Doğumsal kol felci nedir?

Doğumda yaşanabilecek sorunlardan biri de doğumsal kol felcidir. Peki doğumsal kol felci nedir, tedavisi nasıldır?

Doğumsal kol felci hakkında bunları biliyor musunuz?

Koç Üniversitesi Hastanesi'nden Ortopedi ve Travmatoloji / El Cerrahisi Doktorlarımız Uzm. Dr. Seval Tanrıkulu, doğumsal kol felci hakkında bilinmesi gerekenleri anlattı.

 

Doğumsal kol felci (Obstetrik Brakiyal Pleksus Paralizisi) nedir?

Doğum esnasında bebeğin doğum kanalında sıkışması nedeniyle, tüm kola giden ve adına brakiyal pleksus denilen boyundan çıkan sinir topluluğunda gelişen hasara bağlı, kolda oluşan felç durumudur. Birçok sinirden oluşan brakiyal pleksusta tam veya kısmi yaralanma neticesi sırt, omuz, kol, dirsek, el bileği ve elin değişik kas gruplarında felç ve duyu kusurları gelişebilir.

 

Doğumsal kol felci tedavisi nasıldır?

Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü doktorlarından Seval Tanrıkulu ve Hakan Özben, kısmi ve hafif düzeydeki yaralanmalar için fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamalarının yeterli olabileceğini, bazı felç durumlarında ise mikrocerrahi yöntemlerle sinir ameliyatları; vücudun bir başka yerinden sinir ve kas transferleri veya tendon/kemikleri ilgilendiren girişimler gerekebileceğini ifade etti.

 

Uzmanlar, doğumsal brakiyal pleksus yaralanmalarının ihmal edilmesi halinde erken çocukluk çağlarından itibaren tüm yaşam boyunca, kolda kısalık dahil, ciddi fonksiyon kaybına neden olacağını; bu durumun uzman ve deneyimli hekimler tarafından takip edilmesi gerektiğini özellikle bildiriyor.

 

 

El bileği artroskopisi nedir?

El bileği artroskopisi, el bileği eklemi içine yerleştirilen küçük kamera ve özel olarak tasarlanmış cerrahi aletler kullanılarak geliştirilen kapalı ameliyat yöntemidir. Geçmişte klasik açık yöntemler ile tedavi edilen bazı sorunlar günümüzde artroskopi gibi kapalı yöntemlerle küçük deliklerden yapılmaktadır. El bileği kırıkları, bazı romatolojik hastalıklar, bağ ve ligament yırtıkları/kopmaları/yaralanmaları, bazı kemik ve kıkırdak hastalıkları artroskopi yardımlı kapalı yöntemlerle tedavi edilebilmektedir. El bileği artroskopisi sonrası klasik yöntemlere göre hastalar daha konforlu bir ameliyat sonrası dönem geçirmekte ve iş/günlük hayata dönüş daha hızlı olmaktadır.

 

Konjenital el ve kol anomalileri (Doğumsal el ve üst ekstremite anomalileri) nedir?

Doğumsal el ve kol anomalileri, bebeğin anne karnında gelişimi esnasında oluşan bozukluklara bağlı anatomik yapının normalin dışında gelişmesi ile karakterize durumlardır. Anatomik yapının fazla, eksik ya da farklı şekilde oluşumu nedeniyle görülen bu anomalilerin bilinen veya bilinmeyen sebepleri olabilir. En sık görülen doğumsal el anomalileri yapışık parmak (sindaktili), fazla parmak (polidaktili) ve küçük ve yapışık el (simbrakidaktili)’dir. Ayrıca daha nadir ve başka sistem sorunları ile birlikte olan doğumsal anomaliler de görülmektedir. Hem mevcut durumun görsel ve fonksiyonel olarak cerrahi çözümü, hem de çocuğun ve ailenin ileriye dönük genetik durumunun ortaya konması çok önemlidir.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön