Göbek kordonunu geç kesmenin faydaları

Gecikmeli göbek bağı kesimi nedir? Faydaları nelerdir? İşte yanıtları...

Gecikmeli göbek bağı kesiminin faydaları

Gecikmeli göbek bağı kesimi ile 2 dakika bekleyerek bebeğinizin kanını % 33 oranında arttırabilir ve daha sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz.Bebeğin kendi kanının, vücuduna girmesini sağlamak ve göbek bağını 2 dakika sonra kesme işlemine gecikmeli göbek bağı kesme denir ve bebeğinize sağlayacağı fayda çoktur.Göbek bağını geç kesmenin kanıtlanmış bir zararı yoktur ve yapılan son çalışmalarda, iki dakika beklemenin, bebeğin genel sağlığı açısından son derece faydalı olduğu saptanmıştır.Sadece 120 saniye, hepsi bu!2 dakika beklerseniz;

 • Bebeğinizin kanı % 33 artar
 • Anemi ve demir eksikliği azalır.
 • Vücuda oksijen taşıyan protein artar
 • Küçük bedeninde daha fazla kök hücre olur
 • Hayatının en önemli anlarında, hayati organlara daha çok doğrudan oksijen gider.

 

Bu konuyla ilgili yapılan araştırmalar göstermiştir ki;

 

 • 2010’da yayımlanan bir çalışmada bebeklerin kordonları geç kesildiği zaman 214 gram almış olarak hayata başladıkları gösterilmiştir.

 • 2011’de yapılan başka bir çalışmada ise doğumdan hemen sonra göbeği kesilen bebeklerde demir eksikliğine bağlı aneminin daha yüksek oranlarda görüldüğü tespit edilmiştir.


 • 2014 yılında İngiltere’nin Ulusal Sağlık ve Klinik Mükemmellik Enstitüsü (NICE) yönerge değişikliğine giderek göbek bağının hemen kesilmesi uygulamasını kaldırılmış, doğumdan sonra 1-5 dakika arası beklenilip bebeğin plasenta içinde kalan kanı almasını sağlayacak bu düşünce uygulanmaya başlamış.

 

 

İşte araştırma sonuçlarına göre göbek kordonunun kesilmesini geciktirmek için 7 önemli sebep:

1. Bebeğinizin kan seviyesi  %33 daha yüksek olacak

Almanya’da Heidelberg Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada, doğumun ardından göbek kordonu hemen kesilen bebekler ile kordonu en az 3 dakika bekletilen başka bir grup bebek arasında karşılaştırma yapıldı. Kordonu hemen kesilmeyen bebeklerde sonraki günlerde yapılan ölçümlerde, kan seviyelerinin %33 daha fazla olduğu saptandı.

 

2. Daha fazla demir

Kan seviyesi yüksek olunca, vücuttaki demir oranı da artıyor. Plasentadan bebeğe aktarılan kan miktarı, kordon geç kesilince daha fazla oluyor ve dolayısıyla bu demir seviyelerini de olumlu etkiliyor.

 

İlk aylarda bebeklere verilmek üzere üretilen bebek mamalarında demir takviyesi de bulunur. Kordonu geç kesmek, ileriki zamanlardaki demir eksikliğini de engellemek için daha kolay bir yöntem gibi gözüküyor.

 

İsviçre’de Halland Hastanesi’nden uzmanların 400 bebek üzerinde yaptıkları bir araştırma da gösteriyor ki, kordonun geç kesilmesi, ferritin ve demir seviyelerinde %45’e kadar daha olumlu gelişmeler ortaya koyabiliyor.

 

 

3. Anemi riski azalıyor

Bebeğe aktarılan kan miktarı yüksek olduğunda, yenidoğanın anemiye yakalanma riski de azalıyor. Özellikle anemik annelerde (annede kansızlık varsa), bu durumun bebeğe sirayet etmemesi için kordonun geç kesilmesi önemli.

 

Hollanda’da Ann Trop Peadiatr tarafından 2004’te yapılan bir araştırma da gösterdi ki, geç kesilen göbek kordonu, hemoglobin seviyelerinin ideal seviyede olmasına yardımcı oluyor.

 

4. Bebeğin kilosunu etkiliyor

Kanıta dayalı bilimsel araştırmaların yayınlandığı Cochrane Library’de, göbek kordonunun geç kesilmesinin bebeğin kilosunu da olumlu etkilediği açıklandı.

 

5. Kanama ve enfeksiyon riski daha az

Doğumdan sonraki ilk birkaç günde bazı bebeklerde kanama ve enfeksiyon riski oluşabiliyor. Rhode Island Üniversitesi’nde yapılan araştırmalar, göbek kordonu daha geç kesilen bebeklerde bu riskin azaldığını gösteriyor.

 

6.  Daha fazla oksijen

Plasentadan bebeğe kan aktarımı devam ederken, bebek daha fazla oksijen de almış olur. Henüz havayla temas etmemiş, suda doğan bebeklerin suyun altında nasıl durabildiğini bu açıklıyor! Doğum sırasında yeterince oksijen alabilmiş olan bebek, daha sonra nefes alma güçlükleri çekmiyor.

 

7. Çünkü ten tene temas önemli!

Günümüzde ne yazık ki bebeğin doğar doğmaz anneden uzaklaştırılması, ilk kontrollerini yapmak üzere bebek bakım masasına alınması, çoğu hastanede hala rutin bir uygulama. Bu “acil” bakımın yapılabilmesi için kordon bebek dünyaya gelir gelmez kesiliyor.

 

 

Yukarıda saydığımız altı faydanın yanı sıra, kordon hemen kesilmediğinde bebek anneden hemen ayrılmamış da olur. Ten tene temasın tadı çıkarılırken anne de, bebek de kendini daha güvende hisseder ve rahatsız edilmedikleri için tüm doğal hormonlar olması gerektiği gibi işlerini yaparlar. Acil tıbbi müdahale gerektirmeyen durumlarda, bebeğin kordonu kesilmeden annenin göğsüne yatırılmasının kesinlikle bir zararı olmayacağı, aksine birçok faydasının bulunduğu da pek çok araştırma ve deney ile ispatlanmış durumda.

 

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ise, doğum kilosu ya da zamanı ne olursa olsun, her bebek için göbek kordonunu kesmenin en uygun zamanın kordon üzerindeki kan atımının durduğu zaman olacağı yönünde uyarıyor ve genellikle doğumdan sonra en az üç dakika beklenmesinin bebek için en sağlıklısı olduğunu söylüyor.

Facebook Yorumları
Yorumlar
5
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  08 Mart 2016 Salı 14:31

  Aynen doğru söylüyorsun

  Cevapla
 •  
  23 Ocak 2016 Cumartesi 15:07

  38 haftadan sonra doğum heran gerçekleşebileceğini doktorlar söylüyor. bu yüzden ağrılar,kasılmalar normaldir.yanlız sıvı gelmesine ve nişan gelmesine dikkat edin.çünkü bende 38 haftalık hamileyim,aynı sorunlar bendede var.oğluşumu kucağıma alacağım günü sabırsızlıkla bekliyorum.dilerim allah hepimize hayırlı doğumlar nasip eder.

  Cevapla
 •  
  10 Ocak 2016 Pazar 14:50

  38 haft 4 günlük hamileyim belim kasıklarım ve mide ekşimesi çok fazla karnımda adet sancısı gibi bir ağrı var sizce doğum nezadır

  Cevapla
 •  
  23 Kasım 2015 Pazartesi 01:33

  Cehaletinden agriyordur

  Cevapla
 •  
  07 Eylül 2015 Pazartesi 08:19

  38 haftalik hamileyim kasiklarim arıyor neden acaba

  Cevapla

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön