Hamileliğin ilk haftalarındaki kanamaya dikkat

Damla Çeliktaban, Jin. Op. Dr. Adli Şadi Karaman ile hamilelik döneminde oluşan kanamaların nedenlerini konuştu.

Erken gebelikte kanama düşüğe işaret edebilir

Hamilelik dönemi heyecanlı olduğu kadar bir o kadar da dikkatli olunması gereken bir dönem. Bazı durumlarda başa gelen kanamalar farklı durumlara işaret ediyor olabilir. Kanamaların özellikleri ve türleri hakkında Jin. Op. Dr. Adli Şadi Karaman bilgi verdi...

 

Avusturya Sen Jorj Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Jin. Op. Dr. Adli Şadi Karaman göre gebelikte görülen vajinal kanamalar, her evrede son derece önemli. Miktarı ve süresi ne kadar olursa olsun, böyle bir kanama olduğunda gebenin doktoruna başvurması ve kontrolden geçmesi gerekli. Normal bir gebeliğin ortalama 40 hafta kadar sürdüğünü düşünürsek ilk 20 haftalık döneminde görülen kanamalar, erken gebelik kanamaları, ikinci 20 haftalık dönemdekiler ise geç gebelik kanamaları olarak ifade ediliyor.

 

 

Hamilelikte kanamaların sebepleri

Tüm gebeliklerin yüzde 25’inde ilk 3 ayda vajinal kanama görülüyor. Bu kanamalar ilk olarak düşük tehdidini düşündürüyor. Kanamanın çok olması, kanama ile birlikte ağrı olması düşük riskini artırıyor. Bu kanamaların en önemli nedenleri: Anormal sperm veya yumurta ile oluşan gebelikler, rahmin gebeliğe yeterince hazırlanamaması, gebeliğin devamı için gerekli olan progesteron hormonunun yetersiz salgılanması, vajen ve rahim ağzındaki enfeksiyon ve yaralanmalar, dış gebelik. Dr. Şadi Karaman bu gibi durumlarda hekimin muayene yoluyla nedeni tespit etmeye çalıştığını, ultrason ile gebelik kesesinin ve embriyonun gününe uygun gelişmede olup olmadığı ve embriyonun kalp atışının mevcut olup olmadığını araştırdığını belirtiyor.

 

 

 

Dış gebelik nedir?

İlk 3 ayda görülen kanamaların en önemli sebeplerinden biri de dış gebelik. Bu durum gebelik kesesinin rahim dışında bir yere yerleşmesi sonucu ortaya çıkıyor. Şiddetli karın ağrısı ve vajinal kanamaya neden oluyor. Ultrason ve laboratuvar testleriyle tanısı konabiliyor. Genellikle cerrahi müdahale ile sonuçlanıyor. Bunun dışında düşük tehdidine yol açan diğer kanamaların en önemli tedavisi, embriyonun kalp atışları devam ettiği sürece mutlak yatak istirahati. Bunun yanı sıra düşük önleyici bazı ilaçlar ya da duruma göre progesteron hapları kullanılabiliyor.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön