Sezaryen mi riskli, ters doğum mu?

Yapılan son araştırmalar, makat geliş bebeklerde ölüm veya komplikasyon riskinin oldukça düşük olduğunu ortaya koydu.

Sezaryen mi riskli, ters doğum mu?

Bebeklerin büyük çoğunluğu, başları aşağıda olacak şekilde doğuyor. Yani doğumda bebeklerin ilk önce başı dışarı çıkıyor. Ancak bazı bebekler de, doğum zamanı gelmesine rağmen baş aşağı dönmüyor. Poposu aşağıda olan bebeklere ‘ters bebek’ ya da ‘makat geliş bebek’ deniliyor ve çoğunlukla (ülkemizde ise her zaman) sezaryenle dünyaya getiriliyorlar.

 

Uluslararası Obstetri ve Jinekoloji Dergisi BJOG’da yayınlanan araştırmaya göre, makat geliş bebeklerin vajinal yolla doğmasının da güvenli olduğunu, risklerin oldukça düşük olduğunu ortaya çıkardı.

 

250 binden fazla kadının hamilelik ve doğumunun gözlendiği araştırmada, farklı doğum şekillerinin ölüm ve komplikasyon riskini nasıl etkilediği incelendi.

Planlanmış makat geliş doğumlarda ölüm oranı %0,3 olarak belirlenirken, planlı sezaryen doğumlarda %0,05 olduğu ortaya çıktı. Yani her 300 makat doğumdan birinde ve her 2000 sezaryen doğumdan birinde bebek ölümüyle karşılaşılıyor denilebilir.

 

Araştırmacılardan Profesör Yifru Berhan (Etiyopya Üniversitesi), “Sonuçlar gösteriyor ki, makat geliş doğumlarda ölüm riski, planlı sezaryen doğumda oluşabilecek ölüm riskinden 2 ila 5 kat daha fazla. Ancak genel olarak, riskin oldukça düşük olduğunu söyleyebiliriz.”

İngiltere Jinekoloji ve Obstetri Kraliyet Okulu’dan Profesör Alan Cameron’a göre ise, “güncel araştırmalar ters pozisyondaki bir bebek için en güvenli yolun sezaryen olduğunu gösteriyor. Ancak sezaryen doğum ile vajinal ters doğumun riskleri kıyaslamak gerekiyor ve kadınlar, bütün seçenekleri ve ihtimalleri konuşarak kendileri ve bebekleri için en doğru kararı vermek konusunda cesaretlendirilmeli.”

 

Kraliyet Ebe Okulu’ndan Mervi Jokinen ise, “Burada önemli olan nokta şu ki, artık kadınlar ters doğum ile ilgili araştırmaların ve kanıtların farkındalar. Vajinal ya da sezaryen doğumun riskleri ve yararları konusunda bilgililer, böylece nasıl doğum yapmak istediğine dair karar verebilmeliler.”

 

 

Andrew Gregory

Yazının orjinali için tıklayınız...

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  11 Kasım 2016 Cuma 00:13

  8 ay önce makat geliş ve normal doğumla sağlıcakla bebeğimi kucağıma aldım.iyi ki diretmişim

  Cevapla

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön