Emzirirken destek almak çok şeyi değiştirir

İngiltere genelinde yapılan bir anketin sonuçlarına göre, emzirme döneminde diğer emziren annelerle bir araya gelmenin pozitif etkileri oldukça önemli.

Emzirirken destek almak çok şeyi değiştirir

Dünya Sağlık Örgütü de dahil olmak üzere dünya çapında geçerliliği olan pek çok sağlık kuruluşu, bebeklerin ilk altı ay boyunca mutlaka emzirilmeleri gerektiğini, ek gıdalara geçtikten sonra da 2 yıla kadar emzirilebileceklerini önemle vurguluyor. Emzirmenin anne ve bebek sağlığı üzerindeki olumlu etkileri gün geçtikçe daha çok anlaşılır hale geliyor.

 

Ancak hala dünyanın pek çok yerinde anneler, yeterince desteklenmedikleri için emzirmenin faydalarından mahrum kalabiliyorlar. İngiltere’de 200 kadından yalnızca biri bebeğini bir yıldan fazla emzirebiliyor. Geçtiğimiz yıl yapılan yeni bir araştırma, emzirmeye devam edebilen kadınların çevresinde kendisine destek olan başka kadınların da varlığına dikkat çekiyor. Emzirmeye devam eden veya daha önce emzirmiş olan başka kadınlardan destek alan anneler, bebeklerini daha uzun süre emzirebiliyorlar.

 

Emzirme desteği almak için ne yapabilirsiniz?

Ülkemizde geleneksel olarak emziren anneyi destekleme kültürü yaygındı. Kalabalık ailelerde yaşayan, ailesindeki diğer tecrübeli kadınlardan tavsiyeler alabilen kadınlar bebeklerini emzirme konusunda genellikle çok daha rahat olabiliyorlardı. Ancak günümüz koşullarında emziren anneler, kendileri gibi bebeğini emzirme sürecinde olan diğer kadınlarla bir arada olmakta zorluk çekebiliyor ve emzirme konusunda kendilerini yalnız hissedebiliyor.

 

Son yıllarda doğum ve emzirme ile ilgili farkındalığın artmasıyla birlikte bu konularda destek veren uzmanların ve aktivistlerin de sayısı artıyor. Emzirme konusunda destek almak için şunları yapabilirsiniz:

 

Emzirme teknikleri

 

 

Bir emzirme danışmanı ile görüşün

Bazı hemşireler, ebeler, psikologlar veya doğum profesyonelleri; emzirme danışmanlığı eğitimlerini tamamlayarak emziren annelere profesyonel olarak destek verebiliyorlar. Siz de yaşadığınız şehirde böyle bir uzmandan destek alıp alamayacağınızı araştırabilirsiniz. Özellikle emzirme ile ilgili sorunlar yaşadığınızı düşünüyorsanız, emzirme konusunda kendinizi rahat hissetmiyorsanız bir emzirme danışmanı ile çalışmanız çok faydalı olacaktır.

 

Kendinize bir emzirme grubu bulun

Bizim kültürümüzde pek yaygın bir uygulama olmasa da Amerika’da ve Avrupa’da insanlar ortak ilgi alanlarıyla ilgili gruplar oluşturup düzenli olarak buluşarak sosyalleşip, çeşitli ihtiyaçlarını giderebiliyorlar. Siz de çevrenizde emzirme konusunda ilgi duyan kadınlarla düzenli olarak bir araya gelip sohbet edebileceğiniz etkinlikler düzenlemeyi deneyebilirsiniz. Emziren bir-iki arkadaşınızla arada sırada bir araya gelip emzirirken yaşadıklarınız hakkında konuşmak bile ufkunuzu açacak, birçok şeyi olumlu yönde değiştirecektir.

 

Online emzirme gruplarına katılın

Sosyal medyada ve çeşitli forumlarda emziren kadınlar ve emzirme uzmanları online olarak bir araya gelebiliyor. Örneğin Facebook’ta binlerce üyenin takip ettiği “Emzirme Sanatı”, “Emzirme Platformu” gibi gruplara üye olarak burada diğer emziren annelere ve emzirme uzmanlarına ulaşabilirsiniz.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  26 Temmuz 2017 Çarşamba 09:42

  Benimde uc kızım var rabbim acılarını göstermesin fakat eşim bir de erkek olsun istiyo nasi yol almalıyım lütfen yrd

  Cevapla

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

BU KATEGORİDEKİ EN ÇOK OKUNANLAR

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön