolla bulaşan hastalıklarda, özellikle tüplerin enfeksiyonu (salpenjit) sonrası tüpün iç yüzeyinin hasarlanması sonucu kısmen veya tamamen tıkanması sonrasında oluşan gebeliklerde, dış gebelik ihtimali artar. Apandisit ve yumurtalık ameliyatı sonrası oluşan karın içi yapışıklıklar nedeniyle dış gebelik oluşabilir. Ya da son olarak tüpün yapısal anomalilerinde de oluşabilir.

 

 

2) Fonksiyonel (işleve bağlı) sebepler: Tüplerin hareketinde değişme, sadece progestin içeren doğum kontrol hapları, ertesi gün hapları ve yumurtlama tedavileri.

 

3) Kısırlık ve yumurtlama tedavileri

 

4) Korunma yönteminde başarısızlık

 

5) İleri yaş

 

 


"Vajinal duş dış gebelik riskini 2 kat artırır"

 

Dış gebelik nasıl anlaşılır, belirtileri nelerdir?

Dış gebelik çeşitli şekillerde ortaya çıkabilir. Belirtiler adet gecikmesi, düzensiz lekelenme tarzı vajinal kanama ve karın ağrısıdır. Bazen çok sinsi seyrederek hiç belirti de vermeyebilir. Hasta gününe yakın adet olabilir ve geç dönemde tüpte hasar ve kanama varsa karın içi kanamaya bağlı olarak hastada ani gelişen şiddetli karın ağrısı ve yaygın hassasiyet gibi ciddi bir tablo ile ortaya çıkabilir. Bu durumda kan basıncı düşerken nabızda artış izlenir. Hastada halsizlik, baygınlık hissi ve göz kararması gelişir. Hastaların %25’inde şok bulguları görülebilir.

 

Dış gebelik ne kadar sürer?

Tanı konulmamış dış gebelik, yerleşiği yerde büyüyemeyeceği boyuta geldiğinde dokuda yırtılma ve karın içi kanamaya sebebiyet verir, akut tablo ortaya çıkarana kadar veya tanı konulduysa medikal veya cerrahi tedavi olana kadar devam eder. Nadir olarak da kendiliğinden gerileyip vücut tarafından ortadan kaldırılır.

 

 

Dış gebelik tekrarlar mı?

Dış gebeliğin tekrarlanma riski, etkilenmiş tüpün onarılmasından ya da alınmasından bağımsız olarak %10 civarındadır.

 

Dış gebelik geçirenler nelere dikkat etmeli?

Enfeksiyonlardan korunmalı, hamilelikten korunma yöntemi olarak da sadece progesteron içeren doğum kontrol hapları, ertesi gün hapları ve rahim içi araç (spiral) kullanmamalıdır.

 

 

Dış gebelikte en büyük risk nedir?

Dış gebelik tanısı geç konulur ve dış gebelik bulunduğu yerden rüptüre (yırtılma) olursa, karın içi kanama oluşur. Hastada halsizlik, baygınlık hissi ve göz kararması gelişir. Hastaların %25’inde şok bulguları görülebilir. Bu hayatı tehdit eden ciddi bir durumdur.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön