Hamilelikte kanama ile ilgili merak edilenler

Gebelikte kanama çok ciddi sorunları işaret ediyor olabileceği gibi, önemsiz bir belirti olarak da ortaya çıkabilir. Her durumda doktorunuzu bilgilendirmeyi ihmal etmemelisiniz.

Hamilelikte kanama ile ilgili merak edilen her şey

Hamilelikte kanama pek çok anne adayı için endişe verici olabilir. Konu ile ilgili en çok merak edilenleri Op. Dr. Güneş Gündüz’e danıştık:

 

Hamilelikte kanama olur mu?

Evet, hamilelik sürecinde zaman zaman vajinal kanamalar görülebilir. Bazı kanamalar önemsiz kabul edilse de bazı durumlarda gebelikte kanama olması ciddi sorunlara işaret ediyor olabilir.

 

 

 

Hamilelikte kanama sebepleri nelerdir?

Hamileliğin ilk haftalarında tutunma kanaması dediğimiz, gebelik kesesinin yerleşme ve büyümesine bağlı olarak, bazen lekelenme şeklinde, bazen de adet kanamasına benzer kanamalar görülebilir. Hamileliğin ilerleyen evrelerinde ise, daha çok plasenta problemlerine bağlı kanamalar görürüz. Rahim ağzının etrafında yerleşen plasenta durumunda da kanama görülebilir. Gebelikte travma, tansiyon yüksekliği gibi sebeplerle plasentanın yerinden erken ayrılması durumunda da kanama izlenir. Umblikal kordonun (göbek kordonunun) plasentaya giriş yerindeki anomaliler de kanamaya neden olabilir. Örneğin kordondaki damarların amnion zarı üzerine yapışık olması ve zar yırtıldığında bu damarların kanaması sonucu da vajinal kanama görülebilir.

 

Hamilelikte kanama ne zaman olur?

Hamilelikte kanama her dönemde görülebileceği gibi daha çok doğuma yakın dönemlerde ve gebelik kesesinin tutunmaya çalıştığı ilk dönemlerde izlenir.

 

Hamilelikte kanama olursa ne yapılmalı?

Hamilelikte kanama olduğunda, tedavi şekilleri kanamanın gerçekleştiği gebelik dönemine ve kanamanın sebebine göre değişir. Eğer ilk haftalarda rastlanan kanamalar söz konusu ise, çoğunlukla istirahat ve ilaç tedavisi ile kanama şikayeti önemli ölçüde geriler. Hamileliğin son döneminde plasenta veya umblikal korda (göbek kordonuna) bağlı kanamalar yaşanıyorsa, hamileliğin sonlandırılması gerekebilir. Plasentanın rahim ağzına yakın yerleştiği plasenta previa söz konusu ise, kanamanın az olduğu durumlarda istirahat ile bebek yeterince büyüyene kadar beklendikten sonra doğum başlatılabilir.

 

HAMİLELİKTE RİSK YARATAN 9 ÖNEMLİ NEDEN Doç. Dr. Hülya Dede, hamilelikte... DOĞUM SONRASI KANAMALAR HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER Lohusalık döneminde yaşanan kana...

 

Hamilelikte kanama bebeğe zarar verir mi?

İlk haftalarda görülen tutunma kanamalarının bebeğe herhangi bir zararı bulunmaz ancak hamilelikte ciddi sorunlara bağlı gelişen kanamalar, gebelik kesesinin düşmesine veya son dönemde olan plasental ve kordona bağlı kanamalar bebeğe giden kanın azalmasına ve ölümüne neden olabilir. Bu nedenle gebelikte herhangi bir kanama görüldüğünde mutlaka doktora danışılması ve gerekli tedbirlerin alınması önerilir.

 

 

Bir bebek nasıl oluşur?
+30
Fotoğrafçı Lennart Nilsson, özel yöntemler kullanarak spermin yumurtayla buluşmasından doğuma kadar, bir bebeğin oluşmasının ilginç aşamalarını görüntüledi.   Vajina kanalında rahim ağzına doğru ilerleyen spermler. İçlerinden sadece biri (ya da ikiz-üçüz olacaksa, birkaçı) yumurta hücresine ulaşabilecek.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Prof. Dr. Bahçeci: Tüp bebek tedavisi kaç kez denenmelidir?
  Prof. Dr. Bahçeci: Tüp bebek tedavisi kaç...

  Süresi : 05:14 İzlenme : 533

 • Umur Bugay ve Zeynep Bugay'la Bizimkiler ve Sevgili Nasıl Bulunur?
  Umur Bugay ve Zeynep Bugay'la Bizimkiler ve...

  Süresi : İzlenme : 375

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 8929

 • Son kullanma tarihleri ne zaman bitiyor?
  Son kullanma tarihleri ne zaman bitiyor?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3517

 • Nazlı Çevik Azazi'den kısa bir masal...
  Nazlı Çevik Azazi'den kısa bir masal...

  Süresi : İzlenme : 2172

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön