Zehra’nın gebelik günlüğünde 27-28. hafta

Zehra Dörter, hamileliğinin 27 ve 28. haftasını anlatıyor.

Zehra’nın gebelik günlüğünde 27-28. hafta

Üçüncü üç aylık dönemdeyiz ve neler yaşıyoruz?

 

Gebeliğimin 7. ayını bitirdim. 4 kişilik bir hayata hazırlanırken, yoğun, koşturmacalı ve yorgun bir döneme girdik. Hazırlık süreci pek de kolay geçmiyor. İlk kararımız biraz daha büyük bir eve taşınmak oldu. Fakat işler pek de planladığımız gibi gitmiyor. Evin hazırlıkları bizden kaynaklı olmayarak henüz bitmedi ve ne zaman biteceği de belli değil. Bu belirsizlik içerisinde yarı kolili bir evde yaşamak tahmin edersin ki pek de kolay değil. Dağınıklıktan haz etmeyen biriyim ve evim her daim dağınık şu sıra. Kızım da bu konuda bana benziyor ve o da bu durumdan rahatsız. Aradığı bir eşyasını bulamayıp geriliyor ya da ne zaman yeni evimize gideceğiz diye soruyor. Yanıt veremiyor olmak da beni biraz yoruyor. Kısa zamanda çözülmesini diliyorum.

 

Bunun dışında ne mi yapıyorum? Hayatın tadını çıkarıyorum. Bol bol geziyorum ama kısa mesafeli yürüyüşler. Karnım büyüdüğü için mesaneme olan baskı ciddi oranda arttı ve uzun yürümek pek mümkün olmuyor. Rotamı da temiz tuvaletleri olan yerlere göre ayarlıyorum. Havalar da pek dengesiz, hepimizin malumu. Bu havalara göre giyinmek hele ki gebe iken buna uygun giyinmek daha da önem arz ediyor. Benim böyle havalarda özellikle dikkat ettiğim hususlar;

 

 • Kıyafetlerimin pamuklu olması,
 • Muhakkak bir ince bir kalın iki kattan oluşması,
 • Kumaşların nefes alabilir özellikte ve sıkmıyor olması.

 

Bunlar neden önemli diye soracak olursan eğer; pamuklu dokumalar nefes alabilir özelliği sebebiyle sıcak soğuk hava değişimlerinde terlememi engelliyor. İki kat giyiyorum çünkü; sıcak olduğunda birini çıkarıp terlemeyi önlüyorum. Sıkı giyinmiyorum çünkü; karın ve kasıklarda oluşacak baskı ağrı yapabiliyor. Çok mecbur olmadığım sürece kilotlu çorap da giymiyorum ki nefes almayan ürünler olduklarından genital bir takım sorunlara yol açabiliyor. Tüm bunların yanı sıra yanımda muhakkak şal taşıyorum. Malum karnım büyüdü ve önüm kapanmıyor. Göğsümü üşütmemek için şal ile sarıyorum.

 

27 ve 28. haftada bende ve bebeğimde ne gibi gelişmeler oldu?

Geçtiğimiz haftaları okuduysan biliyorsundur. Bel ve sırt ağrılarımdan yakınıyordum. Şükür ki vücudum dengesini buldu ve ağrılarım geçti. Kan tahlili sonuçlarım olması gerekenden düşük olması sebebiyle doktorum içtiğim ilacın dozunu günde ikiye çıkardı. Beslenmeme daha fazla özen göstermeye başladım. Demir ve protein odaklı besleniyordum, artırdım. D vitamin damlası kullanmaya devam ediyorum. Meyvelerin şekerini dengelemek için kuruyemiş ve ayram tüketimine devam ediyorum. Balık tüketimini de artırmaya çalışıyorum.

 

Bebeğimin gelişimi Güliz’e göre önde seyir ediyor. Bu hafta 1300 gr olmuş, boyu ve kafa çevresi de 1 hafta önde. Son haftalarda dengesini bulacaktır dedi doktorumuz. Ultrason fotoğrafına göre Güliz’e çok benziyor. İkisi arasındaki fark Deniz’ in çenesi biraz daha sivri, babası gibi. Sanırım yine babasına çok benzeyen bir evlat geliyor.

 

Önümüzdeki hafta bebek için alışverişimden bahsedeceğim. Haftaya görüşmek üzere...

 

Sevgiyle kalın.

 

Hamileliğin 27. haftasında neler olur?

Hamileliğin 28. haftasında neler olur? 

 

 

Yazı: Zehra Dörter

 

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
2
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  22 Kasım 2017 Çarşamba 19:52

  Ben 20 haftalik gebeyim ama cok hissetmiyorum kizimi neden

  Cevapla
 •  
  26 Aralık 2017 Salı 21:07

  bebeğinizin gelişimi yolunda devam ediyor ise biraz kendinizi dinleyin, ona seslenin. 17. hafta itibariyle kulak ve duyma gelişimi tamamlanmış olduğundan sesinize tepki verecektir.


İlginizi çekebilecek diğer haberler
 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön