Anne-bebek dostu sezaryen doğum mümkün!

Sezaryen doğum her zaman en son tercih edilecek bir durum ancak normal doğumun bazı faydalarını sezaryen seçeneğinde bile gerçekleştirmek mümkün.

Anne-bebek dostu sezaryen doğum mümkün!

Anne-bebek dostu sezaryen nedir?

Normal doğum mümkün olmadığında, sezaryen ameliyatı annenin ve bebeğin sağlığı için tek seçenektir.

 

Süreç doğru bir şekilde takip edilmiş, vajinal doğum için uygun ortam oluşturulmuş ve anne her şekilde desteklenmiş olabilir ancak yine de elde olmayan bazı sebeplerden ötürü normal doğumun imkansız veya çok riskli olabileceği durumlarla karşılaşmak normaldir. Böyle bir durumda, normal doğumun bazı avantajlarından sezaryen doğumda da faydalanabilmeyi sağlayan "anne-bebek dostu sezaryen" seçeneği düşünülebilir.

 

 

 

Anne-bebek dostu sezaryen nedir?

Anne bebek dostu sezaryen, sezaryen ameliyatı gerektiren durumda bile annenin ve bebeğin fiziksel ve psikolojik sağlığını gözeterek, imkanlar el verdiğince anne-bebek bağlanmasına olanak sağlayan bir sezaryen doğum yaklaşımıdır. Sezaryen ameliyatı, cerrahi bir operasyon olmasının yanı sıra, yine de, bir bebeğin doğumu demektir ve normal doğumda olduğu gibi, anneye ve bebeğe saygılı bir şekilde gerçekleştirilebilir.

 

Anne-bebek dostu sezaryen yaklaşımının amacı, annenin ve bebeğin pozitif bir doğum deneyimi yaşamasını sağlamaktır. Bunun için de annenin acil müdahale gerektiren bir hastadan ziyade, doğum yapan bir kadın olduğu ve doğum deneyiminin merkezinde olması gerektiği anlayışı ile hareket edilir.

 

Anne-bebek dostu sezaryene nasıl hazırlanılır?

Doğuma hazırlık aşamasında sezaryen seçeneği hakkında da bilgilenmek önemlidir. Her ne kadar normal doğum için herhangi bir engel yok gibi gözükse de doğum sırasında yolunda gitmeyen bazı etmenlerden ötürü sezaryene yönelmek gerekebilir ya da hamileliğinizde gelişen ve tespit edilen bir durum yüzünden normal doğumu denemenizin doğru olmayacağına karar verilebilir.

 

İki durumda da doğumun aşamaları ve sezaryen doğumun nasıl olacağı konusunda bilgilenmek gerekir. Bunun için bir doğuma hazırlık eğitimine katılabilir, doktorunuzdan sizi detaylı bilgilendirmesini talep edebilir ya da uzman bir ebe veya doula ile birebir çalışabilirsiniz.

 

Sezaryen ameliyatının aşamalarını bilmek, süreçte kendinizi daha güvende ve daha az stes altında hissetmenize yardımcı olacaktır.

 

SEZARYEN HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER Kadın doğum alanında 50 yıldır o... SEZARYEN NEDİR, NE DEĞİLDİR? Aslında bir hayat kurtarma opera...

  

 

Anne-bebek dostu sezaryen nasıl olur?

 • Anne adayı, durumu ve seçenekleri ile ilgili tamamen bilgilendirilmelidir. Bunun için güvendiği, tercihlerine saygı duyan ve iyi iletişim kurabildiği bir doktorla çalışıyor olması çok önemlidir.
 • Sezaryen kararı annenin içine sinmiş olmalıdır. İster hamilelikte karar verilmiş olsun, ister normal doğum sürecinde sezaryene yönelmiş olsun, bunun son seçenek olduğundan emin olan bir anne, elinden gelenin en iyisini yaptığı bilinci ile sezaryen doğum için kendini ya da doktoru suçlamayacaktır. Pozitif bir doğum deneyimi için annenin alınan tüm kararlarla barışık olması önemlidir.
 • Acil bir durum olmadığı sürece, genel anestezi yerine annenin uyanık olacağı spinal-epidural anestezi yöntemi tercih edilmelidir.
 • Doğum boyunca anneye eşlik edecek bir kişinin yanında olması anneyi rahatlatacaktır. Eşi, ebesi, doulası ya da yanında olmasını istediği birinin ameliyathaneye giremeyeceği bir durum olursa, ameliyathane ekibinden biri annenin yanında durabilir ve süreç hakkında onu bilgilendirerek sakinleştirebilir.
 • Bebek doğarken ameliyathane ışıkları biraz kısılabilir ve ortamın sıcaklığı bir miktar artırılabilir.
 • Bebek doğduktan sonra göbek kordonu hemen kesilmeden, birkaç dakika bekletilerek bebeğin plasentadan mümkün olduğunca fazla kan alması sağlanabilir.
 • Kordon kesildikten sonra bebek annenin göğsüne yatırılabilir. Ameliyatın geri kalanı tamamlanana kadar bebek annesinin göğsünde kalabilir, hatta ilk emzirme denenebilir.
 • Anne, bebeği göğsüne alacak durumda değilse, baba ile de ten tene temas sağlanabilir.
 • Doğumdan sonra anne-baba ve bebek için sakin bir ortam sağlanarak aile bağlanması desteklenebilir.

 

Hafta hafta bebek gelişimi
+38
Medicana International İstanbul Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Dr.Mehtap Derelioğlu 40 hafta hamilelik gelişimini anlatıyor. 1 - 2 - 3. Hafta: Gebeliğin 3. haftasında kadının yumurta hücresi ile eşinin sperminin birleşmesiyle, döllenme gerçekleşir. Döllenmenin 5. gününde blastokist adını verdiğimiz çok hücreli canlı doku, rahim içinde kendi yuvalanma işlemini tamamlayacaktır. Fallop tüplerinde döllenmiş yumurta 7–10 günlük yolculuğunu tamamlayarak artık rahim içine geçer. Bu nedenle gebeliğin ultrasonografide tam tespit edilmesi biraz daha zaman alır. Rahim içine yerleşmiş canlı doku büyüklüğü bu dönemde 0,1 mm dir. Yuvalanma döneminde bazen rahim duvarına yerleşim sırasında lekelenme tarzı açık renkli vajinal kanamalar izlenebilir. Annenin vücudunda meydana gelen birçok hormonal değişim, annede hem fiziki yorgunluk hem de ruhsal gerginliğe neden olabilir. Yükselmeye başlayan gebelik hormonu annede halsizlik, yorgunluk ve bulantıyı tetikleyecektir.   Gebeliğin 1. 2. ve 3. haftasında neler oluyor?  

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön